Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

10.2. специфічні показники статистичної та відомчої звітності

Більш специфічна для транспортної галузі відомча та статис- тична звітність.  Відомча  звітність  завжди була додатковим  тягарем для  бухгалтерій  АТП.  Останнім  часом,  коли  переважну  більшість АТП України приватизовано,  зникає як поняття та основний  спожи- вач відомчої звітності — вищестояща організація. Проте на практиці все ще трапляються окремі форми відомчої звітності. Наприклад, ві- дмінена в 2002 р. статистична  форма № 23-АВТ «Звіт про доходи і витрати на автомобільні перевезення» (місячна) застосовується як відомча форма з метою обрахування тарифів на перевезення (До- даток 8).

За допомогою її показників економісти (бухгалтери)  галузі роз- раховують тарифи на автоперевезення,  які можна регулювати. Важ- ливість показників такої форми не викликає сумніву, оскільки в па- сажирських перевезеннях застосовується тарифне регулювання вартості проїзду з боку держави. Більше того, тариф необхідний для

РОЗДІЛ 10. ЗВІТНІСТЬ З АВТОПОСЛУГ

отримання з бюджету дотацій на пільговий проїзд окремих категорій пасажирів. На вантажних перевезеннях  вартість послуг, як правило, не регулюється затвердженим державними органами тарифом.

Щоб розрахувати тариф за формою № 23-АВТ, економісти на- бирають відповідні дані про суми витрат АТП за статтями та елеме- нтами. Використовується також інформація про доходи АТП. Уза- гальнення  даних  про  доходи  та  витрати  є  важливим  елементом аналізу результатів діяльності підприємств галузі (прибутку, збитку), для моніторингу тенденцій розвитку підприємств автотранспорту, прийняття рішень щодо функціонування підприємств. Виходить, що Держкомстат, відміняючи форму № 23-АВТ, зробив «ведмежу послу- гу» економічним  службам облавтоуправлінь  та АТП. Останні в умо- вах нелегітимності  ф. № 23-АВТ вимушені добувати  її з АТП мето- дом «батога та пряника»: якщо надасте нам таку форму — зробимо для вас розрахунок тарифу або дотацій з бюджету, якщо ні — авто- бус не буде допущений на маршрут без затверджених тарифів.

Стосовно  складу статистичної  звітності слід сказати, що нака- зом Держкомстату  № 218 у 2003 р. було скасовано три раніше дію- чих форми звітності:

– № 2-тр (авто.в.) «Звіт про роботу вантажного  автотранспор-

ту»;

– № 2-тр (авто.п.) «Звіт про роботу пасажирського транспорту»;

– № 51-авто (пас) «Звіт про пасажирські перевезення  маршру- тними таксомоторами (таксобусами) суб’єктами малого біз- несу».

Замість них діють дві форми:

– № 2-тр «Звіт про роботу автотранспорту» (річна);

– № 51-авто «Звіт про перевезення вантажів та пасажирів автомобільним транспортом» (місячна).

Розглянемо, що відображається в зазначених статформах.

У формі № 51-авто відображають за кожний місяць лише кіль- кісні показники перевезень. Так, роботу вантажного транспорту ви- мірюють показником перевезених тонн вантажів. Роботу з виконання пасажирських  перевезень  вимірюють  двома показниками  — кількіс- тю перевезених пасажирів та пасажирообігом (пасажиро-кілометрів). При цьому окремими рядками виділяють показники за маршрутними перевезеннями (перевезено пасажирів та пасажирообіг). У цій формі не наводиться жодного вартісного показника.

Документи  первинного  обліку,  що є підставою  для складання звіту за ф. № 51-авто:

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

А) для вантажних перевезень:

– дорожній  лист  вантажного  автомобіля  (типова  форма  № 1 (міжнародна));

– дорожній  лист  вантажного  автомобіля  (типова  форма  №  2 (діє в межах України));

– товарно-транспортна  накладна (типова форма № 1-ТН);

– талон замовника в разі роботи автомобіля за погодинною фо-

рмою оплати транспортних послуг (типова форма № 1-ТЗ);

– дорожній лист службового легкового автомобіля (типова фо-

рма № 3).

Б) Для пасажирських перевезень:

– форма № 20-АС.

Звітну форму № 51-авто показано в табл. 11.1.

Таблиця 11.1

Звіт про перевезення вантажів та пасажирів автомобільним транспортом (форма № 51-авто) за лютий 20ХХ р. по АТП 15678

Найменування

показників

Код

рядка

За мі-

сяць

За січень –

лютий

Контрольна

сума

А

Б

1

2

3

Перевезено вантажів

— тис.тонн

01

 

Вантажооборот, тис.

т.км

02

 

Перевезено пасажирів,

тис.

03

18,4

44,4

 

у т.ч:

 

 

 

 

Маршрутні перевезен-

ня, тис.

04

16,4

36,4

 

Пасажирообіг — усьо-

го, тис.пас.-км

05

7234,9

1566,1

 

у т.ч:

 

 

 

 

Маршрутні перевезен-

ня

06

688,4

1455,7

 

 

Показники вантажообігу  розраховують  як добуток перевезених тонн  вантажу  на  відповідний  кілометраж.  Наприклад,  перевезено

1000 т на 700 км, отже, виконано 700 000 т.км). Показник пасажиро- обігу розраховується аналогічно. Наприклад, перевезено 2000 паса- жирів на 500 км, отже, виконано 1000 000 пас.-км.

У формі № 2-тр підсумками за рік узагальнюють показники (за відповідними розділами) про кількість транспортних засобів. Тому ці

РОЗДІЛ 10. ЗВІТНІСТЬ З АВТОПОСЛУГ

форми звітності складають на підставі оперативних первинних даних АТП про виконані перевезення, не беручи інформації про вартість перевезень з бухгалтерських  рахунків. На практиці обов’язок запов- нення статистичних форм покладається, як правило, на працівників економічної служби. Хоча не виключено, що це можуть робити і бух- галтери.

Згідно з наказом Держкомстатистики  України від 12.05.2003 р., за № 319 «Про затвердження форми державного статистичного з перевезення пасажирів» (надалі — Інструкції № 319) зазначені фор- ми складають  лише  юридичні  особи.  Тобто  фізичні  особи-перевіз- ники позбавлені такої необхідності.

На який транспорт поширюється звітність?

Відповідно до інструкції № 319 до форм статистики включають показники експлуатації  власних та орендованих  транспортних  засо- бів (ТЗ). Що стосується зданих в оренду ТЗ, то слід мати на увазі, що передані в операційну оренду ТЗ продовжують вважатися власними в орендодавця. Тому показники їхньої роботи теж включають до на- званих форм. І навпаки, ТЗ, надані у фінансову оренду, не входять до показників статистичних форм орендодавця, оскільки, за прави- лами бухгалтерського  обліку, об’єкт фінансової оренди ставиться на баланс орендаря з дати отримання об’єкта в оренду згідно з актом прийому-передавання.  Отже,  об’єкти  фінансового  лізингу    підляга- ють відображенню  в обліку і, відповідно,  у фінансовій  та статистич- ній звітності орендаря з дати отримання таких об’єктів.