Судово-психологічна експертиза - Навчальний посібник (Землянська О.В.)

3.3. метод експерименту в судово-психологічній експертизі

Цей метод є одним із головних у психології, тому що проникнення до неї експериментальних і математичних методів обумовили її становлення як самостійної науки і сприяли відділенню її від філософії в XIX ст.

Основні особливості експерименту полягають у наступному: 1) при проведенні експерименту дослідник сам викликає досліджуване ним явище, а не чекає, як при спостереженні, поки воно проявиться; 2) експериментатор може змінювати, варіювати умови, за яких відбувається цікавляче його явище (при простому спостереженні фіксуються лише ті умови, що є); 3) експеримент дозволяє виявити причинні залежності і відповісти на запитання: «Що викликало зміну в поведінці?», - тому що може виявити значення окремих, спеціально створених умов і встановити закономірні зв'язки, що визначають досліджуваний процес; 4) у результаті експерименту встановлюються кількісні закономірності, що припускають математичне формулювання. В основному саме завдяки експерименту природознавство прийшло до відкриття законів природи. Експеримент - це «активний» метод вивчення явищ. Якщо спостереження дозволяє відповісти на питання: «Як? Коли? Яким чином?», то експеримент відповідає на запитання: «Чому? »

Таким чином, сутність експерименту полягає в проведенні досліджень у спеціально створених, керованих умовах для перевірки експериментальної гіпотези про причинно-наслідковий зв'язок. У процесі експерименту завжди ведеться спостереження за досліджуваним об'єктом і вимірюється його стан. Експеримент може мати різноманітні види (наприклад, лабораторний і природний). Лабораторний експеримент протікає в спеціально створених умовах, коли використовується спеціальна апаратура, а випробувані знають, що вони беруть участь в експерименті і їхні дії визначаються інструкцією. Природний експеримент протікає в звичайних умовах гри, навчальної або фахової діяльності і спілкування, а випробувані не знають, що вони є учасниками експерименту.

До комплексу методів СПЕ включають лабораторний експеримент. При цьому варто враховувати, що підекспертний знає про свою участь в експерименті, а умови, у яких він проводиться, не можуть бути «тотожними» природним умовам при вчиненні злочину. Якщо підекспертною особою є дитина (дошкільник, молодший школяр), то краще, коли дослідження проходить у природних умовах (наприклад, гри).

Асоціативний експеримент також є різновидом експерименту. За інструкцією випробуваному пропонується на кожне сказане йому слово, відповісти першим словом, що йому спаде на думку. Інтервал часу між названим словом і відповіддю (час реакції) враховується. Цей асоціативний експеримент деякою мірою можна розглядати прообразом поліграфа (детектора брехні), що застосовується на сьогодні у слідчій і судовій практиці в сучасних західних країнах або при перевірці співробітників фірм. У залежності від ступеня втручання в протікання психічних процесів, явищ і станів, експеримент можна класифікувати на такий, що констатує, формує і перетворює.

 Експеримент, що констатує, виявляє певні психічні особливості і дає попередній матеріал, що стосується рівня розвитку яких-небудь психологічних якостей.

Формуючий експеримент дозволяє виробити в особистості конкретні якості у певних, керованих умовах.

Перетворюючий експеримент спрямований на трансформацію, зміни вже сформованих якостей.

У СПЕ застосовується лабораторний експеримент, що констатує, наприклад, експериментальні дослідження інтелектуальних процесів (відчуття, сприйняття, пам'яті, мислення, уяви, уваги), експериментальні проби на сугестивність, при проведенні СПЕ за дорожньо-транспортними подіями проводиться експеримент щодо визначення часу реакції підекспертної особи і т.п.