Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Русін в.м., аспірант

Тернопільський національний економічний університет

viktor.rusin@gmail.com

Принципи фінансування повноважень органів місцевого самоврядування

 

Від реалізації повноважень органів місцевого самоврядування значною мірою залежить задоволення суспільних потреб та інтересів населення територіальних об’єднань. Відповідної якості суспільних послуг та соціально-економічного розвитку територій в цілому можна досягнути лише за умови наявного фінансового забезпечення. Питання фінансування повноважень держави та органів місцевого самоврядування постійно перебувають в центрі уваги вчених теоретиків і практиків.

Чинна практика ресурсного забезпечення територіальних громад гостро критикується за низьку дієвість та невпорядкованість. Вирішення існуючої проблеми можливе шляхом визначення дієвої моделі ресурсного забезпечення, що має ґрунтуватися на логічних принципах. Під принципами фінансування повноважень органів місцевого самоврядування слід розуміти сукупність законодавчо-відправних засад, ідей, положень, постулатів, які виступають базисом при формуванні фінансових ресурсів необхідних для реалізації власних і делегованих повноважень органів місцевого самоврядування.

В системі фінансового забезпечення центральне місце займає місцевий бюджет, так як в ньому сконцентрована основна частина фінансових ресурсів місцевого самоврядування. Принципи формування і виконання місцевих бюджетів в цілому відповідають загальним принципам побудови бюджетної системи, що відображені у Бюджетному кодексі України, а зокрема: принцип збалансованості, принцип самостійності, принцип повноти [0]. В Європейській хартії місцевого самоврядування, ратифікованій в Україні у 1997 р., зазначено, що обсяг фінансових ресурсів повинен відповідати функціям, а також органи місцевого самоврядування мають право на свої власні адекватні фінансові ресурси.

Т.Г. Бондарук розглядаючи механізм фінансового забезпечення сформулювала 4 основних принципи забезпечення функцій місцевого самоврядування: 1) принцип взаємозв’язку і послідовності фінансового забезпечення функцій; 2)принцип нарощування фінансових ресурсів; 3) принцип економії ресурсів; 4) принцип інфраструктурного забезпечення [0, с.170]. Досить обширний перелік принципів наводить В.Г. Дем’янишин. Вчений вважає, що процес формування дохідної частини бюджету має базуватись на таких наукових принципах: політичного підходу та політичної доцільності; соціальної справедливості; рівнонапруженості; економічної ефективності; поєднання гнучкості й стабільності; демократичності; обов’язковості; відповідності доходів обсягам функцій; повноти; реальності; наукової обґрунтованості; планомірності; системності; гласності; матеріальної зацікавленості; поділу доходів; матеріальної зацікавленості, бюджетного контролю [0, с.71]. І.О. Луніна вважає, що формування доходів місцевих бюджетів має базуватися, перш за все, на принципі еквівалентності (тобто отриманої вигоди від місцевих суспільних благ) [0, с.21]. В.М. Опарін вихідними принципами формування доходів бюджету вважає фіскальну й економічну ефективність та соціальну справедливість[0, с.60].

Ознайомившись із нормативно-правовою базою, а також дослідженнями вітчизняних економістів ми прийшли до висновку, що у науковій літературі немає сформульованих єдиних підходів до визначення принципів фінансування повноважень органів місцевого самоврядування. В багатьох випадках теоретичні положення не стикуються з практикою.

Беручи до уваги вище викладене вважаємо, що дієва модель фінансування повноважень органів місцевого самоврядування повинна базуватися на таких основних принципах: 1) законності; 2) відповідності (узгодженості) фінансових ресурсів видатковим повноваженням; 3) економічної обґрунтованості; 4) багатоманітності використання ресурсів; 5) поділу ресурсів на виконання власних і делегованих повноважень органів місцевого самоврядування; 6) територіальної прив’язки; 7) системності; 8) прозорості; 9) компенсації державою додаткових видатків органів місцевого самоврядування, які виникають внаслідок рішень, що ухвалюють органи державної влади; 10) забезпечення рівномірності надходжень по всій території держави; 11) врахування досвіду минулого та екстраполяція його на майбутнє; 12) демократизму; 13) ефективності; 14) справедливого розподілу та співвідношення фінансових ресурсів між державою та органами місцевого самоврядування; 15) результативності.

Усі принципи повинні бути цілком взаємопов’язаними один з одним, і лише в такому випадку буде забезпечено дієвість та впорядкованість заходів з фінансового забезпечення реалізації повноважень органів місцевого самоврядування. Лише чітке визначення повноваження органів місцевого самоврядування та джерела їхнього фінансування дасть можливість місцевому самоврядуванню повноцінно себе реалізувати.

Література:

Бюджетний кодекс України, редакцiя вiд 01.01.2011. Режим доступу: https://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2456-17&p=1296218899957501

Європейська хартія місцевого самоврядування, редакцiя вiд 16.11.2009 Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=994_036&p=1295442101004624

Бондарук Т.Г. Місцеве самоврядування та його фінансове забезпечення в Україні / Т.Г. Бондарук – НАН України; Ін-т економіки та прогнозування. – К., 2009 – 608 с.

Дем’янишин В.Г. Теоретична концептуалізація і практична реалізація бюджетної доктрини України: Монографія / В.Г.Дем’янишин. – Тернопіль: ТНЕУ, 2008 – 496 с.

Диверсифікація доходів місцевих бюджетів / [Луніна І.О., Кириленко О.П., Лучка А.В. та ін.]; за ред. д-ра екон. наук І.О. Луніної; НАН України; Ін-т економіки та прогнозування. – К., 2010 – 320 с.

Бюджетний менеджмент: Підруч. / [В. Федосов, В.Опарін, Л. Сафанова та ін.]; за заг. ред.. В.Федосова. – К.: КНЕУ, 2004.-864 с.

 

УДК336.14:352