Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Примак І.о.

Херсонський національний технічний університет

irina2205@list.ru

СТРАТЕГІЇ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Світовий історичний досвід незаперечно доводить, що ефективний і стійкий розвиток підприємства в різних сферах бізнесу досягається за рахунок оперативного використання в своїй господарській діяльності відкриттів, винаходів і інших інновацій, які забезпечують стратегічні конкурентні переваги на ринку. В такій ситуації виникає потреба у плануванні інноваційної стратегії підприємства

Інноваційна стратегія - один із засобів досягнення цілей організації, який відрізняється від інших засобів новизною, передусім для конкретного підприємства, галузі, ринку інновацій, споживачів та країни в цілому [1].

Для того, щоб сформувати адекватну інноваційну стратегію для підприємства, необхідно визначити, які з параметрів внутрішнього мікро- та макросередовища й інноваційного потенціалу є найбільш суттєвими для його розвитку, дослідити яким чином параметри зовнішнього середовища впливають на результати діяльності підприємства, а також взаємозв'язок різних параметрів між собою. Необхідно безперервно здійснювати моніторинг і діагностику ступеня відповідності ресурсного й інтелектуального потенціалу підприємства постійно мінливим потребам ринку [2].

Планування інноваційної діяльності підприємства в межах загальної стратегії охоплює такі етапи [3]: 1) аналіз зовнішнього середовища господарювання; 2) визначення загальної стратегії підприємства; 3) визначення інноваційних можливостей; 4)формування стратегічних інноваційних цілей; 5) розроблення концепції інноваційної стратегії; 6) формування планів та програм розвитку;

7) розроблення і організація інноваційних проектів.

Інноваційні можливості є підставою для визначення інноваційних цілей підприємства. Формування планів та програм інноваційної діяльності потрібно здійснити так, щоб їх реалізація у часі, просторі та за результатами не збігалася, оскільки виникне неможливість реалізації одних програм через спрямування результатів на реалізацію інших програм.

При визначенні найбільш привабливої інноваційної стратегії необхідно дотримуватись певних критеріїв, серед яких найважливішими є: відповідність можливостям і загрозам зовнішнього середовища; відповідність цілям підприємства і сумісність з його місією; досягнення конкурентних переваг за рахунок використання сильних сторін фірми і слабкості конкурентів; наявність необхідних ресурсів, наукового, технічного, виробничого, кадрового потенціалу; досягнення балансу між усіма структурними підрозділами фірми; використання ефекту синергізму інноваційної діяльності.

Основною умовою реалізації інноваційної стратегії є ефективний розвиток інноваційного потенціалу підприємства відповідно до обраної стратегії підприємства, що дозволяє посилити конкурентні переваги як у короткостроковому, так і в довгостроковому періоді.

Вивчення зарубіжних і вітчизняних розробок з формування стратегій підприємства показало наступне. Інноваційні стратегії є ефективними, якщо відповідають певним вимогам, а саме: містять цілі діяльності, істотні елементи інвестиційної та інноваційної політики, які визначають напрямки діяльності, послідовність досягнення цілей, передбачають еволюцію цілей; розвиваються навколо кількох ключових концепцій і напрямів; передбачають ієрархію стратегій.

Щоб досягти цілі інноваційної політики підприємства, необхідно врахувати реальні й потенційні можливості в цьому напрямку і формувати інноваційну стратегію, орієнтовану на них. Інноваційна стратегія підприємства визначає, на яку товарно-ринкову комбінацію необхідно орієнтувати інноваційні дії підприємства для досягнення успіху.

Правильне планування інноваційної стратегії та створення необхідних і достатніх умов для її реалізації на підприємстві дозволить у цілому підвищити конкурентоспроможність продукції підприємства, рентабельність виробничо-господарської діяльності та фінансову незалежність, підвищити якість інноваційного менеджменту [4].

Література:

Краснокутська Н. В. Інноваційний менеджмент: Навч. посібник.-К.: КНЕУ. 2003. - 504 с.

Гриньов A.B. Інноваційний розвиток промислових підприємств: концепція, методологія, стратегічне управління. - X.: ВД "Інжек". 2003.- 308 с.

Мартиненко М.М., Ігнатієва I.A. Стратегічний менеджмент: Підручник. -К.: Каравела, 2006. - 230 с.

Василенко В.О., Шматко В.Г. Інноваційний менеджмент: Навч. посібник/ За ред. В.О. Василенко. - К.: ЦУЛ, Фелікс. 2003. - 440 с.

 

УДК 330.341.1

Прокопець Л.В., здобувач