Конституційне право України: Розділ 6

Глава 6. конституційний контроль в україні

 

§1. Конституційний Суд України, його склад та порядок формування

 

Конституційний Суд України – єдиний орган конституційної юрис­дикції в Україні, який здійснює перевірку законів та інших нормативних актів на їхню відповідність Конституції України через конституційне судочинство.

Правова основа його формування та діяльності визначаються Кон­ституцією України (розд. XII) та Законом України «Про Конституцій­ний Суд України» від 16 жовтня 1996 р.

Конституційний Суд України складається з 18 суддів Конституційного Суду України. Президент України, Верховна Рада України та з’їзд суддів України призначають по 6 суддів Конститу­ційного Суду України.

Президент України здійснює призначення судді Конституційного Суду України після консультацій з Прем’єр-міністром України та Міністром юстиції України. Призначеною на посаду судді Конституційного Суду України вва­жається особа, про призначення якої видано Указ Президента України, скріплений підписами Прем’єр-міністра України та Міністра юстиції України.

Верховна Рада призначає суддів таємним голосуванням шляхом по­дання бюлетенів. Пропозиції щодо кандидатур на посади суддів Кон­ституційного Суду України вносить Голова Верховної Ради України, а також можуть вносити не менш як 1/4 народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України; при цьому депутат має право поставити підпис під пропозицією про висунення лише однієї кандидатури, підписи депутатів не відкликаються. Відповідний Комітет Верховної Ради України подає Верховній Раді України свої висновки щодо кожної кандидатури на посаду судді Кон­ституційного Суду України, внесеної в установленому порядку. Призначеними на посади суддів Конституційного Суду України вважаються кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів депута­тів, але більше половини голосів депутатів від конституційного складу Верховної Ради України. Якщо кілька кандидатів набрали однакову кі­лькість голосів і після їх призначення було б перевищено необхідне для призначення число суддів, щодо цих кандидатів проводиться повторне голосування.

З’їзд суддів України за пропозицією делегатів з’їзду відкритим го­лосуванням більшістю голосів присутніх делегатів з’їзду визначає кандидатури на посади суддів Конституційного Суду України для включення до бюлетенів для таємного голосування. Призначеним на посаду судді Конституційного Суду України вважається кандидат, який у результаті таємного голосування одержав більшість голосів від загальної кількості обраних делегатів з’їзду суддів України. Якщо голосування проводиться щодо кандидатур, кількість яких перевищує квоту для призначення на посади суддів Конституційного Суду України, призначеними вважаються кандидати, які набрали більше голосів, ніж інші кандидати на ці посади.

Суддя Конституційного Суду України призначається строком на 9 років без права бути призначеним повторно; вступає на посаду від дня складення ним присяги судді Конституційного Суду України на засіданні Верховної Ради України, яке проводиться за участю Президента України, Прем’єр-міністра України, Голови Верховного Суду України, не пізніше як через місяць після призначення суддею Конституційного Суду України.

Повноваження судді Конституційного Суду України припиняються в разі: 1) закінчення строку призначення; 2) досягнення суддею 65-річного віку; 3) неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я; 4) порушення суддею заборони бути членом політичної партії або профспілки, мати представницький мандат, брати участь у будь-якій політичній діяльності, обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, викладацької та творчої; 5) порушення суддею присяги; 6) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; 7) припинення його громадянства; 8) визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим; 9) подання суддею заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням. Рішення про припинення повноважень судді Конституційного Суду України приймається на засіданні Конституційного Суду України, а у випадках порушення суддею присяги чи передбачених чинним законодавством вимог – Верховною Радою України.

Крім того, повноваження судді Конституційного Суду України припиняються в разі його смерті. Окремого рішення про припинення повноважень судді в цьому випадку не треба.

Конституцією України та Законом України „Про Конституційний Суд України” передбачені досить високі вимоги до членів Конституційного Суду України. Ним може бути громадянин України, який на день призначення досяг 40-річного віку, має вищу юридичну освіту, стаж роботи за фахом не менш як 10 років, проживає в Україні протягом останніх 20 років і володіє державною мовою.

Судді Конституційного Суду України не можуть належати до політичних партій та профспілок, мати представницький мандат, брати участь у будь-якій політичній діяльності, обіймати будь-які інші опла­чувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, ви­кладацької та творчої.

Голова Конституційного Суду України обирається на спеціальному пленарному засіданні Конституційного Суду України зі складу суддів Конституційного Суду шляхом таємного голосування лише на один 3-річний строк.

§2. Функції та повноваження Конституційного Суду України

Основне завдання Конституційного Суду України – гарантування верховенства Конституції України як Основного Закону держави на всій території України. Свою діяльність Конституційний Суд України організовує на прин­ципах верховенства права, незалежності, колегіальності, гласності, рів­ноправності суддів, повноти і всебічності розгляду справ, обґрунтованості прийнятих рішень.

Конституційний Суд України виконує дві основні інструментальні функції: 1) контрольну – вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів національного законодавства, а також міжнародно-правових актів Конституції України; 2) інтерпретаційну – надає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.

Згідно зі ст.150 Конституції України, до повноважень Конституційного Суду України належить прийняття рішень та дання висновків у справах щодо:

1)         конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Ці питання розглядаються за зверненнями: Президента України; не менш як сорока п'яти народних депутатів України; Верховного Суду України; Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

2)         відповідності Конституції України чинним міжнародним договорам України або тим міжнародним договорам, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їхню обов’язковість;

3)         додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту;

 4) офіційного тлумачення Конституції та законів України.

Крім того, згідно зі ст.159 Конституції України Конституційний Суд України надає висновок щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157 і 158 цієї Конституції.

Підставами для прийняття Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності правових актів повністю чи в їх окремих частинах є: 1) невідповідність Конституції України; 2) порушення встановленої  Конституцією  України процедури їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності; 3)   перевищення конституційних повноважень при їх прийнятті.

Повноваження Конституційного Суду України мають певні межі. Так, до його компетенції не належать питання щодо законності актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, а також інші питання, віднесені законодавством до компетенції судів загальної юрисдикції.

§3. Форми звернення до Конституційного Суду України. Рішення та висновки Конституційного Суду України

Законодавчо визначеними формами звернення до Конституцій Суду України є конституційне подання та конституційне звернення.

Конституційне подання – це письмове клопотання до Конституційного Суду України про визнання правового акта (його окремих положень) неконституційним, про визначення конституційності міжнародного договору або про необхідність офіційного тлумачення Конституції та законів України, а також звернення Верховної Ради України про надання висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту. Суб’єктами права на конституційне подання з питань надання висновків є: Верховна Рада України; Президент України; не менш як 45 народних депутатів України (підпис депутата не відкликається); Уповноважений Верховної Ради України з прав людини; Верховний Суд України; Кабінет Міністрів України; інші органи державної влади; Верховна Рада Автономної Республіки Крим; органи місцевого самоврядування. Суб’єктами права на конституційне подання з питань прийняття рішень є: Президент України; не менш як 45 народних депутатів України (підпис депутата не відкликається); Верховний Суд України; Уповноважений Верховної Ради України з прав людини; Верховна Рада Автономної Республіки Крим.

Конституційне звернення – це письмове клопотання до Конститу­ційного Суду України про необхідність офіційного тлумачення Консти­туції та законів України з метою забезпечення реалізації чи захисту кон­ституційних прав та свобод людини і громадянина, а також прав юридичної особи. Суб’єктами права на конституційне звернення є: громадяни України; іноземці; особи без громадянства; юридичні особи.

Організаційно-правовими формами роботи Конституційного Суду України є засідання та пленарні засідання. Засідання є повноважним, якщо на ньому присутні не менше 11 суддів.

За результатами розгляду справ щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента Украї­ни, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим Конституційний Суд України приймає рішення.

Конституційний Суд України може визнати неконституційним пра­вовий акт повністю або в окремій його частині. Якщо в ході розгляду справи за конституційним поданням чи конституційним зверненням виявлено невідповідність Конституції України інших правових актів (їхніх окремих положень), окрім тих, щодо яких відкрито провадження у справі, і які впливають на прийняття рішення чи дання висновку в справі, Конституційний Суд України визнає такі правові акти (їхні окремі положення) неконституційними.

Закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їхню неконституційність. Шкода (матеріальна чи моральна), завдана фізичним або юридич­ним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодо­вується державою у встановленому законом порядку.

У справах з питань офіційного тлумачення Конституції України та законів України; відповідності Конституції України чинним міжнарод­ним договорам України або тим міжнародним договорам, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їхню обов’язковість, додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту Конституційний Суд України дає висновки.

Рішення ухвалюються, висновки даються Конституційним Судом України поіменним голосуванням шляхом опитування суддів Конститу­ційного Суду і є рівною мірою обов’язковими до виконання.

Порядок формування та діяльності Конституційного Суду України, його структурних підрозділів та посадових осіб визначається Регламентом Конституційного Суду України, затвердженим рішенням Конституційного Суду України від 5 березня 1997 р.

Контрольні питання до Розділу VІ:

Які риси конституційно-правового статусу вищих органів державної влади характеризують Україну як напівпрезидентську республіку?

У чому полягає законодавчий суверенітет парламенту України?

В якому порядку працює Верховна Рада України?

Яку роль в діяльності Верховної Ради України відіграють її комітети й тимчасові комісії?

У чому полягає вільний мандат народних депутатів України?

Які гарантії депутатської діяльності передбачені Законом України „Про статус народного депутата України”?

Які прерогативні функції виконує Президент України?

Які гарантії діяльності передбачені для Президента України?

Що таке інавгурація Президента України та в якому порядку вона здійснюється?

Які повноваження має Кабінет Міністрів України?

В якому порядку працює Кабінет Міністрів України?

Яку роль відіграє Конституційний Суд України у забезпеченні конституційної законності?