Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Лобунець в.І., к.е.н., доцент

Білоцерківський національний аграрний університет

kasanuk@ukr.net

ПЕРЕВАГИ ВХОДЖЕННЯ УКРАЇНИ В ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ ПРОСТІР

 

Реалії сьогодення визначені подіями, які відбувалися в процесі підготовки до саміту Україна-Європейський Союз (ЄС). Так, важливим кроком в напрямі прийняття Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, мало стати підписання Угоди про запровадження зони вільної торгівлі (ЗВТ+) між Україною та ЄС, яку намагалися підготувати до підписання в кінці листопада 2010 р. на саміті Україна-ЄС. Проте, в силу цілої низки переговорних ускладнень, це стало неможливим. Зокрема, залишились невирішеними питання про вільний доступ на український ринок європейської сільськогосподарської продукції.

Питання зони вільної торгівлі є важливим пунктом майбутньої Посиленої угоди Україна-ЄС, яка має замінити Угоду про партнерство і співробітництво. Виходячи з того, що для України більш вигідним є створення поглибленої зони вільної торгівлі з ЄС, то доцільно спробувати окреслити у процесі підготовки проекту Посиленої угоди Україна-ЄС проблематику перспектив. На відміну від звичайної зони вільної торгівлі, яка лібералізує лише торгівельні відносини, поглиблена зона вільної торгівлі – лібералізує увесь комплекс економічних відносин, а саме передбачає скасування тарифів для всіх видів товарів, а не лише промислових; лібералізацію з певними перехідними періодами руху послуг, капіталу, робочої сили; гармонізацію технічного законодавства для зняття технічних бар’єрів; регулювання таких сфер державної політики як конкурентна політика і корпоративне управління; покращення бізнес клімату з подальшим збільшенням обсягу інвестицій.

Статистичні дані свідчать про те, що починаючи з 2006 року, після першого етапу економічної конвергенції «ЄС-25» та внаслідок покращення бізнес-клімату в Україні, обсяг торгівлі та інвестицій ЄС в українську економіку залишається стабільно суттєвим. В загальній структурі частка експортних поставок в І півріччі 2010 року до країн ЄС становила – 24,9\%, частка імпорту з країн ЄС – 33,5\%. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в економіку України  на 1 січня 2010р. становив 40026,8 млн. дол., з них на країни ЄС припадало 76,6 \% [1].

На думку експертів Євросоюзу Україна досягла значних результатів у покращенні інвестиційного клімату, але потрібен подальший розвиток співробітництва і продовження структурних реформ української економіки [2]. Основними перепонами для європейських інвесторів є швидка зміна законодавства, непрозорість процедур, суперечливість в змісті законодавчих актів, дискримінаційні положення у правовому середовищі, корупція.

Вважаю, що створення (ЗВТ+) Україна-ЄС надасть українській економіці наступні переваги: зростання загальних обсягів експорту України до країн ЄС та третіх країн і, як наслідок, зростання позитивного сальдо торговельного балансу; стимулювання розвитку конкурентоспроможних галузей; гармонізація галузевих стандартів, норм та правил, технічного регулювання і процедур оцінки відповідності, що, зокрема, включає взаємне визнання сертифікатів; зростання ефективності інституційного забезпечення державних регулюючих та митних органів, пов’язане із їх узгодженням з вимогами ЄС; зростання обсягів іноземного та внутрішнього інвестування через загальне покращання інвестиційного середовища, перенесення країнами ЄС виробництв до України; суттєві позитивні зрушення на споживчому ринку України за рахунок зниження цін, розширення асортименту та зростання якості товарів і послуг, що походять з країн ЄС.

Література

https://ukrstat.gov.ua/

Створення зони вільної торгівлі Україна-ЄС. https://www.niss.gov.ua/Monitor/

 

УДК 338.45.01