Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

6.3. графіки робочого часу та первинний облік

Для забезпечення безперебійної роботи підприємствами авто- транспортного обслуговування розробляються графіки змінності. Середня тривалість робочого часу водіїв для складання графіків змінності визначається за формулою:

Тзм = (Нг х Кв) / 3 (год.),

де        Тзм — середня тривалість робочої зміни водіїв;

Нг — нормальна кількість робочих годин одного водія в місяці

(за календарем);

Кв — кількість водіїв у бригаді, за якою закріплені автотранспо-

ртні засоби;

3 — загальна кількість робочих змін, закріплених за водіями транспортних засобів у певному місяці.

Графіки роботи повинні розроблятися,  виходячи з норми робо-

чих годин за обліковий  період, з дотриманням  норм робочого часу,

що встановлюються Положенням № 18.

Для водіїв автотранспортних засобів, що працюють у режимі шестиденного чи п’ятиденного робочого тижня із загальними вихід- ними  днями,  застосовуються  графіки  роботи,  що  встановлені  для

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

всіх працівників підприємства. Якщо автотранспортний  засіб працює в дві зміни, то за ним закріплюються  два водії. Час початку і закін- чення зміни водія визначається із врахуванням установленого підго- товчо-заключного  часу, часу виїзду на маршрут (у рейс) і повернен- ня автотранспортного засобу, часу проведення передрейсового і післярейсового медичних оглядів. Перерва для відпочинку і харчу- вання водіям надається тривалістю не менше ніж 45 хвилин і не бі- льше як 2 години, не пізніше ніж через 4 години після початку робо- ти. Ця перерва не включається в робочий час водія.

Первинний облік. Облік робочого часу водіїв здійснюється в дорожніх листах автомобіля, сумарний час за якими заноситься до табеля обліку робочого часу. У дорожньому листі є спеціальний роз- діл, у якому відображається  час, витрачений водієм на виконану ро- боту з розшифровкою за її видами. Нижче наводиться фрагмент до- рожнього листа, в якому фіксується робочий час водія.

Фрагмент дорожнього листа водія, який працює на рейсовому маршруті

 

Шифр марш- руту

 

Га- ра ж

 

Змі-

на

Робочий час (год.)

 

На мар- шруті

 

З роз- ри- вом

 

На об- слу- гову- ванні

 

Зали- шок робо- чого часу

Простої

 

У ре- зер- ві

 

Усьо- го в наря- ді

в т.ч.

 

Всьо- го за гра- фіком

Через

техні- чну не-

спра-

вність

 

Через без- дорі- жжя

 

З ін- ших при- чин

 

нічні

 

свя тко- ві

 

в го- дину

«пік»

1

1

1

5

2

1

8

2

8

 

На підставі даних табеля розраховують загальну кількість відп- рацьованих  годин за місяць для подальшого  нарахування  зарплати за тарифами. Мінімальна оплата праці не може бути нижчою від за- конодавчо  встановленого  мінімуму в розрахунку  на відпрацьований час.

У  випадку,  коли  працівникові,  який  виконав  місячну  (часову) норму праці, нараховано  зарплату  нижчу від законодавчого  мініму- му, підприємство повинне здійснити доплату до досягнення мініма- льного розміру оплати праці (ст. 95 КЗпП).

У протилежному випадку підприємство порушує вимоги Закону про оплату праці і на посадових осіб може бути накладений адмініс- тративний штраф. Якщо нарахована зарплата нижча від встановле- ного мінімуму, нарахування  в соціальні фонди необхідно проводити від суми законодавчо встановленого мінімуму оплати праці.

РОЗДІЛ 6. ОПЛАТА ПРАЦІ ВОДІЇВ ТА ЇЇ ОБЛІК