Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Хімченко а.м., к.е.н., доцент

Донецький національний університет

Васильєва К.І.

Макіївський економіко-гуманітарний інститут

АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ ВІД НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ НА ВИРОБНИЦТВІ НА ЦЕНТРАЛЬНОМУ ТА РЕГІОНАЛЬНОМУ РІВНЯХ

 

Соціальне страхування - це важлива складова частина соціального захисту населення, центром якого є людина та її потреби, а якість їх задоволення впливає на соціально-економічний розвиток держави.

Страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання є єдиним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, що не передбачає сплати страхових внесків найманими працівниками. Кошти Фонду формуються виключно за рахунок страхових внесків роботодавців.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», визначені три головних завдання страхування від нещасного випадку:

- проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров'ю застрахованих, викликаним умовами праці;

- відновлення здоров'я та працездатності потерпілих на виробництві від нещасних випадків або професійних захворювань;

- відшкодування матеріальної та моральної шкоди застрахованим і членам їх сімей.

Починаючи з 01.04.2001 р. Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України виплачено потерпілим (членам їх сімей) майже 15 млрд. гривень.

Станом на 1 січня 2010 р. Фонд проводить страхові виплати 317,6 тис. потерпілих (членам їх сімей), які постраждали на виробництві. За 2009 рік з бюджету Фонду потерпілим (членам їх сімей) виплачено 2931,4 млн. грн., що на 69,1 млн. грн., або на 2,4\% більше, ніж за відповідний період минулого року.

Середньомісячний розмір страхової виплати на одного потерпілого (члена його сім'ї) має тенденцію до зростання. Так, за 2009 р. він склав 812,8 грн., що на 8,7\% більше порівняно з 2008 роком.

В структурі страхових виплат основна частина припадає на щомісячні страхові виплати потерпілим (членам їх сімей) – 2246,7 млн. грн. (76,6\%) та одноразову допомогу потерпілим (членам їх сімей) – 570,2 млн. грн. (19,5\%).

Станом на 1 січня 2010 року у реєстрі платників страхових внесків обліковувалось 1 286112 страхувальників, що у порівнянні з 2008 роком більше на 57 873 або на 4,7 відсотка. В тому числі: юридичних осіб – 877091, фізичних осіб, які використовують найману працю, – 408 790, добровільних – 231 особа.

Сума сплачених страхових внесків до Фонду, враховуючи зараховані страхувальниками в їх рахунок витрати по соціальному страхуванню, досягла  3 137,1 млн. гривень.

Донецька область – найбільша в Україні. На її теренах проживає десята частина населення країни – близько 4,9 млн. чоловік. Економіка області представлена 150 галузями промисловості. Основною в регіоні є вугледобувна промисловість, де зайнято майже 10 відсотків працездатного населення. В промисловій інфраструктурі області переважають підприємства з високим рівнем виробничого травматизму. Тому з 318 тис. потерпілих на виробництві в Україні 111 тис. припадає на Донецьку область. Це найвищий показник в Україні.

Створення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, сприяє суттєвому зниженню соціальної напруги в шахтарському середовищі.

Основними завданнями обласного управління Фонду є :

реалізація державної політики у сфері страхування від нещасного випадку, рішень правління та виконавчої дирекції Фонду;

організаційно-методичне керівництво та контроль за діяльністю відділень виконавчої дирекції Фонду;

розроблення та реалізація заходів щодо профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, медичної, професійної та соціальної реабілітації потерпілих на виробництві, відшкодування матеріальної та моральної шкоди потерпілим і членам їх сімей;

забезпечення сталого фінансування системи страхування від нещасного випадку.

Виконання вищевказаних завдань неможливо без забезпечення сталого фінансування системи страхування від нещасного випадку на виробництві.

При цьому, не дивлячись на значні суми, які надходять від страхувальників, Донецька область з об'єктивних причин залишається дотаційною – щомісячні виплати постраждалим на виробництві та членам їх сімей останнім часом вже перевищили 100 млн. грн., а збір страхових коштів складає приблизно 70 млн. грн. в місяць.

Кількість взятих на облік страхувальників робочими органами виконавчої дирекції Фонду у Донецькій області станом на 01.01.2010 року досягла 103352 осіб, у тому числі: 64674 юридичних осіб та 38658 фізичних осіб, які використовують найману працю, та 20 добровільно застрахованих осіб.

За 2009 рік від страхувальників Донецької області надійшло страхових внесків на загальну суму 719,6 млн. грн., або 70,1\% від планового завдання, що на 258,9 млн. грн. менше, ніж у 2008 році.

За 2009 рік від страхувальників Донецької області надійшло страхових внесків на загальну суму 719,6 млн. грн., або 70,1\% від планового завдання, що на 258,9 млн. грн. менше, ніж у 2008 році.

Негативну роль у невиконанні плану збору страхових внесків відіграли: фінансово-економічна криза, яка суттєво вплинула на збір страхових внесків в області. 98,4\% від усієї недоїмки припадає на вугільні підприємства.

Щомісяця страхові виплати потерпілим Донеччини у середньому становлять 91 млн. грн. Загальна сума страхових виплат потерпілим на виробництві та членам їх сімей у 2009 році становила 1104,2 млн. грн., що майже на 11,1 млн. грн., або на 1,02\% більше, ніж у 2008 році.

Протягом 2009 року оформлено 5,1 тис. особових справ потерпілих на виробництві, порівняно з 2008 роком цей показник зменшився на 1807осіб.

Аналіз виконання основних задач, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» припускає подальшу взаємодію відділень Фонду з виконавчою владою для створення загальнодержавної повноцінної профілактичної системи охорони праці, яка б дозволила Фонду, роботодавцям і профспілкам спільно вирішувати питання забезпечення безпечних і здорових умов праці, що без сумніву приведе до підвищення якості життя, скороченню захворюваності, росту продуктивності праці, зміцненню економіки держави і до значного збільшення надходжень страхових внесків. А це дозволить Фонду забезпечити виділення необхідними коштами на профілактику нещасних випадків і профзахворювань, медичну і соціальну реабілітацію потерпілих на виробництві, щорічно індексувати страхові виплати, гарантувати соціальну захищеність застрахованих і членів їх родин.

Для виконання завдання Фонду по питанням відновлення здоров'я та працездатності потерпілих треба надати Фонду більше повноважень для самостійної організації та управління даним процесом. Повноваження та права Фонд буде мати тільки при підвищенні рівня економіки в нашої країні.

 

УДК 331.25