Філософсько-педагогічні аспекти формування свідомості технічної інтелігенції - Матеріали регіональної науково-практичної конференції (15 березня 2012р.)

ЖІнки  у збройних силах украЇни:  гендернІ аспекти проблеми

Починаючи з кінця ХХ століття вивчаються та досліджуються проблеми

прав  людини, можливості  їх  забезпечення  в  Україні  (Е.  Лібанова), запобігання гендерному насильству, торгівлі людьми (К. Левченко, Б. Лизогуб) та інші аспекти цієї проблеми. Дослідження мають величезне значення, висновки та рекомендації, що містяться у них, послужили подальшому вдосконаленню законодавства в адміністративно-правовій сфері.

[4]

Метою статті є дослідження впровадження гендерної політики у Збройних

Силах України, тому що майже відсутні роботи, присвячені дослідженню розвитку гендерної політики в Україні в сфері безпеки та оборони.

Об’єктом дослідження даної роботи автор визначив – жінка- війсоковослужбовець,  а   предметом   –   проблеми   гендерної   політики   у Збройних Силах України.

 

Сьогодні   жінки   активно   реалізують   себе   в   усіх   сферах   суспільної

діяльності, зокрема і сфері захисту нашої Вітчизни. [7]

Відповідно  до  п.  1  ст.  5  Закону  України  «Про  загальний  військовий

обов'язок і військову службу» (1992) жінки, які мають медичну підготовку або споріднену з відповідною військовою спеціальністю за переліком, що визначається КМ України, можуть бути взяті на військовий облік. Вони зобов'язані прибувати за викликом військ, комісаріату для медичного огляду і виконувати правила військ, обліку. У мирний час жінки віком від 19 до 35 років можуть добровільно вступити на військову службу за контрактом на посади рядового, сержант, і старшин, складу. Відповідно до чинного законодавства жінкам-військовослужбовцям виплачується вихідна допомога в розмірі двомісячної зарплати. Строк випробування не повинен перевищувати  3  місяців.  Якщо  протягом  цього  часу  з'ясується невідповідність жінки вимогам служби, на яку її приймають, то командир

(начальник) має право розірвати контракт.[1]

Жінки-військовослужбовці мають  усю  повноту  соціально-економічних,

політичних, та особистих прав і свобод та виконують усі обов'язки громадян України, передбачені Конституцією і законами України. Права та обов'язки жінок-військовослужбовців, що випливають з умов військ, служби, визначаються Законами України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (1991), «Про статус ветеранів військової служби та їх соціальний  захист»  (1998),  статутами  ЗС  України,  умовами  контракту

тощо.[3]

Всі   категорії   жінок-військовослужбовців,  які   проходять   службу   за

контрактом, мають право на чергові та додаткові відпустки із збереженням матеріального забезпечення, на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами і доглядом за дитиною і в разі оголошення мобілізації до місця служби не повертаються. Жінки-військовослужбовці мають право також на всі види державної допомоги, передбачені Законом України «Про державну допомогу сім'ям  з  дітьми»  (1992).  Жінки-військовослужбовці,  які  перебувають  на

військовій  службі,   зобов'язані  самовіддано  служити   народові   України;

сумлінно  виконувати  військовий  обов'язок;  постійно  підвищувати професійну майстерність; зміцнювати військову дисципліну; неухильно виконувати вимоги Військ, присяги; зберігати державну та військову таємницю тощо. Відповідно до чинного законодавства України жінки- військовослужбовці, незалежно від військ, звання, посади та попередніх заслуг, несуть відповідальність: за порушення військової дисципліни і громадського порядку згідно з Дисциплінарним статутом ЗС України; за вчинені ними злочини, адміністративного правопорушення і заподіяну матеріальну    шкоду.    Жінки-військовослужбовці    можуть    навчатися    у

військово-навчальних закладах; перелік спеціальностей визначається і затверджується МО України за погодженням з Міністерством освіти України.

Пенсійне забезпечення жінок-військовослужбовці та членів їх сімей здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх  справ»  (1992).  Жінки-військовослужбовці  підлягають державному обов'язковому особистому страхуванню на випадок загибелі або смерті; умови страхування і порядок виплати страхівних сум їм та членам їх сімей визначаються КМ України.

Жінки-військовослужбовці, які  вислужили  встановлені  законодавством

строки військ, служби, звільняються у запас або відставку. [2]

Якщо  раніше  Збройні  Сили  України  були  чи  найконсервативнішим

інститутом щодо питання перебування жінок на військовій службі, то на цей час майже 10\% особового складу Збройних Сил України – жінки. Всього військовослужбовців – жінок близько 1800 осіб, з них – офіцерів 1151 осіб. Найчисельніша категорія жінок – військовослужбовці служби за контрактом, які становлять близько 40\% від загальної кількості жінок- військовослужбовців.

В Україні перші приклади розвитку, хоча й непослідовного, становлення гендерної рівності у суспільстві, у тому числі у сфері захисту Вітчизни, її конституційного закріплення, дала доба Української революції 1917 – 1921

років.[6]

Аналіз проходження військової служби жінками-військовослужбовцями у

Збройних Силах України у період з 2001 – 2006 року свідчив, що при зменшенні загальної чисельності військовослужбовців чисельність жінок- військовослужбовців мала динаміку на збільшення в усіх категоріях.

Станом на 01. 01. 2006 р. у Збройних Силах України проходили військову службу 19186 жінок, у тому числі:

Офіцерів – 1145 осіб; прапорщиків – 2735 осіб; сержантів і солдатів за контрактом – 15137 осіб; курсантів – 169 осіб.

Кількість жінок-працівників у Збройних Силах України складала: 52307

осіб, з них державних службовців – 4219 осіб.

У видах Збройних Сил України жінки-військовослужбовці:

Військово-Морські Сили Збройних Сил України – 1823 особи; Сухопутні війська – 7292, Повітряні Сили – 6557 осіб.

Якщо у 2001 році жінки-офіцери складали 0,7 відсотків від всього офіцерського складу, то у 2006 році це – 2,25 відсотки. Загальна чисельність жінок-офіцерів збільшилась майже в двічі починаючи з 2001 року з 598 осіб до 1145 у 2006 році.

Збільшилася і чисельність прапорщиків-жінок, так з 9,3 відсотків від загальної чисельності у 2001 році до 15,6 відсотків у 2006 році.

 

Загальна чисельність жінок-військовослужбовців, які проходили в 2006

році військову службу за контрактом – 15137 (43,4\%).

Основними позитивними моментами у військовій службі жінок, за оцінками їх колег є:

- велика працездатність;

- внутрішня самодисципліна;

- відповідальність за доручену справу;

- професіоналізм.

Основні причини призову жінок.

Перше – жінка є дружиною військовослужбовця, або членом сім’ї військовослужбовця – 47,4\% опитаних. Має місце ситуація, коли працевлаштуванням жінки займається чоловік або батьки.

Друге  –  рівень  грошового забезпечення військовослужбовця –  34,62\%

опитаних.

Третє  –  неможливість  працевлаштуватися  у  цивільних  структурах  –

23,08\%.

Далі  йдуть  –  рівень  пенсійного  забезпечення  військовослужбовців  –

19,23\%            та         існування        певної             системи          пільг    та         заохочень       для військовослужбовців – 17,95\%.

У своїй більшості,   у Збройних Силах України проходять військову службу дружини, доньки та родичі військовослужбовців.

Результати опитування щодо рівня реалізованості жінок у службовій кар’єрі та подальших можливостей у проходженні служби дуже негативні. Вони  свідчать,  що  більшість  жінок-військовослужбовців  скептично ставляться до престижу жінки-військовослужбовця у нашому суспільстві.

Так, близько 32\% військовослужбовців-жінок оцінюють його, як середній, біля 17\% вважають, що він взагалі відсутній, ще 15\% оцінюють його нижче середнього. 15\% зазначили, що їм важко визначитись у цьому питанні.

При переході до європейських стандартів у сфері оборони прикро розуміти, що жінки продовжують виконувати роль   «допоміжної сили» і не мають реальних  рівних  можливостей.  Рівень  інформованості  та  стереотипи минулого щодо зазначеного питання продовжують відповідати стандартам та

підходам «радянських часів».[5]

Узагальнюючи це питання можна запропонувати кілька пропозицій:

1. Ввести  у структуру Міністерства  оборони України структурний підрозділ: сектор у справах рівності прав жінок і чоловіків або окрему посаду

– жінка-військовослужбовець.

2. Ввести обов’язкове представництво жінок-військовослужбовців у складі атестаційних комісій частин, де чисельність жінок-військовослужбовців перевищує 25\% від загальної чисельності військовослужбовців.

3.         Забезпечити   належне          медичне          обслуговування         жінок-

військовослужбовців,            а          саме:    ввести             обов’язковий             облік    та         аналіз

захворюваності жінок-військовослужбовців з метою визначення впливу умов виконання обов’язків на певних посадах та специфіку їх захворюваності та репродуктивності функції.

Підсумовуючи слід зазначити, що у Збройних Силах України відбувається не простий процес становлення гендерної політики. Це в першу чергу пов’язано з консервативністю структури.

Література

1. Про військовий обов'язок і  військову службу: Закон України від        25

березня 1992 року  № 2232-XII.  Відомості Верховної Ради України, 1992 –

№27 – с. 385.

2.   Про Збройні Сили України: Закон України від 6 грудня 1991 року №

1934 – ХІІ. Відомості Верховної Ради, 1991 – №5 – с. 106.

3.  Про  соціальний  і  правовий  захист  військовослужбовців  та  членів  їх сімей: Закон України від   20 грудня 1991 року № 2011-XII. Відомості Верховної Ради України 1992 - №15 – с. 190.

4. Гендерний аналіз українського суспільства. – К. ПРООН, 1999. – 293 с.

5. Дубчак Н. І. Жінки у Збройних силах України: проблеми гендерної політики // Стратегічні пріоритети. – 2008 - №4.

6. Жінка на порозі ХІІ століття: становище, проблеми, шляхи соціального розвитку: Матеріали Всеукраїнського конгресу жінок, Київ, 21 – 23 трав.1998 р. – К., 1998. – 180 с.

7. Устинович Е. С. Женщина и армия: вопросы комплектования // Военная мысль. – 2003 – №12. – 56 с.

Дяченко Н.І., Рак Ю.І. (КІІ ДонНТУ)