Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

7.2. групування витрат за статтями та елементами

Згідно  з  Рекомендаціями   №  65,  Міністерство  транспорту  та зв’язку  рекомендує  витрати  транспортного  підприємства  групувати за статтями та елементами витрат (табл. 7.1).

Таблиця 7.1

Групування витрат за статтями та елементами

Статті витрат

Елементи витрат

1. Прямі матеріальні витрати

1. Матеріальні витрати

2. Прямі витрати  на оплату праці

2. Витрати на оплату праці

3. Інші прямі витрати

3. Відрахування на соціальні заходи

4.Загальновиробничі   витра-

ти

4. Амортизація основних фондів та нема-

теріальних активів

 

5. Інші операційні витрати

 

Групування за статтями збігається зі складом виробничої собі- вартості,  яка наведена  в п.11 П(С)БО 16. Тільки в цьому стандарті до складу загальновиробничих витрат включено змінні та постійні розподілені витрати. У Рекомендаціях  № 65 такої диференціації  не- має. Це може бути пояснено  відсутністю  на транспорті  незаверше- ного виробництва та готової продукції як об’єктів розподілу зазначе- них витрат.

З іншого боку, щоб визначити  тарифи,  Мінтрансзв’язку  запро-

понував для автотранспортних підприємств у Методичних рекомен- даціях визначення рівня тарифів на послуги пасажирського автотра- нспорту   загального   користування   (наказ   Мінтрансу   України   від

25.06.2003 р. № 461) (далі — Рекомендації  № 461) групування ста-

тей та елементів (табл. 7.2).

РОЗДІЛ 7. ОБЛІК ВИТРАТ ДІЯЛЬНОСТІ ТА КАЛЬКУЛЯЦІЯ АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

Таблиця 7.2

Групування витрат за статтями та елементами

Статті витрат

Елементи витрат

1. Заробітна плата

1. Матеріальні витрати

2. Відрахування на соціальні заходи

2. Витрати на оплату праці

3. Паливо

3. Відрахування на соціальні заходи

4. Мастильні матеріали

4. Амортизація основних фондів та нематеріальних активів

5.Автомобільні шини

5. Інші операційні витрати

6. Ремонт і технічне обслуговування автомобілів

 

7. Амортизація автотранспорту

 

8. Загальновиробничі витрати

 

 

Згідно  з пунктом  12 Рекомендацій  № 65, під  елементом  ви-

трат розуміють економічно однорідні види витрат.

Групування  витрат за економічними  елементами  здійснюється для організації контролю за рівнем витрат у цілому по підприємству, визначення загального обсягу використаних підприємством матеріа- льних, трудових і грошових коштів, прийняття управлінських  рішень щодо рівня витрат.

З іншого боку, стаття витрат характеризує вид витрат, які

групуються з метою калькуляції собівартості послуг. Отже, групу- вання за статтями витрат потрібне для організації аналітичного облі- ку витрат і калькулювання собівартості окремих видів перевезень, обчислення витрат у розрізі структурних підрозділів підприємства та розрахунку тарифів на перевезення.

Групування  витрат за елементами  забезпечується  за допомо-

гою 8-го класу рахунків. Втім основним для АТП є варіант обліку із застосуванням 9-го класу рахунків. Відповідно, групування витрат в бухобліку  проводиться  за статтями  калькуляції.  Під час комп’ютерного оброблення інформації подвійне групування витрат забезпечується відповідною програмою і не потребує в бухгалтера додаткового часу. Проте в такому варіанті теж є недолік. Оскільки всі витрати з кредиту рахунків зарплати (661), палива (203) та інших ви- трат «йдуть» на клас 8 рахунків (Дт 80  Кт 661, 203), а з нього — вже на дебет рахунків 23, 91, 92, 93, 94 з кредита рахунка 80, то за такою кореспонденцією важко ідентифікувати конкретний зміст статей ви- трат.  Тому  доцільно  витрати  облікувати  в два етапи.  На першому етапі застосовується рахунок 23 і рахунки класу 9. При цьому витра- ти  групуються  за  статтями  калькуляції  (паливо,  зарплата  тощо).

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

Приклад групування наведено в табл. 7.3. На другому етапі в разі необхідності по закінченні місяця (кварталу) статті диференціюються на елементи витрат у довідковому порядку.