Стратегічний аналіз - Навчальний посібник (Головко Т. В., Сагова С. В.)

4.3. моделі прогнозної фінансової звітності

Складання річних, середньорічних прогнозних фінансових звітів є функцією фінансової служби підприємства. Прогнозна звітність має на меті показати фінансовий стан підприємства через якийсь визначений проміжок часу в майбутньому — рік, квартал, місяць.

Відправною моделлю прогнозної фінансової звітності є балансове рівняння. Воно лежить в основі початкової історичної фінансової звітності, відштовхуючись від якої прогнозуються на наступний період показники майбутньої звітності. Моделі прог­нозної фінансової звітності різняться за складом компонентів активів і зобов’язань балансового рівняння. Так, якщо ставиться мета показати в прогнозному балансі майбутню структуру капіталу, то виникає необхідність передбачити для довгострокового капіталу в складі зобов’язань самостійні позиції для власного капіталу і залученого. За відсутності такої мети власний і залучений капітали можуть бути подані однією спільною позицією. Аналогічний підхід застосовується при моделюванні складу елементів фінансової звітності для інших цілей.

Модель прогнозної фінансової звітності концентрує розрахункову інформацію для прогнозів бухгалтерського балансу, прибутків та збитків, руху грошових коштів, аналізу структури капіталу, розрахунку та оцінки критичного обсягу продажів тощо.

Прогнозна фінансова звітність являє собою інтегровану прог­нозну і бюджетну (планову) інформацію щодо певного інтервалу часу: року, кварталу, місяця. Вона базується на прогнозах доходів, матеріальних витрат, витрат з оплати праці, адміністративних витрат, витрат на збут та інших. Схема прогнозу показників фінансової звітності наведена на рис. 4.2.

 

Рис. 4.2. Схема прогнозу показників фінансової звітності