Господарське законодавство - Навчальний посібник (Мандриковський М. М.)

Розділ 9 господарська дІяльнІсть кооперативІв

Кооперативи — добровільні об‘єднання громадян з метою спіль- ного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших пи- тань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом.

Господарська діяльність кооперативів повинна здійснювати- ся відповідно до вимог Господарського кодексу, інших законо- давчих актів.

З метою здійснення господарської діяльності на засадах підпри- ємництва громадяни можуть утворювати виробничі кооператив (кооперативні підприємства).

Виробничий кооператив

Виробничим кооперативом визнається добровільне об’єднання громадян на засадах членства з метою спільної виробничої діяльно- сті, що базується на особистій трудовій участі та об’єднання майнових правових внесків, участі в управлінні підприємством та розподілі доходу між членами кооперативу відповідно до їх участі у його діяльності.

Виробничі кооперативи можуть здійснювати виробничу, пере- робну, заготівельно-збутову, постачальну, сервісну, будь-яку іншу підприємницьку діяльність не заборонену законом.

Виробничий кооператив є юридичною особою і діє на основі статуту.

Найменування виробничого кооперативу повинно містити сло-

ва «виробничий кооператив» або «кооперативне підприємство».

Принципи діяльності виробничого кооперативу

Виробничі кооперативи створюються та здійснюють свою ді-

яльність за такими принципами:

 

•     добровільність членства громадян у кооперативі та вільний ви-

хід з нього;

•     особиста трудова участь членів кооперативу у діяльності коо-

перативу;

•           відкритість і доступність для тих, хто визнає статут кооперати- ву, бажає брати участь у його діяльності на умовах встановлених статутом кооперативу;

•           демократичний характер управління кооперативом, рівні права членів кооперативу при прийнятті рішень;

•     розподіл доходу між членами кооперативу відповідно до їх тру-

дової та майнової участі в діяльності кооперативу;

•     контроль членів кооперативу за його роботою, в порядку виз-

наченому статутом.

Загальні умови створення виробничого кооперативу

Засновниками (членами) виробничого кооперативу можуть бу- ти громадяни, іноземці та особи без громадянства. Чисельність чле- нів виробничого кооперативу не може бути меншою, ніж три особи.

Рішення про створення виробничого кооперативу приймається його установчими зборами.

Виробничий кооператив вважається створеним і набуває стату-

су юридичної особи з моменту його державної реєстрації відповідно до вимог Господарського кодексу.

Членами виробничого кооперативу можуть бути громадяни, які

досягли 16-річного віку, визнають статут кооперативу та дотримуються його вимог, беруть майнову і трудову участь у діяльності кооперативу.

Громадяни можуть одночасно бути членами інших виробничих

кооперативів, а також членами інших типів кооперативів (спожив- чих, житлових тощо). Підставою для вступу до виробничого коопе- ративу є письмова заява.

Членство у виробничому кооперативі припиняється у разі:

•     добровільного виходу;

•     припинення трудової участі в діяльності кооперативу;

 

•     виключення з кооперативу;

•     не  затвердження загальними зборами  членів  кооперативу рі-

шення правління про прийняття до кооперативу.

Майно виробничого кооперативу

Майно виробничого кооперативу становить колективна влас- ність кооперативу: будівлі, споруди, майнові внески його членів, виготовлена продукція, доходи одержані від її реалізації та іншої діяльності передбаченої статутом кооперативу, іншого придбаного на підставах не заборонених законом.

Виробничий кооператив за рахунок власного майна формує від-

повідні фонди.

Майно виробничого кооперативу відповідно до його статуту поділяється на пайовий і неподільній фонди. Неподільний фонд утворюється за рахунок вступних внесків і . майна кооперативу (за винятком землі). Пайові внески до нього не включаються. По- рядок формування і розміри неподільного фонду встановлюються статутом.

Розміри пайових внесків до кооперативу встановлюються в рівних частинах та/або пропорційно очікуваній участі члена коопе- ративу.

Фінансові ресурси виробничого кооперативу формуються за рахунок доходу від реалізації продукції (робіт і послуг), пайових та інших внесків членів кооперативу, кредитів та інших надходжень не заборонених законодавством..

Господарська діяльність виробничого кооперативу

Виробничий кооператив відповідно до його статуту самостійно визначає основні напрямки господарської діяльності. Здійснює її планування та організацію.

Виробничий кооператив реалізує свою продукцію та послуги за

цінами і тарифами, які встановлюються ним самостійно або на дого- вірній основі, а у випадках, передбачених законом, — за державни- ми цінами і тарифами.

 

Відносини виробничого кооперативу з іншими підприємствами, організаціями, установами і громадянами у всіх сферах господарсь- кої діяльності встановлюються на основі договорів.

Доход виробничого кооперативу формується з надходжень з господарської діяльності після покриття матеріальних та прирів- няних до них витрат і виплат на оплату праці найманого персо- налу. Доход спрямовується на сплату податків, інших обов’язко- вих платежів, на покриття збитків, проведення відрахувань у фон- ди кооперативу, кооперативні виплати, виплату часток доходу на паї тощо.

Кооперативні виплати — частина доходу виробничого коопера- тиву, що розподіляється між членами виробничого кооперативу з урахуванням їх трудової та іншої участі в діяльності кооперативу. Нарахування часто виплат на паї здійснюється за підсумками фінан- сового року з доходу з урахуванням необхідності формування його фондів За рішенням загальних зборів членів кооперативу виплата часток доходів на паї може здійснюватись у грошовій формі, товара- ми цінними паперами тощо.

Виробничий кооператив самостійно здійснює зовнішньоеконо- мічну діяльність відповідно до закону. Порядок використання іно- земної валюти встановлюється законом та статутом кооперативу.

Припинення діяльності кооперативу

Припинення діяльності виробничого кооперативу може відбу- тися за рішенням загальних зборів членів кооперативу шляхом реор- ганізації або ліквідації.