Адміністративне право. Загальна частина - Навчальний посібник (Алфьоров С. М., Ващенко С. В., Долгополова М. М., Купін А. П.)

2. поняття й ознаки адмІнІстративно-правового примусу

Важлива (хоча й не єдина) функція державного примусу — правоохо- ронна. Вона полягає в локалізації, нейтралізації, недопущення правопору- шень. Тому державний примус традиційно розглядають з позицій захисту сформованих державою правовідносин і забезпечення неухильного й точ- ного виконання юридичних норм конкретних галузей права.

Державний примус — психологічний або фізичний вплив державних органів (посадових осіб) на певних осіб з метою спонукати, примусити їх виконувати правові норми. Він, як правило, виступає у двох формах: судо- вій та адміністративній. Використовуються і засоби громадського примусу, які не є державними.

Види державного примусу прийнято розглядати як явища, похідні від існуючих галузей права і властиві цим галузям правопорушення, диферен- ціювати згідно з існуючими правовими галузями.

На цих підставах виділяють: кримінальний примус, цивільно-правовий примус, адміністративний примус.

Адміністративно-правовий примус характеризується тими ж ознаками, які притаманні для державного. Сутність його зводиться до використання державними органами, а в окремих випадках і громадськими об’єднаннями засобів примусового характеру з метою забезпечення належної поведінки людей.

До особливостей цього виду примусу можна віднести такі:

— адміністративний примус використовується в державному управлін- ні для охорони суспільних відносин, що виникають у цій сфері дер- жавної діяльності;

— механізм правового регулювання адміністративного примусу вста- новлює підстави і порядок застосування відповідних примусових заходів;

— порядок застосування примусових заходів регулюється, як правило, нормами адміністративного права, що включають до себе норми ад- міністративного законодавства або адміністративно-правові норми актів виконавчих і розпорядчих органів;

 

— застосування адміністративного примусу — це результат реалізації державне владних повноважень органів державного управління і лише у виключних, встановлених законодавством випадках такі за- соби можуть застосовувати суди (судді);

— адміністративний примус використовується для: а) запобігання вчи- ненню правопорушень; б) припинення адміністративних проступків; в) притягнення до адміністративної відповідальності.

Адміністративний примус застосовується на підставі адміністративно-

процесуальних норм.

Тобто адміністративний примус — це владне, здійснюване в односто- ронньому порядку і в передбачених правовими нормами випадках засто- сування від імені держави до суб’єктів правопорушень, по-перше, заходів запобігання правопорушенням, по-друге, запобіжних заходів щодо право- порушень, по-третє, заходів відповідальності за порушення нормативно- правових положень.