Методологія системного підходу та наукових досліджень - Курс лекцій (Кустовська О. В.)

9.5. захист магістерської роботи

 

Відповідно до календарного плану підготовки магістерської роботи студент (слухач) повинен подавати її текст частинами на перегляд нау- ковому керівнику, а в установлений графіком кінцевий термін подати за- вершену магістерську роботу для отримання письмового відгуку. В разі позитивної рецензії наукового керівника магістерська робота допуска- ється до попереднього захисту (заслуховується на засіданні відповідної кафедри). У разі негативної оцінки науковим керівником це питання роз- глядається на засіданні кафедри за участі наукового керівника.

До проведення попереднього захисту на кафедрі випускник повинен додати до магістерської роботи рецензію керівника організації (зовнішня рецензія), яка була об’єктом дослідження, завірену печаткою. В ній має бути засвідчено достовірність наведеної інформації, правдивість факти- чних даних, самостійність дослідження, практична значущість і перспек- тиви впровадження рекомендацій. На попередньому захисті кафедрою обов’язково перевіряється самостійність виконання роботи її автором.

До роботи додаються:

•           завдання на магістерську роботу;

•           замовлення на магістерську роботу;

•           довідка про впровадження чи апробацію;

•           анотації українською та англійською мовами.

Зброшурована магістерська робота після попереднього захисту по- дається завідувачу випускової кафедри (керівникові магістерської про- грами) не пізніше, ніж за 10 днів до захисту, котрий приймає рішення

щодо дозволу захисту перед Державною екзаменаційною комісією (ДЕК) і призначення рецензента від університету (внутрішня рецензія). Студе- нти (слухачі) подають свою магістерську роботу директору ЦПМ для прийняття рішення про її захист перед ДЕК. Список рецензентів розроб- ляється випусковою кафедрою та затверджується директором інституту. На момент подання магістерської роботи у конверті, який знаходиться на внутрішній стороні обкладинки або після титульної сторінки, студент (слухач) розміщує супроводжуючі документи (лист-замовлення, рецензії, відгук наукового керівника тощо).

Якщо завідувач кафедри вважає за неможливе допустити магістер- ську роботу до захисту через її незадовільний стан, це рішення оформ- люється протоколом засідання кафедри і подається на затвердження директору інституту (директору ЦПМ) і ректору.

Списки студентів (слухачів), котрі допущені до захисту магістерських робіт, подаються ДЕК, склад якої затверджується ректором університету.

Перед захистом слухач зобов’язаний ознайомитися з відгуком і ре-

цензіями, проаналізувати їх і підготувати відповіді на зауваження.

Захист  магістерської роботи  відбувається на  відкритому засіданні ДЕК за участю не менше половини її складу при обов’язковій присутнос- ті голови комісії та керівника магістерської роботи. У разі відсутності на- укового керівника з поважних причин його може представляти завідувач кафедри.

Захист  магістерської  роботи  має  підтвердити  необхідний  рівень знань випускника, його вміння репрезентувати результати дослідження.

Дата захисту визначається графіком засідань ДЕК, що затверджуєть-

ся ректором і доводиться до відома голови та членів ДЕК і випускників.

Процедура захисту магістерської роботи складається з:

•           короткого (до 15 хв.) повідомлення автора (доповідається мета дослідження, його основні положення, наукова і практична цін- ність, основні результати, висновки та пропозиції);

•           відповідей на запитання членів ДЕК;

•           відповідей на зауваження наукового керівника та рецензентів;

•           підведення підсумків захисту магістерської роботи.

За необхідності студент (слухач) готує та подає кожному члену ДЕК роздатковий матеріал, в якому наводяться цифрові дані, графічні ілюст- рації тощо, на котрі він посилається у виступі.

За результатами захисту магістерської роботи ДЕК ухвалює рішення щодо оцінки роботи та її захисту, про присвоєння кваліфікації магістра з відповідної спеціальності і видачу диплома державного зразка.

Результати захисту магістерських робіт оголошують у день засідання

ДЕК після оформлення протоколу.

Випускники, котрі мають не менше 75 відсотків відмінних оцінок з усіх навчальних дисциплін і практичної підготовки за умови оцінок “добре” з інших дисциплін і відмінних оцінок за результатами державної атестації, згідно з рішенням ДЕК отримують диплом державного зразка з відзна- кою та можуть бути рекомендовані до навчання в аспірантурі.

Студенти (слухачі), що не захистили магістерської роботи, мають право на її захист протягом наступних трьох років. Таким студентам (слухачам) не видається диплом магістра, а лише довідка про прохо- дження навчання за ОПП підготовки магістра.