Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Марич м.г., асистент

Буковинська державна фінансова академія, м.Чернівці

Maxbs12@rambler.ru

БАНКІВСЬКА СИСТЕМА УКРАЇНИ В УМОВАХ ЇЇ ІНТЕГРАЦІЇ

У СВІТОВИЙ ФІНАНСОВИЙ ПРОСТІР

 

Інтеграція банківської системи України у світовий фінансовий простір відкриває нові можливості для розвитку вітчизняного фінансового сектору та містить загрози, які посилюються під дією фінансової кризи. За цих умов постає проблема пошуку шляхів та пріоритетів розвитку банківської системи України в умовах її інтеграції.

Проблеми та перспективи розвитку напрямів забезпечення стабільності банківської системи розглянуто в працях вітчизняних науковців і практиків: В.І.Міщенка, Т.С.Смовженко, С.М.Козьменко, М.І.Савлука, В.С.Стельмаха.

Завданням даної роботи є дослідження розвитку банківської системи України у процесі її інтеграції у світовий фінансовий простір, виявлення загроз фінансовій безпеці держави та розробка заходів щодо стабілізації ситуації у вітчизняних банках.

В процесі аналізу спостерігається зростання ризиків банківської діяльності. За перше півріччя 2009 р. збитки банків становили 14,3 млрд. грн., більше половини втрат (9,1 млрд. грн.) припало на банки І групи. Збитки банків виникли внаслідок зниження процентних доходів, значних відрахувань в резерви, погіршення якості кредитних портфелів, значних адміністративних витрат.

Входження іноземного капіталу у банківський сектор є об'єктивною необхідністю, зважаючи на його низький рівень капіталізації. Сукупний балансовий капітал банків України є меншим, ніж в інших країнах, і складає 5,2\% від ВВП. У Росії він складає 9,1\%, а в країнах Центральної Європи – 40\%.

Іноземний капітал у банківському секторі Україні представлений 23 країнами. Найбільшу частку в загальній сумі іноземного капіталу становить капітал Австрії, Кіпру, Франції, РФ.

Іноземний капітал у банківській системі достатньо диверсифікований по країнах-донорах, на українському ринку банківських послуг представлені такі потужні світові групи, як австрійська Raiffeisen Zentralbank, італійські UniCredit Group та Intesa San Paolo, французькі BNP Paribas та Credit Agricole, шведська SEB, російські ВТБ і Сбербанк та ін..

Слід зазначити, що фінансово-економічна криза негативно вплинула на настрої інвесторів і з 2009 р. почалось згортання бізнесу окремими іноземними банками: голландською групою ING Group, німецьким Dresdner Bank, французьким банком BNP Paribas, італійською групою UniCredit.

У звіті агентства «Moody’s» [2] зазначено, що західні банки (Raiffeisen, Erste Bank, Societe Generale, UniCredit) зіштовхнулися зі скороченням дохідності вкладень у розвиток дочірніх структур у Прибалтиці, Угорщині, Хорватії, Румунії, Болгарії, Україні, Казахстані, Росії.

Аналітики вітчизняного рейтингового агентства «Кредит-рейтинг» прогнозують, що іноземні материнські групи можуть скоротити підтримку своїх дочірніх компаній внаслідок подальшого зниження обсягів кредитування населення і реального сектору економіки, зростання недовіри між суб'єктами ринку, послаблення позицій України на світовому ринку капіталів [3].

Проблеми з виплатами зовнішніх боргів виникли у багатьох банків та призвели, зокрема, і до погіршення позицій України на світовому ринку капіталів. У березні 2009 р. банк «Фінанси та Кредит» не зміг повністю розрахуватися за синдикованою позикою із Standard Bank, Raiffeisen Zentralbank та «Банком ВТБ». Тривають переговори щодо реструктуризації заборгованості банків ПУМБ і Кредитпромбанк.

Враховуючи специфіку і проблеми розвитку вітчизняного банківського сектору, можна зробити наступні висновки:

Розвиток банківського сектору України характеризується погіршенням показників: з початку 2009 р. зменшились чисті активи, балансовий капітал, кредитний і депозитний портфель, зросла проблемна заборгованість.

В умовах фінансово-економічної кризи довіра іноземних інвесторів до вітчизняного банківського сектору знизилась: у 2009 р. частка іноземного капіталу в статутному капіталі банків зменшилась, почалось згортання бізнесу окремими іноземними банками.

Вразливість банків з іноземним капіталом: з початку 2009 р. у цих банках відбулось більш суттєве скорочення активів, власного капіталу, чистого прибутку, депозитів та кредитів юридичних осіб.

Скорочується підтримка дочірніх компаній в Україні через погіршення стану іноземних материнських груп.

Проблемні банки можуть бути розпродані іноземним інвесторам за безцінь, щоб позбутися боргів та необхідності розраховуватись з клієнтами.

Значні запозичення банків за кордоном у передкризовий період призвели до необхідності суттєвих виплат.

Отже, підтримка банківської системи України в умовах її інтеграції має бути спрямована на відновлення платоспроможності банківської системи і забезпечення ефективного кредитування економіки.

Література

West European ownership of East European banks during financial and macroeconomic stress. – Moody's Global Credit Research Feb 17, 2009.

Шулик В. Банковская система Украины – прогноз «нагативный» / В.Шулик // Кредит-рейтинг монитор. – 2009. – № 7. – С. 2 – 5.

Корнилюк Р. Час розплати: як банки повертатимуть зовнішіні борги / Р.Корнилюк//Фондовый Рынок. – 2009. – № 28. – С. 5 – 17.

 

УДК 336.226.212.1

Хом’як М.С., к.е.н., доцент