Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

10.3. специфічні показники фінансової звітності

Специфічними для АТП показниками виступають ті, які харак- теризують рухомий склад підприємства, його забезпечення матеріа- льними ресурсами, обсяги наданих послуг та понесених при цьому витрат. Відповідно до цього в балансі (ф. № 1) звертається увага на такі статті.

Рядок  030  —  залишкова  вартість  основних  засобів.  У  цьому

рядку відображають весь наявний на АТП парк авто техніки та інших необоротних (крім нематеріальних) активів. Загальна вартість (за- лишкова) основних засобів має збігатися з аналогічними даними статистичної звітності за формою № 11-03 «Наявність та рух основ- них засобів» на звітну дату. У зв’язку з повним зносом у цьому рядку можуть бути не відображені окремі об’єкти, рахуються в аналітично-

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

му обліку підприємства. Проте їхня вартість буде занотована в рядку

031 балансу за первісною вартістю і, відповідно, в рядку 032 на суму їхнього зносу. Інформаційною  базою даних цих рядків є рахунки 10

«Основні засоби», 11 «Інші необоротні активи», 13 «Знос (амортиза-

ція) необоротних активів».

Рядок 100 — виробничі запаси. У складі цього рядка відобра- жаються запаси пального, мастильних матеріалів, запасних частин, агрегатів та інших матеріальних цінностей, потрібних для забезпе- чення   виробничого   процесу   підприємства.   Підприємство   обирає один з методів обліку списання запасів, фіксує його в наказі про об- лікову політику і використовує протягом року. У балансі запаси відо- бражають за найменшою з двох оцінок: первісною вартістю або чис- тою вартістю реалізації.

Рядок  120  —  незавершене  виробництво.  За  технологічними

умовами в АТП немає незавершеного  виробництва, тому цей рядок,

як правило, не заповнюється.

Рядок 161 — первісна вартість дебіторської заборгованості. У цьому рядку відображають  борги юридичних та фізичних осіб за на- дані і несплачені автопослуги. У пасажирських АТП у разі реалізації квитків за готівку безпосередньо  населенню (пасажирам)  суми дебі- торської заборгованості, як правило не відображають.

Рядок  170  —  дебіторська  заборгованість  щодо  розрахунків  з

бюджетом. У цьому рядку відображають борги бюджету країни на корить АТП. Такі борги виникають, наприклад, за умови недоотри- мання коштів з бюджету на покриття планових збитків пасажирських перевізників (дотації). Або тут наводиться борг бюджету з відшкоду- вання ПДВ на користь АТП. Підставою є дані з декларації з ПДВ за попередні періоди та занотована відповідна сума від’ємного значен- ня ПДВ за субрахунком 6411 у вигляді дебетового сальдо.

Рядок 320 — додатковий  вкладений  капітал. У цьому рядку в

«старих» АТП відображають суми індексацій основних засобів про- ведених  у  попередніх  роках  (починаючи  з  1991  р.)  за  рішеннями Уряду  України.  В  окремих  АТП  величини  таких  індексацій  досить значні і знаходяться  без руху роками. Рішення про долю таких «за- стиглих» статей балансу має прийняти вищий орган підприємства — загальні збори акціонерів, засновників, учасників.

Іншою важливою формою звітності виступає звіт про фінансові результати (ф. № 2). Специфіку діяльності АТП визначають окремі статті доходів і витрат. Зокрема, доходи від перевезень вантажів і пасажирів відображають  за загальним правилом у рядку 010 «Дохід

РОЗДІЛ 10. ЗВІТНІСТЬ З АВТОПОСЛУГ

(виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)». А, напри- клад, доходи від здавання автомобілів (автобусів) в операційну оре- нду відображають  у рядку 060 «Інші операційні  доходи».  У той же час   транспорт,  переданий  у фінансову  оренду  приносить  дохід  у формі фінансового  доходу  у вигляді  одержаних  відсотків  (субраху- нок 732), що відображається  в рядку 120 форми № 2. З іншого боку, автотранспорт,  отриманий на умовах фінансового  лізингу, береться на баланс АТП (рахунок 10). За його користування АТП нараховує і сплачує відсотки орендодавцю, що відображають як витрати в рядку

140 форми № 2.

На суму ПДВ від наданих основних послуг, занотованих у рядку

010, заповнюють рядок 015. При цьому дані про ПДВ зазначають за методом нарахувань згідно з проведеннями:  дебет субрахунка 703 і кредит субрахунків 6411, 643. У декларації з ПДВ, як відомо, подат- кове зобов’язання визначається за правилом «першої події», тому інформація звіту за формою № 2 та декларації з ПДВ можуть відріз- нятися на суму ПДВ з отриманих і незакритих на кінець звітного пе- ріоду авансів від замовників.

Переважну  суму витрат АТП становить  собівартість  реалізації

послуг. Нагадаймо,  що цей показник формується  із сум прямих ви- трат діяльності АТП: матеріальні витрати, пряма оплата праці, від- рахування на соціальні заходи від прямої оплати праці, амортизація, інші прямі витрати. Найкраще накопичувати такі витрати на рахунках класу 8. Якщо використовується  клас 9, то доведеться робити вибір- ки даних для заповнення розділу ІІ форми № 2 «Елементи операцій- них витрат». У будь-якому випадку узагальнення  витрат на рівні со- бівартості   реалізації   відбувається   на   рахунку   90.   Його   дані   є підставою для заповнення рядка 040 форми № 2.

Фінансовий результат діяльності АТП за місяць, квартал, рік визначається  на рахунку 79 і відображається  в рядку 220 — прибу- ток або 225 — збиток звіту про фінансові результати. Наростаючий підсумок прибутку (збитку) за всі роки діяльності підприємства у фо- рмі № 2 не визначається,  а переноситься  до відповідного рядку ба- лансу (р. 350).

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

Запитання для самоконтролю

1. Які види звітності складають транспортні підприємства?

2. З яких компонентів  складається  фінансова  звітність  транс-

портного підприємства?

3. З яких компонентів складається статистична звітність транс-

портного підприємства?

4. Яким є призначення статистичної звітності за формою № 2-тр?

5. Яким є призначення статистичної звітності за формою № 51-

авто?

6. На підставі яких первинних документів складають форми статистичної звітності?

7. Назвіть показники статистичної формі № 51-авто.

8. Чі відображають  у звітності  орендаря  автотранспорт,  отри-

маний у фінансову оренду (лізіинг)?

9. Назвіть специфічні показники балансу АТП.

10. Назвіть специфічні показники Звіту про фінансові результа-

ти АТП.

Тести

1. Чи використовується  в сучасних  умовах  спосіб  тариф-

ного регулювання вартості проїзду в пасажирському транспорті:

1) так;

2) ні;

3) так, з урахуванням  затвердження  показника тарифу в уста-

новленому порядку;

4) немає правильної відповіді?

2. Чи використовується  в сучасних умовах спосіб тарифно-

го регулювання вартості перевезень на вантажному транспорті:

1) так;

2) ні;

3) так, з урахуванням обґрунтування показника тарифу;

4) немає правильної відповіді?

3. Чи обов’язково складати форми статистичної звітності щодо транспортних послуг для суб’єктів підприємницької дія- льності — фізичних осіб:

1) так;

РОЗДІЛ 10. ЗВІТНІСТЬ З АВТОПОСЛУГ

2) ні;

3) так, з урахуванням вимог статистичного органу;

4) немає правильної відповіді?

4. Чи відображають  у формах статистичної звітності пока-

зники діяльності орендованих транспортних засобів

1) так;

2) ні;

3) так, з урахуванням умов договору;

4) немає правильної відповіді?