Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Міхальова к.в., асистент кафедри «економіка підприємства»

Луцик О.О.

Донбаська національна академія будівництва та архітектури, м. Макіївка

olya-lucik@rambler.ru

МОНІТОРИНГ ЕФЕКТИВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ОСББ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

Значна частина житлово-комунального господарства Донецького регіону складається з комунальної власності територіальних громад. Його обслуговують більше 600 підприємств різних форм власності. Обсяг послуг, які надаються ними, щороку перевищує мільярд гривень. Разом з цим, ЖКГ є найбільш відсталою галуззю економіки з великою кількістю проблем, які останнім часом особливо загострилися.

Для істотного поліпшення стану житлового фонду недостатньо конкурсного підбору компаній по обслуговуванню і управлінню, оскільки проблема багато в чому упирається у відсутність ефективного власника цього фонду. Одним з шляхів рішення проблеми на сьогодні є створення ОСББ (об'єднань співвласників багатоквартирних будинків).

Станом на 01.09.2010р. в Україні функціонує 11222 ОСББ, у тому числі 907 об’єднань створено протягом поточного року. Найбільш активно процес створення ОСББ відбувається в Донецькій області (рис. 1).

Рис.1 - Динаміка створення ОСББ

 

Тільки у поточному році їх створено 94 об’єднання.

Перші кроки по створенню управляючої компанії в місті Макіївка були зроблені в серпні 2006 року. Відповідно до Ухвали Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг», розроблена конкурсна документація для потенційних учасників конкурсу, договір на управління житловим фондом. Майже третина ОСББ було створено в період 2006 р. [3]

Макіївська влада підтримує ініціативу своїх жителів по створенню кондомінімумів. У 2008 р. з місцевого бюджету виділені кошти у розмірі 299,4 тис. грн. на капітальний ремонт ОСББ.

У 2007 р. в бюджеті міста закладено 15 тис. грн. на відшкодування витрат при реєстрації і 260 тис. на ремонт житлового фонду майбутніх кондомініумів.

У 2006 році створено 76 ОСББ, 2 Асоціації співвласників житлових будинків, 736 будинкових комітетів. Виконавши порівняльну характеристику, відзначмо, що спостерігається динаміка зростання кількості ОСББ, так в 2007 році створено 103 ОСББ та 2 управляючі компанії.

Враховуючи, що частіше за все, головами ОСББ обираються мешканці різних професій: вчителі, шахтарі, медпрацівники і т.д., люди що у минулому не мали ніякого відношення до сфери ЖКГ, виникла необхідність навчання цих людей. Згідно з рішенням Макіївської міської ради Про затвердження плану організаційних заходів щодо реалізації цільової програми «Кадри Макіївки» в 2007 році були виділені кошти у розмірі 9525 грн. на організацію і проведення курсів для 28 працівників ОСББ з метою підвищення їх рівня кваліфікації. У травні 2008 року проведено навчання 30 голів об'єднань на суму 10,2 тис. грн.

При створенні об'єднань і асоціацій власників житлових будинків потрібно враховувати той факт, що вірогідність створення об'єднання вище в будинках, де більше приватизованих і викуплених квартир.[1]

В Макіївці найбільш крупною управляючою компанією є компанія ТОВ «Будівельний будинок». Вивчивши структурну схему взаємодії підрозділів компанії, можна зробити висновок про те, що компанія, працює по методу цільового розподілу грошових коштів, тобто нарахування і оплата проводяться безпосередньо по видах робіт, і використання грошових коштів з одного виду витрат на інший при даному методі неможливо.

Як показує практика, цей метод доводить законність діяльності компанії по відношенню до населення і, спрощуючи процедуру звітності перед платником, є могутнім каталізатором в процесі формування довіри до організації недержавної форми власності, що надає ЖК послуги.

Найбільш важливим і першочерговим в реформуванні процесів управління житловим фондом є завдання по створенню реального ринку компаній житлово-комунального обслуговування. Це повинно знаходити своє віддзеркалення в пропозиції послуг різних керівників компаній з переліком послуг за змістом і експлуатації житлового будинку і їх цінам. Інформація про ці фірми повинна бути доступна всім споживачам послуг, щоб вони могли вибрати залежно від своїх доходів яку-небудь з цих фірм [2].

Проаналізувавши діяльність ОСББ і УК, можна зробити висновок про те, що масове створення ОСББ й швидкі темпи його розвитку дали початок процесу реформування ЖКГ України, але не дивлячись на зростання і популярність ОСББ, даний вид громадської організації у сфері комунальних послуг має багато проблем: головами ОСББ в основному є люди, які не мають спеціальної освіти, ніколи не стикалися з проблемами управління, не знають технічних моментів в роботі, часто не ефективно і помилково вирішують фінансові проблеми, тим самим прирікаючи об'єднання на крах.

Узагальнююче все вище наведене можна казати про те, що подальшим кроком в процесі реформування ЖКГ повинен стати перехід від ОСББ до передачі будинків в управління професійним компаніям, які мають кваліфікованих співробітників, знають необхідні методи управління, вміють працювати з людьми і бачать економічний ефект. На даному етапі розвитку УК існує ще безліч проблем як в самій системі управління, так і в сприйнятті населенням альтернативної форми управління житлом.

Література

Стратегія соціально-економічного розвитку міста Макіївки до 2015 року, 2005р.

Служба єдиного замовника: житлово-комунальне господарство//Вісник Макіївки, 2008 - №3.- С.3.

jkg.com.ua

 

УДК 331.25