Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

4.1. первинний облік придбання та списання запчастин

Документом на отримання запчастин від постачальників є то- варна (видаткова)  накладна постачальника.  У ній зазначаються  всі необхідні реквізити для оприбуткування матеріалів, запчастин. Зок- рема, найменування, код позиції, кількість, ціна, сума. Паралельно постачальник, який зареєстрований платником ПДВ, виписує подат- кову накладну. Проте цей документ використовується  лише в подат- ковому обліку для відображення вхідного ПДВ. Разом з тим за дани- ми податкової накладної можна звірити обсяги придбання ресурсів, відображених в товарній накладній.

Первинним документом для видачі запчастин зі складу підпри- ємства на виробничі потреби може бути забірна картка наступного виду.

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

Забірна картка № 3245

на відпуск запчастин зі складу № 1

на виробничі потреби

Номенклатурний номер       154       Найменування          Скло лобове    Одиниця виміру —  шт

 

 

Дата

Автомобіль

 

П.І.Б. того, хто отри- мав

 

Кіль-

кість

 

Сума,

грн

 

Розпи- ска в отри- манні

 

Відпуск дозво- лив (під- пис)

Кіль- кість зданих старих зап. частин

 

марка

 

номер

24.02.

ХХ

Шкода

210033

Івахник А.І.

1

2274,00

Підпис

Гол. ін- женер (підпис)

 

Цей внутрішній документ залишається на складі підприємства і є підставою для списання матеріально відповідальною особою зап- частин на витрати. (Бухгалтерські проведення з вибуття запасних частин у ремонт — див. розділ 5).

Списання  запчастин  у процесі  ремонту.  Списанню  підляга-

ють як нові, так і реставровані, і зняті з інших автомобілів запчастини.

Списання будь-якого виду запчастин, отриманих зі складу і ви- користаних  у процесі ремонту автомобілів,  здійснюється  за актами виконаних ремонтних робіт чи за актами заміни (установки), складеними менеджером ремонтного підрозділу підприємства і за- твердженими керівником підприємства.

Запчастини, зняті з автомобіля в результаті проведених ремон- тних робіт чи їхньої заміни на нові, можуть бути в різному технічному стані. У зв’язку з цим можливі такі варіанти їхнього використання.

1. Якщо запчастина не придатна до подальшого її використан- ня чи відновлення, то її оприбутковують  за дебетом субрахунка 209 із кредиту субрахунка 719 як металобрухт (за ціною чорного чи ко- льорового металобрухту).

2.  Якщо  запчастина  придатна  до  подальшого  використання тільки після її відновлення, то виникають ще два варіанти:

а) якщо запчастина знімається з автомобіля і передається на відновлення, а на автомобіль установлюють нову (чи раніше віднов- лену) запчастину,  то зняту і таку, що підлягає відновленню,  запчас-

РОЗДІЛ 4. ОБЛІК ЗАПАСНИХ ЧАСТИН

тину   оприбутковують   на  окремому   позабалансовому   субрахунку

0221 як металобрухт (за ціною чорного чи кольорового металобрух- ту). Після виконання робіт з відновлення її працездатності  вона спи- сується з позабалансового  субрахунка 0221, а всі витрати, пов’язані з роботами по відновленню,  включаються  в первісну вартість відно- вленої запасної частини, яка відображається  на субрахунку 207. По- тім облік відновленої запчастини здійснюється в тому самому поряд- ку, як і будь-якої іншої. Таким чином, позабалансовий рахунок 02 є тимчасовим;

б) якщо запчастина знімається з автомобіля, передається на відновлення і після відновлення встановлюється  на той самий авто- мобіль, і все це — в рамках одного ремонту, тобто автомобіль про- тягом усього часу проведення  ремонту і відновлення  запасних час- тин не експлуатувався, то знята і така, що підлягає відновленню, запчастина відображається  на окремому забалансовому  субрахунку

0221 як металобрухт (за ціною чорного чи кольорового металобрух- ту). Після виконання робіт з відновлення її працездатності й установ- ки  на  автомобіль  вона  списується  з  позабалансового   субрахунка

0221, а всі витрати,  пов’язані  з такими роботами,  разом з усіма ін- шими витратами на ремонт включаються або в первісну вартість ав- томобіля, або списуються на витрати підприємства.

3. Якщо запчастина придатна до подальшого використання,  то її оприбутковують  за дебетом субрахунка 207 із кредиту субрахунка

719 за ціною чорного чи кольорового металобрухту, якщо вона не перевищує  чистої вартості  реалізації  такої запасної  частини.  Потім облік такої запчастини  здійснюється  в такому самому порядку,  як і будь-якої іншої.

Для списання непридатних для подальшого використання за- пасних частин складається акт довільної чи затвердженої  підприєм- ством форми. Дрібні деталі звичайно списуються  за списком і відо- бражаються в акті.

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

«ЗАТВЕРДЖУЮ»

Начальник АТП 15929 Моцний В.Г.

«24» березня 20ХХ р.

Акт № 21

про списання запасних частин автомобіля

ВАЗ-11193 від 24 березня 20ХХ р.

Комісія, в складі: голови комісії — начальника гаража Овчаренка С.К., бу- хгалтера Підкалюжної А. А., бригадира ремонтної бригади Селезньова В.Р., ко- мірника Можайка М.М., оглянула запасні частини до автомобіля ВАЗ-11193 державний номер 114-82 КХ, які перебувають в експлуатації з 2006 р., зняті з автомобіля в процесі здійснення ремонту. Комісія визнала перераховані нижче предмети непридатними для подальшої експлуатації у зв’язку з їхнім фізичним зносом і такими, які підлягають списанню:

 

 

Найменування запчастин

 

Кількість,

шт.

 

Ціна,

грн

 

Сума,

грн

Дата по- чатку експлу- атації

Можлива ціна продажу, грн

 

Сума,

грн

Голівка блоку

циліндра

1

200,00

200,00

01.04.06

р.

Кермова тяга

1

10,00

10,00

01.04.06

р.

Підшипник

2

30,00

60,00

01.04.06

р.

Прокладка ци-

ліндрів

1

37,00

37,00

01.04.06

р.

Разом:

307,00

 

 

 

 

Загальна кількість предметів, які списують: п’ять штук.

Усі предмети прийняті на склад для здачі як металобрухт. Маса металоб-

рухту становить 20 кг.

Голова комісії : завідувач гаража Овчаренко С.К. Члени комісії: бухгалтер Підкалюжна А.А. бригадир Селезньов В.Р.

комірник Можайко М.М

 

акт.

На вибракування великих вузлів і агрегатів складають окремий

РОЗДІЛ 4. ОБЛІК ЗАПАСНИХ ЧАСТИН

«ЗАТВЕРДЖУЮ»

Начальник АТП 15929 Моцний В.Г.

«15» березня 20ХХ р.

АКТ № 22

на вибракування заднього моста автобуса ЛАЗ 210-82  

«2» березня/20ХХ р.

Комісія в складі: голови головного інженера АТП 5929 Астахова М.Є. і членів комісії: завідувача гаража Овчаренка Л.Д., ст. механіка Стрічка А.А., нач. ділянки Журенка С.С., зробили огляд Заднього моста автобуса ЛАЗ 210-82, установленого на автобус  з початку експлуатації — 05.1999 р.,_і що має про- біг — 521930 км

У результаті огляду встановлено:

1. Повний знос бортового механізму.

2. Повний знос барабанів.  

3. Повний знос гальмових валів.   

Комісія вважає, що об’єкт до експлуатації непридатний і підлягає списан-

ню на металобрухт.

Задній міст автобуса ЛАЗ-210-82 прийнято на склад для здачі на метало- брухт. Маса металобрухту становить 320 кг на загальну суму 1600 (одна тисяча шістсот) гривень.

Голова комісії Астахов М.Є.

Члени комісії: Овчаренко Л.Д.

Стрічка А.А.

Журенко С.С.

Прийнято на склад: комірник Можайко М.М.

Підприємство може розробити і затвердити іншу, зручнішу для нього форму акта.

Для того щоб акт мав юридичну силу і доказовість, у ньому по-

винні бути зазначені всі обов’язкові реквізити, передбачені для пер- винного документа згідно з п. 2 ст. 9 Закону «Про бухгалтерський облік». Крім того, документи повинні бути занесені до спеціального реєстру і мати свій реєстраційний (порядковий) номер.

Натуральні показники вибуття запчастин у бухгалтерії таксу- ються, тобто переводяться у вартісні. Для цього кількість витрачених запчастин та витратних матеріалів множать на відповідну ціну. Такий розрахунок  відображається  в  аналітичних  відомостях.  Бухгалтерія при цьому застосовує один з методів обліку запасів, які рекомендо- вані П(С)БО 9: ФІФО, нормативних  витрат, ідентифікованої  собівар- тості, середньозваженої  собівартості.  У практиці обліку запчастин  в АТП найчастіше застосовують  останній метод. Це пов’язано з вели- кою їхньою номенклатурою та дрібними цінами.

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ