Конституційне право України: Розділ 1

§4. актуальні проблеми науки конституційного права україни

на сучасному етапі

Сучасний розвиток науки конституційного права України є доволі інтенсивним, що зумовлено бурхливими процесами державотворення та міжнародної (насамперед європейської) інтеграції України, які вимагають конституційного закріплення, а також створенням нових політико-правових інститутів, не відомих попереднім етапам розвитку країни.

Суттєве оновлення всіх сфер суспільного життя ставить перед наукою конституційного права України все нові й дедалі більш складні проблеми. У підсумку це призвело до того, що гострої актуальності набув увесь спектр політико-правових явищ і процесів, що складають предмет науки конституційного права України. Будь-яке питання сучасного політико-правового життя України має декілька варіантів вирішення, жодна конституційно-правова концепція не може бути визнана домінуючою, що є цілком закономірним для перехідного (транзитного) суспільства.

Водночас, серед загального переліку проблем, що стоять перед наукою конституційного права України на сучасному етапі, варто відзначити такі:

проблеми теорії конституції;

конституційна реформа в Україні;

проблеми захисту конституційного ладу;

проблеми становлення конституціоналізму в Україні;

охорона Конституції та проблеми забезпечення конституційної законності;

проблеми забезпечення національної безпеки України;

проблеми конституційно-правової відповідальності;

проблеми становлення громадянського суспільства;

державно-правові конфлікти;

проблеми забезпечення прямого народовладдя в Україні;

проблеми оптимізації форми правління в Україні;

проблеми територіальної організації публічної влади в Україні;

проблеми забезпечення самостійності й ефективності місцевого самоврядування в Україні;

проблеми теорії прав людини і громадянина;

конституційно-правові проблеми захисту прав людини;

конституційно-правові проблеми державно-конфесійних відносин;

проблеми інституціоналізації політичних партій і правового закріплення політичної системи України;

проблеми імплементації міжнародно-правових стандартів у конституційне законодавство України.

Проблематика сучасної конституційно-правової науки яскраво відображається у темах дисертаційних досліджень за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право; муніципальне право. Слід відзначити, що серед дисертаційних досліджень та монографічних праць, які побачили світ протягом останнього десятиріччя, дедалі більше робіт фундаментального характеру та порівняльно-правових досліджень; простежується подальша „гуманізація” конституційно-правової науки та невпинне розширення предмету наукових пошуків. Аналізується конституційно-правовий досвід дедалі ширшого кола зарубіжних держав, більш об’єктивно оцінюється й вітчизняний досвід державного будівництва в дореволюційній Росії та Радянському Союзі, поступово накопичується досвід розв’язання конституційно-правових проблем і конфліктів на теренах незалежної України Проте слід визнати, що конституційно-правова наука досі відстає від потреб державного будівництва, що вимагає подальшої інтенсифікації наукових досліджень у даній сфері та забезпечення більш оперативного реагування конституційної теорії на виклики сьогодення.