Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Дубовенко к.в.

Макіївський економіко-гуманітарний інститут

dubovenko_kristina@ukr.net

ЩОДО СУТНОСТІ ПОДАТКОВОГО БОРГУ

 

В сучасних умовах в Україні почала створюватись нова податкова система, в основу якої закладено принципи найменшого впливу держави на події, що відбуваються в економіці.

Податкова заборгованість в Україні в окремі роки досягла двох третин доходів зведеного бюджету. Останнім часом вона дещо скоротилася, наблизившись до значення 1/8 усіх надходжень бюджету. Однак навіть за таких обсягів податкова заборгованість являє собою загрозу національній безпеці, створюючи умови для наступного недофінансування важливих загальносуспільних потреб. Саме тому, питання пов’язані з податковим боргом є вельми актуальними.

Разом з тим питання податкового боргу, на жаль, не часто стають об’єктом наукових досліджень. У контексті дослідження загальної проблематики оподаткування питанням податкового боргу також неодноразово приділяли увагу відомі вітчизняні вчені Ю.Б.Іванов, І.О.Луніна, В.А.Онищенко, А.М.Соколовська та ін.

Держава сприяє розвитку підприємництва шляхом створення для нього сприятливих умов оподаткування, надання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів пільгових кредитів та бюджетних позичок. Однак, в окремих випадках досягнення бажаних наслідків з різних причин є неможливим. При цьому, суттєвою проблемою є своєчасна і повна сплата платниками податків податкових зобов’язань. Якщо платник не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання у встановлений термін, у нього виникає податковий борг. Термін «податковий борг» регламентується Податковим кодексом України Ст.14 «Визначення понять».

Згідно Податкового Кодексу України «податковий борг – сума грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання» [1, с.33].

Отже, податковий борг з того чи іншого податку – це не лише податкове зобов’язання, не сплачене у встановлений строк, а й штрафні санкції та пеня, нараховані на суму такого зобов’язання [2, с.132].

Кожен платник податків має суто моральний обов’язок щодо участі у фінансуванні загальносуспільних потреб, громадсько-політичних та управлінських утворень. Держава як об’єднання громадян, політична організація суспільства покликана захищати інтереси усіх разом і кожного зокрема. При цьому, фінансування витрат щодо такого захисту здійснюється консолідовано. відокремити потребу та призначення витрат щодо кожного окремого громадянина технологічно неможливо. Це означає, що недофінансування держави кимсь із конкретних членів суспільства означатиме недоотримання послуг із правового, фізичного та соціального захисту всіма громадянами. звідси моральна відповідальність кожного за порушення інтересів громади та громадян [3, с.358].

Суспільство диктує правила поведінки окремих своїх членів, оформляючи їх законодавчими актами держави. одним з їх лейтмотивів є недопущення порушення інтересів більшості членів. Тому сплата податків юридично закріплена як обов’язок, за невиконання якого передбачається досить сувора відповідальність. складність перерозподільних відносин вимагає правової урегульованості питань сутності податкової заборгованості, порядку її погашення, відповідальності за несвоєчасну сплату коштів до бюджету. останнє доводить, що податковий борг є одночасно і правовою проблемою.

На сьогодні в економічно розвинених країнах добросовісна сплата податків сприймається не лише як громадянський обов’язок, а є ознакою високого рівня податкової культури. водночас попри усвідомлення платниками необхідності вчасної та повної сплати податків більшість із них намагається віддати державі якомога меншу частину своїх доходів у вигляді податків. Це відбувається різними способами, з різних причин та, відповідно, має неоднакові наслідки для подальшого розвитку держави. інтенсивність мінімізації податкових платежів не завжди залежить від загального рівня економічного розвитку держави, оскільки рівень мінімізації не завжди корелює з рівнем економічного розвитку [4, с.13].

Нарешті, податкова заборгованість є проблемою соціально-економічною, адже брак бюджетних надходжень веде до скорочення фінансування галузей національної економіки. Останнє є одним із чинників розвитку деформацій ринку у масштабах країни та послаблення національних позицій у міжнародній конкуренції.

Література

Податковий Кодекс України від 02.12.2010 г. № 2755-VI

Іванов Ю.Б. Податкова система. Підручник / Ю.Б. Іванов, А.І.Крисоватий. – К.: Атіка, 2006. – 920 с.

Онищенко В.А. Податковий контроль (основи організації) / В.А.Онищенко. - К.: Ред. журн. «Вісник податкової служби України», 2008. – 432 с.

Тимченко О.М. Податковий борг в Україні: причини, наслідки, менеджмент / О.М.Тимченко. - Моногр. – К.: КНЕУ, 2009. – С. 153 – 165.

 

УДК 336.743