Актуальні проблеми сучасної науки і правоохоронної діяльності: Матеріали підсумкової наукової конференції курсантів та студентів.

Виникнення держав: теоретико-правовий аналІз

 

Ідеологи експлуататорських класів, починаючи ще з давніх часів аж до сучасної епохи, розробляли та розробляють різні теорії походження держави та права. У сучасній юридичній науці розрізняють близько 40 концепцій виникнення держави, що пояснюють її сутність та соціальні функції. Основні з них – це теологічна, класова, патріархальна, договірна, психологічна, теорія насильства, географічного детермінізму, космічна, расова теорія та ін.

Розвиток суспільного життя на даному етапі дає змогу говорити про те, що кожен із зазначених підходів має певний сенс, проте не охоплює феномен держави як цілісність. Державний механізм суспільної регуляції настільки складний і своєрідний, що мабуть, не може бути охоплений якимось одним підходом. Потрібне всебічне бачення держави, врахування багатоманітності держав та їх історичних шляхів.

Вважаємо, що всі концепції виникнення та розвитку держави і права мають право на існування. Детальний аналіз існуючих теорій показує існування спільних ідей, розбіжностей і деяких суперечностей.

В основі висновку про найбільш логічну концепцію виникнення держав лежить історико-матеріалістична (класова) теорія, яка більш за все, на нашу думку, підходить для розуміння виникнення держави, адже вона має чимало позитивних рис. Економічний чинник покладений в основу становлення держави, може краще пояснити суспільні явища, ніж інші чинники. Класовий підхід дає можливість для аналізу виникнення держави та визначення її сутності. Але: класовий підхід не є єдиним і пріоритетним для усіх часів і народів.

Ми знаємо, що держава спочатку виникає, як найпростіша політична реальність і в процесі свого розвитку ускладнюється, розширюється досягає свого апогею існування, а потім йде на спадок, та весь цей процес завершується загибеллю. Якщо розглянути світову історію, то можна знайти багато прикладів цього. А саме, Римська імперія, СРСР пройшли через цей шлях. Таку позицію аргументовано показує органічна теорія.

Що стосується людини в державі, то кожна людина має природні права, в процесі розвитку людства права одних людей вступають у суперечність з правами інших. Люди не можуть постійно знаходитись в стані «війни всіх проти всіх» (Т. Гоббс), тому вони вирішують добровільно віддати частину своїх прав такій інституції як держава (договірна теорія). Ще Демокрит вважав, що держава втілює в собі спільне благо і справедливість, вона створена для якнайбільш ефективного забезпечення суспільних інтересів, а активна позиція громадян має бути спрямована на якнайкраще влаштування держави та управління нею.

Також людина має особливі властивості психіки та її біопсихичні інстинкти. Кожен прагне до пошуку авторитету, який був би спроможній найбільш ефективно організувати суспільство. Ним стає держава.

Найбільш логічною здається нам теорія, яка б об’єднала всі позитивні риси існуючих концепцій, а саме – комплексна теорія, в основі якої лежить історико-матеріалістична. Таким чином, держава виникає з розколом суспільства на класи з протилежними інтересами. Виникає суперечливість інтересів та неналежне забезпечення невід’ємних прав, тому люди вирішують домовитись про свідоме самообмеження своєї волі на користь загальних інтересів, нормального співіснування, хоча й тут зовсім не обійшлося без психологічного чиннику (психологічна теорія Л.І. Петражицького). Держава в своєму розвитку схожа на людський організм, який зароджується, досягає свого піку та занепадає.