Філософсько-педагогічні аспекти формування свідомості технічної інтелігенції - Матеріали регіональної науково-практичної конференції (15 березня 2012р.)

МеханІзми  захисту студентських прав та спІвпраця студентського самоврядування І профспІлки

Захист   прав   студентів   є   важливою   складовою   функціювання

навчального закладу як такого. В залежності від специфіки вищого навчального закладу і вищої освіти в країні в цілому, спектр проблематики захисту студентських прав більш чи менш широкий. Наприклад, у приватних вузах немає проблем із виплатами стипендій та їх індексацією.

Виходячи з первинного формату співпраці студентської громади з професорсько-викладацьким   складом,   то   студент   є   замовником   праці

викладача.   В   перших   університетах   студентська   громада   здійснювала

організаційне керівництво навчальним закладом і лише запрошувала науковців та лекторів. За такої схеми проблеми порушень прав студента,

наприклад, пов’язані з необ’єктивним оцінюванням знань, могли бути вирішені швидко і дієво через механізм студентського самоврядування, єдиного   керівного   механізму.   На   сьогодні,   коли   існує   фактично   два замовники на послуги вищої освіти: держава і приватна особа – правозахист стає більш складним, а подекуди, і бюрократичним процесом.

В Україні інтереси студентів захищають дві громадські організації:студентське самоврядування та профспілка. Основними важелем впливу професійних спілок студентів є Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності.Якщо студент є членом профспілкової організації,то     профспілка     захищає     та     відстоює     його     інтереси.З

профспілковим комітетом погоджуються питання відрахування студента з

вузу.

В новітній історії  з’явився термін «студентське самоврядування». Особливостями його є: кожен студент є учасником студентського самоврядування (тобто не потрібно вступати до складу).

На сьогоднішній день вищі навчальні заклади зіткнулися з новою проблемою. Необхідно здійснювати двічі одні і ті ж процедури погодження, включення в комісії тощо як стосовно професійних спілок, так і органів студентського самоврядування. Знову створюються передумови нівелювання основного вектору діяльності правозахисних організацій. З іншого боку, відбувається не логічне дублювання думки студентської громади. А якщо позиції профспілок і студентського самоврядування відрізняються, що є причиною?...

Студентське самоврядування є важливою складовою інтеграції до Болонського процесу. Саме його розвиток має бути пріоритетним в українській освіті. В той же час, рівність прав із студентською профспілкою і беззаперечні переваги над нею в питанні членства і унітарності призведе до мінімізації ролі студентських профспілок у вищих навчальних закладах. В найближчому майбутньому українська вища освіта матиме одну єдину систему представлення інтересів студентства: або через органи студентського самоврядування, або через студентські профспілки.

Завдання студентського самоврядування і профспілки мають одну мету: допомагати студентам та аспірантам в їхній науковій,професійній та громадській роботі,налагоджувати побут та дозвілля студентів у студмістечках,сприяти в організації відпочинку тощо.А найважливіше їх завдання полягає в захисті інтересів студентів і аспірантів та їх узгодженні з інтересами адміністрації вищих навчальних закладів і держави.

Аналізуючи розвиток студентського самоврядування у вищих навчальних закладах України,фахівці в даній сфері назвали ряд проблем,які перешкоджають ефективному функціонуванню цього інституту в нашій державі.

Першочерговою проблемою є проблема неналежного законодавчого регулювання інституту студентського самоврядування. Згідно з існуючим законодавством,права участі студентського самоврядування в розв`язанні питань,що стосуються вищої освіти,нерідко є досить обмеженими.

Наступною проблемою є недостатнє фінансування органів студентського самоврядування для реалізації завдань та виконання функцій,тоді як профспілки мають свої кошти. Члени профспілки сплачують членські внески,а також можуть надходити кошти від підприємств,установ,організацій на культурно – масову,фізкультурну й оздоровчу роботу. Профспілкові комітети мають право розпоряджатися цими коштами.

Серед інших проблем виділяють,зокрема недостатню поінформованість про діяльність органів студентського самоврядування у вищих навчальних закладах України,що в свою чергу зумовлює низьку мотивацію студентів до участі в роботі цього інституту,а також неприйняття ініціативи “згори”,тобто від адміністрації вищих навчальних закладів,співіснування у вищих навчальних закладах України двох організацій-студентського самоврядування та профспілок,повноваження яких у питаннях,що стосуються захисту прав студентів,на законодавчому рівні визначено значно конкретніше й ширше.

Порівнюючи стан розвитку студентського самоврядування в Україні та країнах Європейського Союзу,можна визначити набагато вищий рівень усвідомлення суспільством,державними органами влади зокрема,ролі і значущості освіти. Надзвичайно глибоким є розуміння необхідності всіляко підтримувати і розвивати різноманітні форми студентської демократії. Саме тому європейське студентське самоврядування має потужні економічні можливості,що забезпечують самостійність вирішення багатьох соціально- виховних освітянських завдань.

Стосовно значення студентського самоврядування і профспілки як елемента навчально-виховного процесу,то можна виділити наступні аспекти:

-ці громадські організації виховують реальних лідерів українського суспільства,формують еліту нації;дають змогу студенту,як і кожному громадянину,бути почутим. Участь в органах студентського самоврядування

і  профспілки дає  молодій  людині відчуття  того,що  вона  є  громадянином

держави,створює можливості реалізувати себе як обдаровану і талановиту особистість,стимулює активність молодого громадянина у суспільному житті загалом.

Студентське самоврядування і профспілка сприяють налагодженню конструктивної співпраці між студентами та адміністрацією вищого навчального закладу. Можливість керувати деякими напрямками його функціонування активізує молодь,спонукає її до ознайомлення з усім,що відбувається  навколо.  Відстоюючи  інтереси  студентства,зокрема стосовно

організації  навчального  процесу,представники  студентського самоврядування   формують   значно   вищі   вимоги   до   вищих   навчальних закладів та їх працівників,вдосконалюючи не тільки процес викладання,а й обох його суб`єктів.

Участь  у  роботі  студентського  самоврядування  і  профспілки дозволяє  також  набути  організаторських  вмінь,привчає  молодого громадянина держави відповідально виконувати свої обов`язки та покладені на нього завдання.

Лише комплексний і системний підхід до спільних проблем функціонування студентського самоврядування і профспілки зможе сприяти об`єднанню студентів у громаду,здатну ефективно управляти своїм життям,захищати свої права й інтереси,брати участь у процесі прийняття рішень.

Для того,щоб дії студентського самоврядування мали юридичну силу у колективному договорі повинно бути передбачено розділ про взаємини адміністрації та студентів. А також необхідно вирішити питання щодо фінансування:чи відкривати окремий рахунок для коштів студентського самоврядування у банку чи у казначействі,чи не переводити кошти на інший рахунок,а виділяти їх за клопотанням на потреби студентського самоврядування,такі як:проведення наукових досліджень,участь у конференціях,а також літній відпочинок студентів.

Таким чином,громадські студентські організації потребують подальшого розвитку і збагачення новітніми ідеями,але більш за все,вони потребують чіткої нормативно – правової бази для юридичного втілення ідей.

Література

1.Закон України “Про професійні спілки,їх права та гарантії діяльності”,1999

р.

2.Закон України “Про вищу освіту”,2002 р.

3.Студентське самоврядування в Україні – К.: Молодіжна Альтернатива, 2004

р.

Соколенко С.І., Яцюк М.М., Сименко О.В. (КІІДонНТУ)