Методологія системного підходу та наукових досліджень - Курс лекцій (Кустовська О. В.)

5.3. методи аналізу середовища

 

Аналіз середовища покладається, як правило, на аналітичні відділи та відділи маркетингу. В їхні обов’язки входить передусім вирішення про- блеми інформаційного забезпечення. Так, найпоширенішими методами збору інформації для відстеження стану зовнішнього середовища є:

•  кабінетні дослідження, які здійснюються через пошук вторинної інформації на електронних і паперових носіях (аналіз матеріалів, надру- кованих у періодичних виданнях, книгах, інформації в електронних ЗМІ, Інтернеті);

•           участь у професійних конференціях;

•           аналіз досвіду співробітників організацій;

•           маркетингові дослідження ринку.

Одним із методів аналізу середовища є SWOT-аналіз (абревіатура таких понять: strength  сила, weakness  слабкість, opportunities  мож- ливості, threats  загрози). Цей метод передбачає спочатку  виявлення сильних і слабких сторін, загроз і можливостей, а потім  встановлення зв’язків між ними, які в подальшому можуть бути використані для фор- мування стратегії організації.

Для встановлення таких зв’язків складають SWOT-матрицю, підме-

том якої є виявлені сильні та слабкі сторони, а присудком  можливості і загрози (Табл. 1):

 

 

 

Матриця SWОТ-аналізу

Таблиця 1

 

 

Сторони

Можливості

Загрози

Сильні

Поле СіМ

Поле СіЗ

Слабкі

Поле СЛіМ

Поле СЛіЗ

Таким способом утворюються чотири поля: СіМ  сила і можливості, СіЗ  сила і загрози, СЛіМ  слабкість і можливості, СЛіЗ  слабкість і загрози. На кожному з цих полів необхідно розглянути всі можливі комбі- нації пар виявлених властивостей і виокремити ті, які мають бути врахо- вані для розроблення стратегії. Стосовно тих пар, що були вибрані в по- лі СіМ, слід розробляти стратегію з використанням сильних сторін орга- нізації для отримання віддачі від виявлених можливостей, які з’явились у зовнішньому середовищі. Для тих пар,  що  опинилися в полі СЛіМ, стратегію необхідно розробляти так, щоб  за рахунок можливостей, які з’явилися, спробувати здолати наявні в організації слабкі сторони. Для поля СіЗ стратегія має передбачати використання сили для нейтраліза-

ції загроз. Для пар, що знаходяться в полі СЛіЗ, потрібно розробити таку стратегію, яка б уможливила не лише позбуття від слабкостей, а й нама- галася запобігти загрозам.

Для застосування цього методу необхідно також виконати ранжуван- ня виявлених можливостей (загроз) із погляду ймовірності їх викорис- тання (реалізації).

Поряд із SWOT-аналізом використовують метод профілю середови- ща. Він полягає в тому, що будується матриця X = [xі:j ], і = 1, п ; j = 1,2,3, елементами якої є фактори середовища (п  кількість відібраних факто- рів), що оцінюються експертами за такими трьома критеріями:

1) важливістю для організації (за шкалою: 3  велика, 2  помірна, 1 

слабка);

2) ступенем впливу на організацію (3  сильний, 2  помірний, 1  

слабкий, 0  відсутність впливу);

3) напрямком впливу (+1  позитивний, -1  негативний).

Через узагальнення цих експертних оцінок для кожного фактора отримується інтегральна оцінка, котра показує рівень важливості і-го фактора для організації.

Окрім SWOT-аналізу і методу профілю середовища використовують й інші методи: метод матриці Бостонської консалтингової групи, метод Мак-Кінзі, метод матриці загроз і матриці можливостей тощо.