Адміністративне право. Загальна частина - Навчальний посібник (Алфьоров С. М., Ващенко С. В., Долгополова М. М., Купін А. П.)

1. поняття адмІнІстративно-процесуального права та адмІнІстративного процесу

Адміністративний процес і процесуальне право поняття не тотожні. Процес — система дій; процесуальне право — система норм по впрова- дженню цих дій.

Адміністративно-процесуальне право — це сукупність встановле- них обов’язкових правил, які визначають процедури розгляду, вирішен- ня конкретних адміністративних справ у сфері державного управління, адміністративної юрисдикції та інших галузей суспільних відносин.

Як правило, адміністративно-процесуальні норми реалізуються у формі і методами адміністративного процесу, яким є визначений законом порядок просування дій, спрямованих на досягнення певного юридичного ефекту. Ці дії офіційно встановлюються нормами адміністративно-процесуального права і групуються у окремі провадження. Кожне провадження у скла- ді адміністративно-процесуального права — це сукупність процесуальних норм, об’єднаних спільною для них функцією.

За допомогою норм процедури вводяться до адміністративного про- цесу як окремі провадження. Під процедурою необхідно вважати офіційно встановлений або прийнятий за звичаєм порядок ведення, обговорення, розгляду, оформлення, виконання справ управлінського чи юрисдикційно- го характеру.

Тобто, можна прийти до висновку, що поняття «адміністративно- процесуальне   право»   ширше   поняття   «адміністративний   процес», який є формою реалізації цього права у вигляді окремих проваджень. Співвідношення між адміністративно-процесуальним правом, нормою, процедурою та провадженням можна відобразити схемою: процедура — процесуально-правова норма — провадження (все разом) є не що інше як адміністративно процесуальне право.

Слід мати на увазі, що адміністративний процес можна розглядати як у

«широкому», так і у «вузькому» розумінні. У першому випадку адміністра- тивний процес включає в себе як юрисдикційні, так і процедурні проваджен- ня, які розглядаються і судами, і спеціально уповноваженими органами виконавчої влади. Або у широкому розумінні адміністративний процес — це встановлений законом порядок розгляду і вирішення індивідуально- конкретних справ, що виникають у сфері державного управління), в дру- гому — тільки як провадження в справах про адміністративні проступки і застосування до правопорушників адміністративних стягнень [3, с.183]. Іноді, адміністративний процес, у вузькому розумінні, розглядають як юрисдикційні провадження, а також розгляд справ із застосуванням захо- дів адміністративного примусу.

Адміністративний процес — це врегульований адміністративно- процесуальними нормами порядок вирішення індивідуальних справ від- повідними органами держави, їх посадовими особами при здійсненні функцій державної виконавчої влади, а також спорів, що виникають між органами державної виконавчої влади, їх посадовими особами та інши- ми суб’єктами адміністративно-правових відносин [11, с.22].