Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

Вступ

У сучасних умовах господарювання  зростає роль обліку як фу- нкції  управління  підприємством.   Транспортні  підприємства   мають певну специфіку виробничої діяльності, яка накладає відбиток на ор- ганізацію та методику бухгалтерського (фінансового) і податкового обліку.

Сучасні автотранспорті підприємства здійснюють різні види ав- топослуг — вантажні, пасажирські, змішані перевезення, надають транспортно-експедиційні послуги. На відміну від інших видів послуг, автотранспорті  значною  мірою  підлягають  державному  регулюван- ню, зокрема тарифи на регулярні пасажирські перевезення, норми витрачання палива і мастильних матеріалів тощо. Регламентованою в багатьох аспектах є первинна документація на автотранспортні роботи.

Методика  ж обліку активів,  зобов’язань,  капіталу,  доходів,  ви- трат регулюється   загальноприйнятими  Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Методику податкового обліку визначають вимоги Податкового кодексу України, який набув чинності з 01 січня

2011 року.

В посібнику розглянуто комплекс питань бухгалтерського (фі- нансового) і податкового обліку, які є загальноприйнятими  або спе- цифічними для підприємств автотранспортної галузі, — первинний, аналітичний  та  синтетичний  облік  рухомого  складу,  облік  надхо- дження та витрачання паливо-мастильних  матеріалів, запасних час- тин, проведення ремонтів, модернізацій транспортних засобів, отри- маних доходів та понесених витрат, калькуляції собівартості автоперевезень,  бюджетних дотацій на виконані послуги, а також га- лузеві аспекти звітності транспортного підприємства.