Господарське законодавство - Навчальний посібник (Мандриковський М. М.)

Розділ 7 об’Єднання пІдприЄмств

Підприємства мають право на добровільних засадах об’єдну- вати свою господарську діяльність (виробничу, комерційну та інші види діяльності) на умовах і в порядку встановленому Господарсь- ким кодексом та іншими законами.

Об’єднанням підприємств є господарська організація, утворе- на у складі двох або більше підприємств з метою координації їх ви- робничої, наукової, та іншої діяльності для вирішення спільних еко- номічних та соціальних завдань.

Об’єднання підприємств утворюються підприємствами на заса-

дах або за рішенням органів, які відповідно до законодавства мають

 

право утворювати об’єднання підприємств. В об’єднання підпри- ємств можуть входити підприємства, утворені за законодавством ін- ших держав, а підприємства України можуть входити в об’єднання підприємств, утворені на території інших держав.

Об’єднання підприємств утворюється на  невизначений строк або як тимчасові об’єднання. Об’єднання підприємств є юридичною особою і підлягає державній реєстрації.

Види об’єднань

Залежно від порядку заснування об’єднання підприємств, мо- жуть утворюватися, як господарські об’єднання або як державні чи комунальні господарські об’єднання.

Господарське об’єднання — об’єднання підприємств утворене

за ініціативою підприємств, не залежно від їх виду, які на добровіль- них засадах об’єднали свою господарську діяльність. Господарські об’єднання  діють  на  підставі  установчого  договору  або  статуту, який затверджується засновниками.

Державне (комунальне) господарське об’єднання — об’єднан- ня підприємств, утворене державними (комунальними) підприємст- вами або за рішенням Кабінету Міністрів України або у визначених законом випадках, рішенням міністерств (інших органів, до сфери управління яких входять підприємства що утворюють об’єднання), або рішенням компетентних органів місцевого самоврядування.

Державне (комунальне) господарське об’єднання діє на основі рішення про його утворення та статуту, який затверджується орга- ном, що приймав рішення про утворення об’єднання.

Організаційно-правові форми об’єднань підприємств

Господарські об’єднання утворюються як асоціації, корпорації,

концерни та інші об’єднання підприємств передбачені законом.

Асоціація — договірне об’єднання, створене з метою постійної координації господарської діяльності підприємств, що об’єдналися шляхом централізації однієї або кількох виробничих та управлінських

 

функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організа- ції спільних виробництв, на основі об’єднання учасниками фінансо- вих та матеріальних ресурсів, задоволення переважно господарських потреб учасників асоціації. За рішенням учасників асоціація може бути уповноважена представляти їх інтереси у відносинах з органа- ми влади, іншими підприємствами і організаціями.

Корпорація — договірне об’єднання, створене на основі поєд- нання виробничих, наукових і комерційних інтересів підприємств, що об’єдналися, з делегуванням ними окремих повноважень центра- лізованого регулювання діяльності кожного з учасників органом централізованого управління.

Консорціум — тимчасове статутне об’єднання підприємств і

банківського капіталу для досягнення його учасниками певної спіль- ної господарської мети (реалізації цільових програм, науково-техніч- них, будівельних проектів тощо). Консорціум використовує кошти, якими його наділили учасники, централізовані ресурси, виділені на фінансування відповідної програми, а також кошти, що надходять із інших джерел, в порядку, визначеному його статутом. У разі досяг- нення мети його створення консорціум припиняє свою діяльність.

Концерн — концерном визнається статутне об’єднання підпри- ємств, а також інших організацій, на основі їх фінансової залежності від одного або групи учасників об’єднання. З централізацією функ- цій науково-технічного і виробничого розвитку. Інвестиційної, фі- нансової, зовнішньоекономічної та іншої діяльності. Учасники кон- церну наділяють його частиною своїх повноважень. У тому числі правом представляти їх інтереси у відносинах з органами влади і іншими підприємствами і організаціями. Учасники концерну не мо- жуть бути одночасно учасниками іншого концерну.

Конгломерат — статутне об’єднання підприємств, які здійсню- ють спільну діяльність на основі добровільної централізації функцій виробництва, науково-технічної, інвестиційної, фінансової діяльнос- ті, а також організації комерційного обслуговування. У конгломе- рат, як  і  багатогалузевий концерн, об’єднуються підприємства за

 

вертикальним принципом, але його учасники користуються широ- кою економічною автономією. Зв’язки між підприємствами, що вхо- дять в конгломерат, є досить вільні і зв’язуючою ланкою виступа- ють тільки виробничі капіталовкладення чи єдина політика в сфері одержання прибутку, які виходять з одного центру.

Холдінгові компанії. Асоційовані підприємства (господарські

організації) — це група суб’єктів господарювання — юридичних осіб, пов’язаних між собою економічними або організаційними від- носинами у формі участі у статутному фонді або управлінні. Залеж- ність між асоційованими підприємствами може бути простою і вирі- шальною.

Проста залежність виникає у разі якщо одне з них має можли-

вість блокувати прийняття рішень іншим (залежним) підприємством кваліфікованою більшістю голосів.

Вирішальна залежність між асоційованими підприємствами ви-

никає у разі, якщо між ними встановлюються відносини контролю- підпорядкування за рахунок переважної участі контролюючого під- приємства в статутному фонді або загальних зборах чи інших орга- нах управління іншого (дочірнього) підприємства, зокрема, володін- ня контрольним пакетом акцій.

На Україні холдінгові компанії створюються в процесі корпо-

ратизації та приватизації підприємств. Питання створення, функ- ціонування та ліквідації холдінгових компаній регулюють відповідно до чинного законодавства України. Так відповідно до Положення про холдінгові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації, холдінгові компанії можуть створюватись в ре- зультаті:

•           заснування їх органами приватизації самостійно або разом з ін- шими засновниками, способами, передбаченими цим Положен- ням і шляхом поєднання цих способів;

•           поглинання одного господарюючого суб’єкта іншим (придбання одного пакета акцій) у процесі приватизації. При цьому погли- нутий об’єкт називається дочірнім підприємством.

 

Холдінгові компанії можуть бути дочірніми підприємствами інших холдінгових компаній. Холдінгову компанію створюють у формі відкритого акціонерного товариства шляхом об’єднання у статутному фонді контрольних пакетів акцій дочірніх підприємств та інших активів. Дочірнє підприємство не може володіти паями, акціями, іншими цінними паперами холдінгової компанії у будь- якій формі.

Створення холдінгових компаній в процесі корпоратизації і приватизації не допускається в таких галузях:

•           торгівля товарами народного споживання та продукції;

•           виробничо-технічного призначення;

•           виробництво та переробка сільськогосподарської продукції;

•           громадське харчування та побутове обслуговування населення;

•           автомобільний  транспорт  (крім  підприємств,  що  виконують переважно міжнародні перевезення).

Причин для об’єднання підприємств є чи мало, але у кожному випадку виходять із доцільності, враховуючи позитивні сторони об’єд- нання.

Не допускається створення холдінгової компанії, якщо вона та її дочірні підприємства або два і більше дочірніх підприємств реалі- зують взаємозамінні товари (роботи, послуги) та їхня сукупна част- ка на відміну загальнодержавному або регіональному ринку переви- щує 35 відсотків.

До об’єднань входять і такі організаційно-правові форми, як

промислово-фінансові групи та їх різновид агропромислові-фінансо-

ві групи.

Промислово-фінансові групи

Підприємство може бути учасником промислово-фінансової групи або транснаціональної промислово-фінансової групи, якщо до складу групи входять українські та іноземні юридичні особи.

Промислово-фінансова група є об’єднанням, яке створюється за рішенням Кабінету Міністрів України на певний строк з метою

 

реалізації державних програм розвитку приоритетних галузей ви- робництва і структурної перебудови економіки України, включаючи програми згідно з міжнародними договорами України, а також з ме- тою виробництва кінцевої продукції.

До складу промислово-фінансової групи можуть входити про- мислові та інші підприємства, наукові і проектні установи, інші ус- танови і організації усіх форм власності. У складі промислово-фінан- сової групи визначається головне підприємство яке має виключне право діяти від імені фінансово-промислової групи як учасника фінансово-промислової групи.

Фінансово-промислова група не є юридичною особою і не під-

лягає державній реєстрації як суб’єкт господарювання.

Порядок утворення та інші питання діяльності фінансово-про- мислових груп визначається законом про фінансово-промислові гру- пи, іншими нормативно-правовими актами.