Маркетинг та підприємництво в перехідній економіці - Матеріали першої міжвузівської наукової конференції студентів і аспірантів (І-й та ІІ-й етапи)

Особливості виходу на ринок підприємства, що надає комп’ютерні послуги

 

Прикладом такого підприємства, що надає специфічні ком­п’ютерні послуги, можна назвати інтернет-кафе, тобто приміщення з відповідним обладнанням, в якому відвідувачі мають можливість працювати з ресурсами Інтернету. Як додаткові плат­ні послуги, відвідувачам інтернет-кафе надається можливість виконувати деякі офісні роботи (набір і друк текстів, копіювання, сканування та ін.), пограти в комп’ютерні ігри і т. ін.

Проте власне Інтернет в таких кафе приваблює солідну і платоспроможну публіку: іноземців, вітчизняних підприємців, науковців. Та найчастіше інтернет-кафе — це, перш за все, гейм-клуб (ігровий), де, до того ж, можна перевірити електронну поштову скриньку чи «прогулятися» по мережі. Гейм-клуби особливо популярні серед молоді, тому саме вони найчастіше є відвідувачами таких закладів у Києві. Так, за оцінками деяких київських підприємців-власників інтернет-кафе, серед їх відвідувачів прихильники комп’ютерних ігор складають біля 75\%, інші 25\% — це користувачі власне Інтернет та інші клієнти.

Враховуючи ці пропорції цілком імовірним видається перспектива поділу подібних закладів власне на інтернет-кафе та гейм-клу­би (які, в свою чергу, будуть спеціалізуватися на тих чи інших видах комп’ютерних ігор). Ймовірна також спеціалізація на певному контингенті, що визначається складовими маркетингової політики.

Тож підприємцям, які вирішили створити нове інтернет-кафе, слід пам’ятати про певні особливості виходу на ринок у такій специфічній сфері.

Так, вибираючи будівлю і місце, в якому буде знаходитися майбутнє інтернет-кафе, необхідно усвідомити, що навіть 100 метрів можуть вирішити все. Основні переваги отримують заклади, розташовані на виду і якомога ближче до станцій метро, торговельних центрів, вулиць з пожвавленим рухом, вищих учбових закладів. Добре, якщо поруч знаходиться школа — потенційних клієнтів і там немало. Краще розташувати підприємство в центрі міста, де, як правило, живуть більш платоспроможні й активні споживачі.

Персонал інтернет-кафе — це адміністратори, технічні спеціалісти, консультанти. Якщо в закладі передбачені бар або кухня — потрібні бармен і повар. Для гейм-клубів також необхідні кваліфіковані інженери-консультанти по комп’ютерних іграх.

Залежно від системи обліку часу роботи клієнта необхідна різна кількість адміністраторів у залі: один, два або більше. Не слід також забувати, що інтернет-кафе працюють цілодобово, тому треба наймати не одного, а двох чи трьох працівників на кожну посаду — для забезпечення роботи в декілька змін.

Стосовно оплати: перш за все слід вирішити, вимагати з клієнтів попередньої оплати чи оплати по факту. Другий варіант надійніший, хоч і може відштовхнути деяку частину клієнтів, проте перший може виявитися збитковим.

Похвилинної оплати інтернет-кафе не практикують (мінімальна розрахункова одиниця — 10 хвилин). Бажано, щоб вартість часу роботи на комп’ютері (з офісними пакетами чи програмами) була помітно нижча, ніж вартість інтернет-часу. Також важливо, щоб при роботі протягом декількох годин вартість однієї години ставала для клієнта дешевше (наприклад, 5 грн. за годину, але 16 грн. за 4 години).

Корисним також може бути введення абонементів, як на певну кількість годин, так і на роботу без обмежень протягом тижня або місяця. Оскільки люди працюють і вночі, то можна встановити не погодинну, а фіксовану вартість користування послугою в цей час.

Можливість надання додаткових послуг залежить лише від потужності інтернет-кафе, адже додаткове обладнання досить дорого коштує. Такими послугами може бути друкування текстів, копіювання, сканування, цифрове фото, запис інформації на CD-ROM та ін. Також можуть пропонуватися консультації для клієнтів-початківців, лекції, навчальні програми. Можна підтримувати поштову скриньку чи сторінку клієнта на сервері. Також додатковою послугою може бути організація власного чату, відеоконференцій, презентацій тощо.

Стосовно вимог діючого законодавства: для відкриття інтернет-кафе не потрібно спеціальної ліцензії. Для того, щоб почати роботу, необхідно отримати дозвіл районної СЕС і у пожежних служб. Якщо в приміщенні передбачається торгівля безалкогольними напоями, бутербродами і т. ін. — необхідно отримати патент на здійснення торгівлі.

Також слід звернути увагу на вибір обладнання. До обладнання інтернет-кафе відносяться комп’ютери, сітьове устаткування, принтери, сканери, копіювальні апарати, цифрові відеокамери тощо. Варіанти придбання обладнання можуть бути різними — можна придбати певну кількість машин відразу, а можна взяти в оренду.

Розглядаючи фінансову частину даного проекту навіть зі сприятливого, з точки зору оподаткування, варіанту: власник кафе — приватний підприємець на єдиному податку, середню вартість години встановлено на рівні $ 0,7 (приблизно 4 грн.), можна порахувати, що при цілодобовій роботі та 100\%-ному завантаженні 20 комп’ютерів здатні «принести» в місяць 57600 грн. Практика показує, що бар приносить не більше 30\% доходу. Приблизні інвестиційні витрати на організацію інтернет-кафе складають $ 26000.

Результат — навіть за оптимістичних умов окупність такого закладу може затягтися на півтора-два роки, і твердження, що подібні заклади роблять гроші «з повітря» не є об’єктивним, тому, перш ніж починати справу, слід ретельно обміркувати як власні можливості, так і перспективи розвитку підприємства.

 

Шкода Тетяна

КНЕУ

студентка ІІІ курсу