Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Навчальний посібник (Мягченко О. П.)

РоздІл 8. небезпеки життЄдІяльностІ людини в природному середовищІ

Загальна характеристика впливу людини на планетарні та космічні ресурси. Забруднення атмосфери. Руйнування озоно- вого шару. Вплив діяльності людини на водні ресурси. Вплив ді- яльності людини на грунт, рослинність, фауну та кліматичні ресурси. Взаємодія і трансформація забруднень у навколишньо- му середовищі. Вторинні явища:  смог,  кислотні дощі, зменшен- ня родючості грунтів, пилові бурі,  зсуви, селі, руйнування тех- нічних, сільськогосподарських та інших  об’єктів. Раціональне і нераціональне природокористування. Відходи та викиди, скиди шкідливих речовин. Поняття про урбанізацію, її причини та на- слідки – соціально-екологічні проблеми людини. Деградація ото- чуючого середовища внаслідок розвитку урбанізації, розширен- ня масштабів та зміни  форм  ведення господарської діяльності. Урбоекологічна ситуація в Україні. Проблеми архітектурної екології. Вимоги щодо забезпечення санітарно-гігієнічного та протиепідемічного благополуччя населення. Заходи та  засоби щодо  попередження зсувів, пожеж,  вибухів. Загальні правила поведінки на вулицях та дорогах, використання транспортних засобів. Побутовий травматизм.

Поява суспільства, як однієї з форм протидії первісній природі з боку людини, визначила початок формування антропо-, техно,- со- ціо,- ноосфер. Тривалий час люди вважали, що можна тільки брати з природи її багатства, не піклуючись про їх відновлення.

Будуючи,  ми руйнували і руйнуємо  основи  самого життя,  змі- нюємо біосферу, яка тепер стала протидіяти людству.

Так, якщо війна між людьми це геноцид, то війна проти приро- ди – террацид  – війна проти самої Землі.  Зміни  в природі  супро- воджують  людство на всіх етапах розвитку  цивілізації – первісно- общинному, рабовласницькому, феодальному і капіталістичному. З переходом від одного до наступного  рівня розвитку  людства рівень антропогенного тиску наростав.

На початку  розвитку  цивілізації шкода, нанесена  людьми при- роді була незначною. З розвитком технічної могутності людей, руй- нації у природі зростали.

Вже за допомогою простих знарядь  праці та вогню древні люди на протязі  первіснообщинного ладу створили  величезні  площі пус- тель.

Ця діяльність  вже в рабовласницькому суспільстві  різко підси- лилася,  бо почали  формуватися основи  техносфери,  яка в наш час стала порівняною з геологічними, космічними силами.

Навіть прості технічні пристрої сприяли деградації природного середовища Для регуляції відносин людства з природою виникла необхідність  у суспільних  законах, які у писемній  формі з’явилися вже в античному  світі. В наш час їх завдання  – регулювати  складні відносини  як окремої людини, так і всього суспільства  з природою, яка є джерелом небезпек.

Сучасні  відносини  людства з природою  настільки  ускладнили- ся, що стали загрозою  для існування  людини  як виду і всього сус- пільства.