Господарське законодавство - Навчальний посібник (Мандриковський М. М.)

Розділ 19 договори про передачу майна у власнІсть

Договір купівлі — продажу, його види

За договором купівлі — продажу одна сторона (продавець) пе- редає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийня- ти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Предметом договору  купівлі  —  продажу  може  бути  товар,

який є у продавця на момент укладення договору або буде створе-

ний (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.

Предметом купівлі — продажу можуть бути майнові права. До договору купівлі — продажу майнових прав застосовуються за- гальні правила (положення) про купівлю — продаж, якщо інше не передбачене договором або законом.

До договору купівлі — продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю — продаж, якщо інше не встановлене законом про ці види договорів або не випливає з їхньої суті.

Договір купівлі — продажу земельної ділянки, єдиного майно-

вого комплексу, житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному по- свідченню і державній реєстрації.

 

Договір роздрібної купівлі — продажу

За договором роздрібної купівлі — продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов’язує- ться передати покупцеві товар, що звичайно призначається для осо- бистого, домашнього або іншого використання, не пов’язаного з під- приємницькою діяльністю, а покупець зобов’язується прийняти то- вар і оплатити його.

Договір роздрібної торгівлі є публічним.

Умови договору, що обмежують права покупця-фізичної особи порівняно з правами встановленими Цивільним кодексом та законо- давством про захист прав споживача є нікчемними.

Покупець має право на відшкодування збитків завданих йому

продавцем внаслідок використання ним переваг свого становища у виробничій або торговельній діяльності.