Маркетинг та підприємництво в перехідній економіці - Матеріали першої міжвузівської наукової конференції студентів і аспірантів (І-й та ІІ-й етапи)

Практичне застосування маркетингу

 

Сьогодні на ринку косметичних товарів працює багато фірм. Поряд з широковідомими виробниками з’являються зовсім нові. Український ринок косметичних і парфумерних товарів в основному займають іноземні фірми. Частка вітчизняних підприємств на даному ринку в грошовому еквіваленті є дуже малою. Це можна пояснити тим, що українська косметична продукція не в змозі конкурувати з товарами відомих іноземних фірм. Така ситуація склалась через те, що вітчизняні підприємства даної галузі є технологічно відсталими, в них постійно не вистачає коштів для покращення процесу виробництва та умов праці.

Нещодавно на український ринок вийшла американська компанія «Ейвон». У 1997 р. компанія відкрила свої офіційні представництва в багатьох містах нашої країни: у Києві, Львові, Одесі, Дніпропетровську, Харкові, Запоріжжі, Сімферополі, Донецьку. Компанія постійно дбає про оновлення свого асортименту. Продукція «Ейвон» привертає увагу багатьох покупців своїм яскравим дизайном, чудовою якістю та помірними цінами. Дана фірма успішно конкурує з відомими товаровиробниками закордоном. Щоб з’ясувати конкурентоздатність компанії «Ейвон», нами проведено соціологічне дослідження, завданням якого було:

1. Здійснити аналіз елементів ринку (тенденції пропозиції, попиту та цін) косметичних товарів. Аналізуючи елементи даного ринку було з’ясовано, що вітчизняні фірми-виробники косметичних і парфумерних товарів ще не в змозі конкурувати з іноземними фірмами.

2. Встановити, чому саме покупець надає перевагу продукції фірми «Ейвон». Вибір покупців на користь компанії «Ейвон» можна пояснити тим, що її продукція поєднала в собі хорошу якість та невисокі ціни.

3. Виявити, чи влаштовує покупця якість, ціна, упаковка, умови продажу продукції компанії «Ейвон». За даними, які були отримані в результаті соціологічного дослідження, можна сказати, що дані чинники в основному влаштовують потреби покупців; особливо з них були відмічені якість та ціна.

4. Встановити, якими мотивами керується покупець, купуючи продукцію фірми «Ейвон».

5. З’ясувати ставлення покупців продукції «Ейвон» до фірм-конкурентів.

При проведенні соціологічного дослідження нами було опитано 50 осіб, 72\% з яких користуються продукцією «Ейвон». Проаналізувавши отримані дані, можна зробити висновок: основними споживачами косметики «Ейвон» є молодь (особи, молодші 25 років). Таку ситуацію, на наш погляд, можна пояснити тим, що по-перше — товари «Ейвон» є відносно недорогими, а по-друге — фірма «Ейвон» на нашому ринку недавно, а молодь легше спокусити новинками, ніж старших людей, які надають перевагу вже відомим товаровиробникам. Споживачами товарів «Ейвон» є всі верстви населення: службовці, студенти, робітники та безробітні.

На споживачів з середньомісячною сумою доходів менше 100 грн., як не дивно, в більшій мірі впливає потреба, а не фінансовий стан. Але це можна пояснити тим, що більшість споживачів, що відносяться до даної матеріальної групи, є студентами, які, як правило, живуть на повному забезпеченні батьків, а свої гроші витрачають на задоволення власних потреб. Споживачі, сума середньомісячних доходів яких 100—300 грн., більш матеріально залежні. Як наслідок — на частоту їхньої купівлі косметики «Ейвон» в більшій мірі впливає фінансовий стан. На споживачів, сума доходів яких 300—500 грн., фінансовий стан при купівлі майже не впливає, основний вплив має потреба. Споживачі, сума доходів яких більше 500 грн., взагалі є матеріально незалежними, на частоту їх купівлі товарів «Ейвон» впливає лише потреба.

В якості основних конкурентів компанії «Ейвон» ми обрали «Оріфлейм» та «Мері Кей». Наш вибір можна пояснити тим, що дані фірми схожі за принципом побудови реалізації продукції. З опитаних респондентів більшість обрала товари компанії «Ейвон» (табл. 1).

Таблиця 1

Розподіл респондентів за вибором продукції поданих фірм

Показники

Всього

Назва фірми

ЕЙВОН

МЕРІ КЕЙ

ОРІФЛЕЙМ

інший варіант

Кількість, од.

50

35

7

2

6

Питома вага, \%

100,0

70,0

14,0

4,0

12,0

 

Отже, проаналізувавши дані, отримані в результаті соціоло- гічного дослідження, можна зробити висновок, що компанія «Ейвон» є конкурентоздатною на українському ринку косметичних і парфумерних товарів, адже її продукції притаманна висока якість, помірні ціни та високий рівень обслуговування. Розвиток компанії відбувається за ринковими законами сучасного дина- мічного світу.

 

Крамарчук Сергій

Луцький державний технічний університет

студент V курсу