Безпека життєдіяльності людини та суспільства - Навчальний посібник (Мягченко О. П.)

2.3. ергономічні принципи безпеки

Важливою проблемою ергономіки є сумісність людини з машинами, механізмами.  Тому основне завдання ергономіки – вивчення  зв’язків між елементами  системи «Л-М-С», розробка методів сумісності основного її компонента – людини з іншими – середовищами та машинами, технікою.

Виділяють п’ять принципів сумісностей – інформаційна, біофізич- на, енергетична, просторово-антропометрична, техніко-естетична, за- безпечення  виконання яких гарантує  успішне функціонування всієї системи – «Л–М–С». Завдання ергономіки – забезпечити створення такої інформаційної моделі, яка б відбивала  всі характеристики ма- шини, потрібні в даний момент і в той же час дозволяла  б оператору безпомилково приймати  і переробляти інформацію,  не перевантажу- ючи його увагу і пам’ять. Інакше кажучи, інформаційна модель пови- нна відповідати психофізіологічним можливостям людини.

Інформаційна  сумісність  вимагає  певної кількості  знань  у людини-оператора про умови праці, її технологічні характеристики, особливості.  Важливими тут є різні позначки,  знаки, які сприяють безпечній  роботі. Низький рівень  інформативності завжди  сприяє виникненню небезпек, надзвичайних ситуацій. Знання – це сила.

Біофізична сумісність вимагає створення такого навколишнього середовища, яке б забезпечило точність рухів для досягнення певної швидкості  праці, прийнятну працездатність і нормальний, безпеч- ний фізіологічний стан людини-оператора.

Енергетична  сумісність вимагає  узгодження  оптимальних фі- зичних можливостей оператора при управлінні механізмами,  маши- нами з їх технічними  параметрами.  Витрати енергії людини повинні

бути мінімальними для отримання необхідного, безпечного резуль- тату. При цьому необхідно враховувати потужність  машини, швид- кість та достатню точність рухів людини.

Просторово-антропометрична сумісність вимагає урахування від- повідності розмірів тіла людини до розмірів машини, можливості огля- ду зовнішнього простору, зручності пози оператора в процесі роботи.

Техніко-естетична сумісність полягає в забезпеченні морально- го, естетичного задоволення людини від спілкування з машиною, від процесу праці. Праця, в будь-якій  сфері діяльності, повинна прино- сити задоволеність, а не втомлюваність та виснаженість, погіршення здоров’я, каліцтво, передчасне старіння, смерть. Технічна естетика використовує досягнення  теорії і практики художнього  конструю- вання, покликана втілити найкращі умови праці, побуту і відпочин- ку людей у створюваному ними предметному  світі.

Все це спрямовано на створення найоптимальніших умов праці та їх поліпшення. Охорона здоров’я людини в трудовому процесі в будь- якій сфері діяльності покликана усунути або зменшити впливи небез- печних і шкідливих чинників виробничого середовища на працівника.

Отже, основне  завдання  ергономіки – забезпечення ефективної взаємодії людини і техніки, щоб перейти від техніки безпеки до без- печної техніки, яку ми використовуємо як у виробничій,  так і побу- товій сферах. Це один з основних напрямків ергономіки.

Цьому слугують проектування та виготовлення роботів і маніпулято- рів, для яких характерні велика сталість в роботі, забезпечення найбільшої ефективності праці та найменшої стомлюваності працівника-оператора.

В даний час достатньо повно розроблені  і затверджені у вигляді державних  стандартів (ДСТУ, ГОСТи), державних  національних актів  охорони  праці  (ДНАОП), міжнародних  (ISO) нормативів  з обмеження  шкідливих  і небезпечних  фізичних  і хімічних чинників виробничого  середовища, під яким слід розуміти не тільки промис- лове, сільськогосподарське, а й будь-яке інше – природне, побутове, соціальне.

Питання

1.   Охарактеризуйте основне завдання ергономіки та її прин- ципи безпеки.

2.   Що таке сумісність елементів в ергономічній системі?

3.   Скільки видів сумісностей людини з машиною Ви знаете?

4.   Охарактеризуйте основні завдання та напрямки ергономіки.