Бухгалтерський і податковий облік автотранспорту та перевезень - Навчальний посібник (Базилюк А. В., Малишкін О. І.)

3.3. податковий облік паливо-мастильних  матеріалів

3.3.1. Облік витрат палива

За нормами Податкового кодексу, більше не потрібно розрахо- вувати приріст-убуток матеріалів з метою обрахування податку на прибуток.  Також відсутнє  правило  обліку як «перша  подія».  До ви- трат включають  не вартість  придбаних  від постачальника  матеріа- лів, а ту суму, яка відображає витрати ПММ за даними бухгалтерсь- кого обліку платника податку на прибуток. Тобто за датою списання ПММ до витрат діяльності, що відображається записом з кредиту субрахунка  203 у дебет рахунків  витрат 23, 91, 92, 93 тощо. Сума витрат ПММ включається до складу собівартості автопослуг або до інших  витрат.  При цьому  важливим  моментом  прийняття  суми  ви- трат ПММ до податкового розрахунку є розмір їхнього витрачання — за нормативною, визначеною в наказі Мінтрансзв’язку № 43, чи за фактичною кількістю, зафіксованою в первинних документах.

Одразу відмітимо, що в Податковому кодексі немає вимог щодо

нормування  витрат з метою оподаткування.  Списання ПММ за нор- мою є обов’язковим у разі фінансування таких витрат за рахунок державного або місцевого бюджетів. Для підприємств, які не отри- мують  бюджетного   фінансування,   не  обов’язково   дотримуватися норм витрачання ресурсів. З метою бухгалтерського обліку підпри- ємство самостійно приймає рішення щодо застосування/не застосу- вання типових норм.

На думку деяких фахівців, насамперед податківців, суму пере- витрати ПММ проти норм необхідно відраховувати із суми витрат до оподаткування.  При цьому мається на увазі, що недотримання норм витрати не пов’язано з господарською діяльністю підприємства (одержанням доходу), а особа, що припустилася перевитрат, одер- жала особистий дохід, який слід ще обкладати податком на доходи фізичних осіб.

Відмітимо, що автори цього посібника не поділяють такої точки зору. Справа в тому, що сам по собі факт перевитрати не можна прирівнювати  до нестачі або надлишків пального. У такому випадку важлива причина виникнення такої перевитрати або економії. Тільки визначивши  її, можна повністю стверджувати,  пов’язана перевитра- та з виробничою діяльністю підприємства чи ні.

Щоб виявити  причини  перевитрати  пального,  на АТП створю-

ються  комісії.  Цими  причинами  можуть  бути поломка  автомашини,

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

непередбачені  погодні умови, недбалість водія, присвоєння пально-

го і т.ін.

Якщо  комісія  встановить  причину  перевитрати  пального,  яку можна трактувати як непов’язану з господарською діяльністю підпри- ємства, то на суму вартості наднормативної витрати пального в по- датковому обліку необхідно зменшити суму витрат виробництва за статтею  «Паливо».  Якщо,  на додачу  до всього,  комісія  встановить, що перевитрата виникла з вини працівника підприємства (водія, слюсаря і т.ін.) і підлягає відшкодуванню таким працівником (внесен- ню до каси підприємства,  утриманню із заробітної плати і т.ін.), то в цьому випадку здійснюється процедура по відшкодуванню збитків.

Якщо ж, за висновком комісії, перевитрата ПММ спричинена непередбаченими або форс-мажорними обставинами і пов’язана зі здійсненням виробничої діяльності, то жодних коригувань витрат у податковому обліку зроблено не буде.

Реєстрами  податкового  обліку  з податку  на прибуток  можуть бути ті відомості,  які самостійно   застосовує  підприємство,  — відо- мості витрат, розрахунок собівартості тощо.

Різниця в оцінці витрат ПММ у бухгалтерському  (фінансовому) обліку та податковому обліку називається податковою різницею. Ро- зрахунок та облік таких різниць проводиться за методикою, встанов- леною Міністерством фінансів України.

3.3.2. Облік податку на додану вартість

Як реєстри обліку, використовують  Реєстр отриманих та вида- них податкових накладних. У ньому відображають суми податкового кредиту  з вартості  отриманих  ПММ та суми податкового  зо- бов’язання з продажу ПММ. Підставою для заповнення Реєстру є належним чином оформлені податкові накладні. У декларації з пода- тку на додану вартість суми податкового кредиту відображають у ро- зділі ІІ, суми податкового — відображають у розділі І декларації.

У бухгалтерському  обліку операції з податкового  кредиту відо- бражають  за дебетом субрахунка  641 та на субрахунку  644, а опе- рації з податкового  зобов’язання  — за кредитом субрахунка  641 та на субрахунку 643. Підставою для записів є товарні та розрахункові документи — товарні накладні, рахунки-фактури  тощо. По закінченні місяця проводиться звірка записів, які відбулися в податковому облі- ку (в реєстрі накладних) та в бухгалтерському обліку (журнал 3). При

РОЗДІЛ 3. ОБЛІК ПАЛИВА І МАСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

злагодженому документообігу підсумки дебетових та кредитових обі-

гів різних реєстрів обліку повинні збігатися.

Внутрішні  операції переміщення  запасів у межах одного плат- ника податку не є об’єктом оподаткування  і, відповідно, не відобра- жаються в податковому обліку.

3.3.3. Облік екологічного податку

Відповідно до Податкового кодексу, транспортні підприємства потрапляють під категорію платників екологічного податку.  Підпри- ємство стає платником цього податку, якщо під час провадження ді- яльності на території України і в межах її континентального  шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

– викиди забруднювальних  речовин в атмосферне повітря ста-

ціонарними джерелами забруднення;

– скиди забруднювальних  речовин безпосередньо  у водні об’єкти;

– розміщення  відходів у спеціально  відведених  для цього міс- цях чи на об’єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;

– утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

– тимчасове зберігання радіоактивних  відходів їхніми виробни- ками   понад   установлений   особливими   умовами   ліцензії строк.

Крім  того,  сплачується  податок  з пересувних  джерел  забруд-

нення в разі використання ними палива.

Податок, що справляється за викиди в атмосферне повітря за- бруднювальних речовин пересувними джерелами забруднення в ра- зі використання палива, утримується і сплачується до бюджету по- датковими агентами під час реалізації такого палива.

До податкових агентів належать суб’єкти господарювання, які:

– здійснюють оптову торгівлю паливом;

– здійснюють  роздрібну торгівлю паливом (крім тих, які реа- лізують паливо, придбане в оптових суб’єктів господарю- вання.

За раніше діючою системою оподаткування транспортні підп- риємства були платниками збору за забруднення навколишнього се- редовища. Відтепер транспортні підприємства не є безпосередніми платниками цього податку, як це було раніше. Відповідно до Подат-

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

кового кодексу, анульовано зазначений збір і введено екологічний податок. Платниками останнього є ті підприємства, які реалізують паливо, — АЗС, оптові продавці тощо. Така схема оподаткування ві- дповідає європейській практиці.

Транспортне підприємство може стати таким податковим аген- том у разі реалізації палива на сторону, якщо паливо придбавалося у виробника і такий продаж був першим.

Відносно пересувних джерел забруднення (транспортних засо- бів) об’єктом та базою оподаткування встановлено обсяги та види палива, реалізованого податковими агентами.

Установлено ставки податку за викиди в атмосферне повітря забруднювальних  речовин  пересувними  джерелами  забруднення  в разі використання палива (табл. 3.10).

Таблиця 3.10

Ставки податку за забруднення атмосферного повітря

 

Вид палива

Ставка податку,

грн/т

Бензин неетилований Бензин сумішевий Зріджений нафтовий газ Дизельне біопаливо

Дизельне пальне із вмістом сірки:

– понад 0,2 мас. \%

– понад 0,035 мас. \%, але не більше як 0,2

мас. \%

– понад 0,005 мас. \%, але не більше як

0,035 мас. \%

– не більше як 0,005 мас. \%

Мазут

Стиснений природний газ

Бензин авіаційний

Гас

68

56

92

58

68

52

47

30

68

46

47

58

 

Податкові агенти проводять розрахунок екологічного пода- тку. Для цього обсяг реалізованого  за звітний період палива в тон- нах множиться на ставку податку залежно від виду палива. Якщо паливо відпускається  споживачам  в об’ємних одиницях (літрах), по- трібно провести перерахунок у тонни. Це робиться за допомогою ко- ефіцієнтів переведення, що є загальноприйнятими  в України і за- тверджені в «Інструкції про порядок прийняття, транспортування, збереження, відпуску й обліку нафти і нафтопродуктів  на підприємс-

РОЗДІЛ 3. ОБЛІК ПАЛИВА І МАСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

твах і в організаціях України» (наказ Держнафтогазпрому,  Міністерс- тва економіки, Міністерства транспорту, Держстандарту, Держкомс- тату України, від 02.04.1998 р. за № 81/38/101/235/122).

Наприклад, податковий агент за місяць реалізував 100 т бензину неетилованого  за ставкою 68 грн за 1 т. Тож сума пода- тку для нарахування і сплати становить 6800 грн.

Оскільки екологічний  податок введено як один з видів акцизів, то податок в податкового  агента нараховується  за дебетом рахунка доходів — 702 «Дохід від реалізації товарів» і кредитом субрахунка

641. Перерахуваня  до бюджету  відображається  за дебетом  субра-

хунка 641 і кредитом субрахунка 311.

Запитання для самоконтролю

1.  Якими первинними документами оформлюється придбання паливо-мастильних  матеріалів від оптових постачальників?

2.  Якими первинними документами оформлюється придбання паливо-мастильних  матеріалів за рахунок підзвітних сум?

3.   У чому особливості оформлення первинних документів при заправленні транспортних засобів за талонами та за допомогою електронних карток?

4.   На якому рахунку  і субрахунку  відображають  наявність  та рух палива у фінансовому обліку?

5.   Які витрати включають до первісної вартості палива?

6.   За  якими  методами  оцінювання  може  враховуватися  ви-

трачання палива?

7.  На підставі якого документа відноситься до податкового кредиту АТП сума сплаченого ПДВ за придбання ПММ?

8.   Яким  нормативним  документом  регламентується  застосу-

вання норм витрачання пального?

9.   На які види диференційовано норми витрачання палива?

10. Чи  обов’язково  застосовувати  норми  витрат  пального  на сучасному підприємстві?

11. У яких первинних  документах  зазначаються  норми витрат

пального?

12. У яких одиницях виміру оприбутковують паливо від оптових постачальників?

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

13. У яких одиницях виміру оприбутковують  паливо, яке запра-

вляється в баки автомобілів на АЗС?

14. На які види робіт застосовують поправні коефіцієнти до норм витрачання палива?

15. Якими бухгалтерськими проведеннями відображається придбання ПММ від постачальників?

16. Якими бухгалтерськими проведеннями відображається списання ПММ на виробничі потреби в АТП?

17. У яких випадках проводиться інвентаризація ПММ на АТП?

18. За яких умов може бути проведено залік нестач та надлиш-

ків палива?

19. На яких рахунках акумулюють інформацію про виявлені надлишки та нестачі ПММ?

20. Які є складові формули розрахунку збитків від нестач мате-

ріальних цінностей?

21. Назвіть реєстри аналітичного обліку ПММ.

22. Назвіть реєстри синтетичного обліку ПММ.

23. У яких формах фінансової звітності відображають сальдо

ПММ?

24. У яких формах фінансової звітності відображають дані про витрачання ПММ?

25. У яких рядках декларації з ПДВ відображають податковий кредит у разі придбання ПММ?

26. Які особливості податкового обліку ПММ ?

27. Як розраховується екологічний податок.

Ситуаційні завдання

1. На підставі наведених  даних визначте суму витрат, яку слід відшкодувати водієві вантажного автомобіля за складеним авансовим звітом та бухгалтерські проведення.

Водій А повернувся з рейсу о 20.10 і подав до бухгалтерії аван- совий звіт про придбання бензину за власний кошт у дорозі. До звіту додано касові чеки АЗС на 500 л на суму 3500 грн. За нормою ви- трачання  бензину  відповідно  до  дорожнього  листа  на  фактичний пробіг 3000 км витрата має становити 300 л. Залишок бензину (роз- рахувати) не підтверджено документально,  ні зняттям залишку в ба- ку транспортного засобу.

РОЗДІЛ 3. ОБЛІК ПАЛИВА І МАСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

2. Розрахуйте нормативне  витрачання дизпалива автобуса

«Богдан» № 1 на підставі таких даних:

– базова лінійна норма витрачання на 100 км — 14 л;

– надбавка за роботу в місті з населенням понад 1 млн мешка-

нців 10\%;

– надбавка  за роботу  обігрівача  — 2 л/год.  Відпрацьовано  8

год.;

– пробіг за зімну — 350 км.

3. Визначте  залишок  бензину  на кінець зміни в баку авто- буса «Богдан»  № 1 (продовження  попереднього  завдання),  як- що на початок зміни залишок становив 10 л, заправлено за змі- ну 40 та 55 л, витрата становить Х (69,9) л.

Тести

1. Основним  товарним  документом  для відображення  от-

римання палива від постачальників в АТП є:

1) податкова накладна;

2) товарна накладна;

3) рахунок-фактура;

4) звіт матеріально-відповідальної особи.

2. На якому субрахунку бухгалтерського  фінансового облі-

ку ведеться облік паливно-мастильних  матеріалів:

1) 102;

2) 201;

3) 203;

4) 205?.

3. Базова лінійна норма витрат палива для вантажного ав-

томобіля визначається з урахуванням стану:

1) у спорядженому стані;

2) з половинним навантаженням;

3) з повним навантаженням;

4) правильної відповіді немає.

4.  Бухгалтерський   фінансовий   облік  витрат  пального  в

АТП здійснюється за допомогою такого методу:

1) первісної вартості;

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ І ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК АВТОТРАНСПОРТУ ТА АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ

2) залишкової вартості;

3) експертної вартості;

4) ФІФО.

5. Облік витрачання  бензину в шляхових листах ведеться в таких одиницях виміру:

1) літри;

2) тонни;

3) кубічні метри;

4) кілограми.

6. Вартість придбання (витрачання) бензину для легкових автомобілів,  що  обслуговують  адмінперсонал  АТП,  належить до валових витрат з метою розрахунку податку на прибуток у розмірі:

1) 100\%;

2) 50\%;

3) 75\%;

4) правильної відповіді немає.

7. Яку назву має інструмент,  за допомогою  якого вимірю-

ють обсяг палива в ємностях:

1) аріометр;

2) дозиметр;

3) тахометр;

4) метр шток?

8. За допомогою  якого показника  ваговий  показник  (кіло-

грами) переводиться в об’ємний (літри):

1) питомої ваги (густини) нафтопродуктів;

2) коефіцієнта дисперсії;

3) температури рідини;

4) правильної відповіді немає?

9.  Яким  проведенням  оформлюється  списання  паливно-

мастильних матеріалів на витрати виробництва АТП:

1) Дт 92   Кт 203;

2) Дт 23   Кт 203;

3) Дт 94   Кт 205;

4) Дт 94   Кт 203?

РОЗДІЛ 3. ОБЛІК ПАЛИВА І МАСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

10. Дані якого первинного документа є підставою для ві- дображення податкового кредиту (вхідного ПДВ) при придбанні палива в податковому обліку АТП:

1) товарна накладна;

2) акт прийомки-передачі;

3) рахунок-фактура;

4) податкова накладна?

11. У яких одиницях виміру списують паливо на АЗС:

1) у кілограмах;

2) у тоннах;

3) у літрах;

4) у кубічних метрах?

12. У яких  одиницях  виміру  оприбутковують  паливо,  яке отримано від оптових постачальників у цистернах:

1) у кілограмах;

2) у тоннах;

3) у літрах;

4) у кубічних метрах?

13. Назвіть реєстр податкового обліку з ПДВ:

1) реєстр отриманих та виданих податкових накладних;

2) відомість обліку податку на додану вартість;

3) декларація з ПДВ;

4) реєстр виданих та отриманих податкових накладних.