Шляхи розвитку оперативно-розшукової діяльності в сучасних умовах - Збірник (Клочко А.М.)

Оперативно-розшукова характеристика умисних вбивств і тілесних ушкоджень

З насильницьких злочинів особливу небезпеку становлять умисні вбивства і тілесні ушкодження, хоча в структурі злочинності в цілому складають незначний відсоток. Зміни політичного, економічного і соціального характеру, що відбулися в Україні мають певний вплив на динаміку та структуру цих злочинів. Так за останні роки кількість вбивств збільшилась вдвічі, тілесних ушкоджень у півтора рази.

Умисне вбивство винне, умисне протиправне позбавлення життя іншої людини. Відповідальність за дане діяння передбачене ст. 115 Кримінального кодексу України.

Умисне тяжке тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння, чи таке, що спричинило втрату будь-якого органу або його функцій, психічну хворобу або інший розлад здоров’я, поєднаний зі стійкою втратою працездатності не менш як на одну третину, або переривання вагітності чи непоправне знівечення обличчя. Відповідальність за дане ді яння передбачене ст. 121 Кримінального кодексу України.

Предметом цих злочинів є життя та здоров’я людей.

Понад половини вбивств і тілесних ушкоджень скоюється за умов неочевидності, що ускладнює їх розкриття. Близько двох третин скоюються в містах і селищах міського типу, до того ж половина з них – в обласних центрах. 75\% умисних вбивств вчинено в приміщеннях, третина з них – в квартирах.

За часом скоєння переважна більшість умисних вбивств і тілесних ушкоджень припадає на робочі дні тижня. У вечірній час вчиняється майже половина з них.

Результати аналізу статистичних даних за останнє десятиліття свідчать,що певні особливості мають зміни у мотивах вчинення вбивств. Так на фоні порівнянної стабільності вбивств із хуліганських мотивів, поєднаних зі зґвалтуванням, більше ніж удвічі збільшилася кількість вбивств, вчинених із корисливих мотивів, у півтора раза на грунті ревнощів, сварок та з інших побутових мотивів.

Здебільшого вбивства вчиняють чоловіки. Проте останнім часом зростає так звана жіноча злочинність. Більшість злочинців – це молоді люди віком від 25 до 29 років. Слід зазначити, що підвищується загальноосвітній рівень осіб, що вчиняють подібні злочини.

Понад половини вбивць ‑‑ це особи працездатні, але до вчинення злочину не працювали й не навчалися, зловживали спиртними напоями.

Серед осіб, винних у вчиненні вбивстві тілесних ушкоджень, кожний третій- в минулому раніше судимий, 5\% – засуджений за умисне вбивство; 2-3\% злочинці, які скоюють даний вид злочину неодноразово.

Способи вчинення таких злочинів – найрізноманітніші. Абсолютною більшістю (65\%) вбивства вчинялись нанесенням ударів, у тому числі з використанням предметів побутового призначення – сокир, кухонних ножів, інших речей, які випадково потрапляли до рук винних. Задушенням вчинено 10\% вбивств. Різке збільшення кількості вбивств вчинених із застосуванням вогнепальної зброї свідчить про наявність тенденції до поширення вбивств на замовлення.

В 25\% випадках злочинці намагаються приховати сліди злочину, нерідко справляючи при цьому (кожний 7 випадок) негативний вплив на свідків (якщо злочин не було вчинено в умовах неочевидності).

Найчастіше вбивці ховають трупи своїх жертв у лісових масивах, малолюдних місцях,покинутих будівлях, криницях тощо. 25\% випадках закопують тіло або топлять його у воді; 20\% – спалюють місце події, а у кожному восьмому випадку спалюють сам труп; 10\% – знівечують або розтинають тіло з метою ускладнення його впізнання.

Виходячи з викладеного раніше слід зауважити, що зміни, які відбуваються в нашому суспільстві, безпосередньо впливають і на оперативно-розшукову характеристику окремих злочинів, в тому числі умисних вбивств і тяжких тілесних ушкоджень.