Маркетинг та підприємництво в перехідній економіці - Матеріали першої міжвузівської наукової конференції студентів і аспірантів (І-й та ІІ-й етапи)

Дослідження ринку кондиціонерів м. києва

 

В 2000 році студентами Києва було проведено макетингове дослідження, мета якого полягала в оцінюванні стану і перспектив розвитку ринку кондиціонерів м. Києва.

Проведене маркетингове дослідження дозволяє зробити висновок, що більшість (80\%) опитаних спеціалістів відмічають значний спад попиту (в 3 рази) на побутові кондиціонери в порівнянні з попередніми періодами (всього опитано було 400 респондентів). Причиною такого становища є наслідки фінансової нестабільності та зменшення купівельної спроможності населення та невеликих фірм, які є основними покупцями цієї техніки. Разом з тим, падіння попиту на побутові кондиціонери виявилось, за оцінкою ряду респондентів (40\%), значно меншим, ніж очікувалось.

В перспективі всі респонденти очікують збільшення попиту — сезон триває приблизно з квітня по серпень, і попит досягає свого найвищого рівня в кінці травня — початку липня. Але низька температура дещо гальмує зростання попиту. Разом з тим, температура поступово підвищуватиметься, і саме з цим фактором компанії, що торгують кондиціонерами, пов’язують свої сподівання на збільшення (сезонне) попиту. Основним стримуючим фактором (ринковою загрозою) залишаються економіко-політична нестабільність та різкі падіння курсу гривні.

Фінансова нестабільність відбивається не тільки на рівні попиту, але і на структурі споживацьких сподівань. Практично всі респонденти відмічають певну зміну переваг на користь віконних кондиціонерів. Якщо в минулому році їх частка в загальному обсязі продажу незначно перевищувала 25\% (спліт-системи — більше 70\%, мобільні кондиціонери — 3\%), то в поточному році експерти очікують значних змін в структурі продажу. Причина тут одна — істотно нижча ціна віконних кондиціонерів в порівнянні навіть з найпростішими спліт-системами.

Інша зміна в структурі споживацьких переваг пов’язана з переорієнтацією споживача на більш дешеві (але не більш якісні) моделі та бренди.

Зараз, мабуть, ще рано говорити про однозначне лідерство яких-небудь моделей або виробників, однак загальна картина виглядає наступним чином.

PANASONІC, який займає за обсягом продажу перше місце в світі, в нашій країні до п’єдесталу не дотягує — жорстка конкуренція, а ціна, нехай і помірна, за нинішньої мотивації нашого споживача, програє ряду моделей, які поступаються за іншими показниками.

Більшість респондентів (70\%) відмічають різке зростання попиту на кондиціонери SAMSUNG — за досить пристойної якості ціна на цю техніку все-таки дещо нижча, ніж на багато інших популярних марок.

Такі фірми як PANASONІC, SHARP, DELONGHІ також залишаються в достатній мірі привабливими для київського покупця.

Прогнозується деяке зниження цін на кондиціонери. При цьому багато респондентів відповідають, що зниження буде плавним та незначним. Ряд респондентів заявили про намір фіксувати поточні ціни.

В цілому, стан ринку кондиціонерів м. Києва є досить нестабільним. Але, разом з тим, не варто забувати й про те, що системи кондиціювання повітря потребують досить складного монтажу (за винятком віконних кондиціонерів), який також коштує немало. Саме це на сьогоднішній день є одною з основних сфер конкурентної боротьби. Якщо раніше вартість монтажу та пусконалагоджувальних робіт складала, як правило, близько 20\% від вартості самого обладнання, то тепер розрив по вартості цих робіт у різних фірм достатньо великий. В одних місцях встановили вартість монтажу та пусконалагоджувальних робіт фіксованою — незалежно від вартості обладнання, в інших — в якості тимчасової маркетингової акції — по ряду систем монтаж здійснюють безкоштовно.

Таким чином, навіть за певної стабільності та відсутності різких перепадів в цінах на саме обладнання в різних компаніях боротьба між продавцями йде досить жорстко.

Втім, покупець від цього може лише виграти. Поки ж продавці систем кондиціювання уважно слідкують за термометром та сподіваються на жарке літо — чим вища температура на вулиці, тим вищі будуть обсяги продажу.

Оскільки кондиціонер — це сезонна покупка, та купується вона в основному в період квітень — серпень. Для фірм-продавців даної продукції можна було б запропонувати наступні стимулюючі заходи для можливого підвищення обсягів продажу даного товару:

протягом цього періоду проводити в магазинах лотереї для тих, хто придбав кондиціонер або надавати покупцям невеликі подарунки від фірми;

протягом решти часу, тобто з вересня по квітень встановлювати знижки на товар та проводити святкові розпродажі. Цей фактор був дуже важливим для більшості споживачів при вибо- рі місця покупки. Прийнятні ціни — також один з найважливіших факторів, що впливають на рішення про придбання конди- ціонера.

Науменко Виктория

КНЭУ

студентка ІІІ курса