Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Святенко І.м., к.е.н., доцент кафедри обліку і аудиту

Скидан О.М.

Макіївський економіко-гуманітарний інститут

СПРОЩЕННЯ ПОДАТКОВОЇ СИСТЕМИ В СФЕРІ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

 

Загальні питання застосування спрощеної системи оподаткування (сплати єдиного податку), її переваги і недоліки досліджувалися в цілому ряді робіт, однак задачу формування ефективного механізму оподаткування малих підприємств не можна віднести до цілком розробленої. Вимагають подальшого дослідження питання вивчення доцільності використання альтернативних систем оподаткування.

У результаті аналізу спрощеної системи оподаткування, у порівнянні зі звичайною податковою системою, нами визначено її переваги і недоліки.

До переваг спрощеної система оподаткування малих підприємств можна віднести:

скорочення кількості податків і зборів (обов'язкових платежів) та розрахунків, пов’язаних з обчисленням податкових зобов’язань;

податковий облік по єдиному податку надзвичайно простий, тому що по податкам і зборам, які не платить платник єдиного податку, він не ведеться;

замість різноманітних форм податкової звітності по податкам і зборам, що „заміняються” єдиним податком, один раз у квартал необхідно заповнювати одну форму;

можливе зменшення сум платежів по податкам і зборам у результаті переходу на спрощену систему оподаткування;

імовірність застосування штрафних санкцій знижується в зв'язку з скороченням кількості форм податкової звітності підприємства, істотною уніфікацією термінів надання звітності й сплати податків і зборів, скорочення кількості перевірок і їх тривалості, оскільки при альтернативних способах оподаткування скорочується кількість параметрів, які контролюють органи державної податкової служби та інші відомства;

платники єдиного податку можуть застосовувати спрощену форму ведення бухгалтерського обліку і спрощений План рахунків бухгалтерського обліку.

Всі ці переваги призводять до збільшення власних оборотних коштів платників, зниження трудомісткості ведення обліку та підготовки звітності, зменшення можливості бухгалтерських помилок, зниження імовірності несвоєчасного надання звітності та полегшення контролю за дотриманням термінів сплати.

Недоліками спрощеної системи оподаткування для платника податків у сфері малого бізнесу є:

невідповідність законодавчих актів по спрощеній системі оподаткування іншим законодавчим і нормативним актам;

нечіткі формулювання обмежень щодо застосування спрощеної системи;

відсутність „перехідних” положень, що регламентують особливості податкового обліку операцій, які починаються при одному способі оподаткування, а завершують при іншому;

тимчасовий характер спрощеної системи оподаткування і незрозумілих перспектив її застосування.

Детальний аналіз перерахованих вище переваг і недоліків є основою для прийняття суб'єктом малого підприємництва рішення про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку і звітності. Як і будь-яке інше господарське рішення, рішення про перехід юридичної особи на альтернативну систему оподаткування повинне бути обґрунтованим і мотивованим. Цілком природно, що головним фактором, що впливає на прийняття такого рішення, є економічна доцільність, яка виміряється зниженням податкових платежів унаслідок зміни системи оподаткування.

Фактор мінімізації податкового тиску не є єдиним та визначальним фактором при прийнятті підприємцями рішення про перехід на одну з форм альтернативного оподаткування.

Одночасне існування декількох варіантів альтернативного оподаткування ставить юридичних осіб – платників – перед проблемою вибору, вирішення якої залежить від можливої сфери застосування тієї або іншої системи оподаткування; відповідних особливостей державного регулювання підприємницької діяльності; очікуваного економічного ефекту і навіть від суб'єктивних факторів (схильності до ризику особи, що приймає рішення, уміння комплексно оцінити наслідки переходу тощо).

Аналізуючи вищесказане, бачимо, що стимулюючий вплив спрощеного оподаткування в сфері малого бізнесу залежить не від арифметичного зменшення податкового тиску, а від поліпшення інших не менш важливих складових податкової системи, а саме: порядку встановлення і введення в дію податків, їх кількості, прав і обов'язків платників податків. Те, що платники одержали можливість платити меншу кількість різноманітних податків, право ведення спрощеного бухгалтерського обліку і документації, зіграло вирішальну роль для підприємців при виборі методу оподаткування і поліпшило умови їх господарювання. А це - основна задача податкового стимулювання, що покликано поліпшувати умови господарювання і сприяти економічному росту.

Література

1. Закон України «Про державну підтримку малого підприємництва» від 19.10.2000 р. № 2063-III.

2. Указ Президента України «Про спрощену систему оподатковування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва» (зі змінами та доповненнями, внесеними Указом Президента України від 28.06.1999 року № 746/99).

 

УДК338.23:336.74