Конкурентне право - Навчальний юпосібник (Т.Г.Удалов)

§ 3. глобалізація економіки

Для глобальної фірми не існує державних кордонів, тому внаслідок глобалізації діяльності підприємств національні кордони окремих країн стрімкими темпами долаються іно­земними суб’єктами господарювання. Зростаючий процес ін­тернаціоналізації економіки призводить до скорочення впли­ву на неї з боку національних урядів, адже на глобалізова-них ринках саме підприємці, споживачі та власники капіта­лу визначають хід економічних перетворень.

Причиною глобалізації діяльності підприємств є намаган­ня максимізувати прибутки за рахунок розширення геогра­фії діяльності підприємства, вибору певної стратегії та структури підприємства. Використовуючи ефект економії на масштабі, глобальні фірми мають незначні витрати на вироб­ництво продукції, що дає їм змогу легко входити до галузі й утримувати там свої позиції. Кожна глобальна фірма має свою стратегію поведінки на ринку і свої цілі. Якщо її метою

є отримання надприбутків за рахунок своїх конкурентів та споживачів, їй важко завадити.

Глобалізації діяльності підприємств сприяють:

• розвиток вільної торгівлі, виникнення глобальних ‘ ринків;

• усунення бар’єрів між країнами щодо переливу капіталу;

• розвиток засобів комунікації;

• науково-технічний прогрес.

Коли підприємство має ефективні, конкурентоспроможні технології, воно створює в іншій країні новий товарний ри- :

нок (наприклад, послуги Інтернету) або вступає на вже іс­нуючий товарний ринок (наприклад, послуги зв’язку).

Глобалізація діяльності підприємств може відбуватися різ­ними шляхами, зокрема:

• створенням дочірнього підприємства в іншій країні, в тому числі спільно з іншим, можливо національним, підприємством;

• набуттям контролю над підприємством в іншій країні;

• створенням різного роду об’єднань, корпорацій, кон­цернів;

• укладенням угод про спільну діяльність між підприєм­ствами різних країн;

• злиттям з підприємством, яке розташоване в іншій країні.

Процес глобалізації економіки має як позитивні, так нега­тивні сторони. З одного боку, глобалізація сприяє зниженню вартості окремих товарів і послуг, вільному переміщенню ін- .» формації та технологій через державні кордони, інвестуван­ню в економіки держав, що розвиваються, тощо; з іншого —• вона може бути причиною появи потужних олігопольних чи монопольних утворень. Такі утворення домінуватимуть в ок­ремих галузях та сферах світового господарства одноособо­ве, встановлюючи свої ринкові закони або домовляючись між собою. Це, безперечно, призведе до обмеження, спотво­рення чи усунення конкуренції з деяких товарних ринків з усіма можливими негативними наслідками.

За таких умов є нагальна потреба посилити контроль за діяльністю та процесами злиття глобальних підприємств з боку національних антимонопольних відомств. Це можна здійснити, зокрема, посиливши роль конкурентної політики та законодавства як засобу регулювання економічних відно­син та інструмента контролю за діяльністю глобальних під-

приємств. А для цього необхідно, щоб важелі конкурентної політики були ефективними й адекватними негативним на­слідкам від процесів глобалізації економіки і зростання ді­яльності транснаціональних підприємств, оскільки без цих важелів неможливо володіти сучасною економічною ситуа­цією. Якщо відомства, відповідальні за збереження нормаль­ного конкурентного середовища, прагнуть зберегти за собою функцію «приборкувача економічної влади» на глобальних ринках, то вони мають переосмислити критерії своєї діяль­ності. Взагалі можна стверджувати, що економічний прогрес країн світу перебуває у прямій залежності від наявності й ефективності впровадження національного законодавства про захист економічної конкуренції.

Слід зазначити, що особливо негативні наслідки від про­цесу глобалізації відчувають країни, де немає контролю за злиттям або він недосконалий. Це спонукає національні уря­ди до створення власного законодавства про захист еконо­мічної конкуренції, оскільки на сучасному етапі основою за­хисту конкуренції від негативного впливу новітніх глобаль­них економічних перетворень залишається саме національне законодавство.

Можливо, одним з дієвих заходів, що допоможе запобігти негативним наслідкам від процесу глобалізації, є глобаліза­ція законодавства про захист економічної конкуренції, тобто зведення воєдино національних законів, що регулюють ді­яльність глобальних підприємств. Міжнародне зближення законів, що регулюють діяльність таких підприємств, сприя­тиме запровадженню єдиних правових норм, які забезпечать певні економічні та комерційні переваги. В економіці, що стає дедалі більш міжнародною, відсутність єдиного підходу до регулювання діяльності та процесів злиття глобальних підприємств все помітніша під час вирішення проблемних питань конкуренції міжнародного рівня, зокрема тих, які зу­мовлені діяльністю та злиттями глобальних підприємств.

Контрольні запитання для самоперевірки

/. Що таке економічна концентрація суб’єктів госпо­дарювання?

2. Чому потрібен контроль за економічною концентра­цією?

3. Який орган в Україні здійснює контроль за економіч­ною концентрацією?        .   .             ,

4. З яких нормативно-правових актів складається за­конодавство, що регулює процеси економічної кон--    центрації суб’єктів господарювання?

5. Яка концентрація потребує попереднього одержання ^    згоди, а яка не потребує?

ї 6. Що необхідно зробити для здійснення економічної концентрації?                                   ‘•

7. Хто є учасниками концентрації^?

8. У чому полягає сутність надання попередніх виснов­ків на концентрацію?

9. Коли розпочинається розгляд справи про економічну концентрацію?

10. У яких випадках не надається згода на економічну концентрацію?

11. У чому полягає сутність глобалізації економіки?