Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Хаврова к.с., к.е.н., доцент

Донецькій національний університет економіки і торгівлі

імені М. Туган-Барановського

havrova@mail.ru

ВИКОРИСТАННЯ КОНТРОЛІНГУ В УПРАВЛІННІ ВИТРАТАМИ ПІДПРИЄМСТВА

 

У ринкових умовах господарювання результати роботи підприємств залежать від системи управління, що забезпечує його економічну самостійність, конкурентоспроможність, стабільне становище на ринку. Вирішення проблеми ефективного розвитку й економічного зростання підприємств неможливе без удосконалення системи управління витратами. Тому перед підприємствами стоїть важливе завдання розробки такої системи управління витратами, яка б відповідала принципам єдності підходів на різних рівнях управління, планування, обліку й калькулювання, дозволяла оптимізувати.

Системою управління для досягнення цілей підприємства виступає контролінг. При цьому контролінг у системі управління витратами спрямований на ефективне корегування і синтезування управлінських рішень, націлених на досягнення кінцевих цілей підприємства. Тому для підвищення ефективності управління витратами необхідне впровадження системи контролінгу і її використання.

Дослідженню питання управління витратами підприємств та сутності контролінгу присвячено ряд робіт вітчизняних і закордонних вчених-економістів, таких як: Е.А.Ананькина, О.В.Ареф’єва, Л.В.Гусарова, І.Є.Давидович, Н.Г.Данілочкіна, С.В.Данілочкін, В.Л.Дикань, А.М.Карминський, Л. Левін, Л.М.Малярець, А.Г.Олєнєв, В.В.Прохорова, А.Дайле, Р.Манн, Е.Майєр та інші.

Незважаючи на широкий спектр питань, охоплених дослідженням, недостатньо опрацьованими як у зарубіжній, так і у вітчизняній літературі залишаються питання: сутності та теоретико-методичного інструментарію контролінгу в управлінні витратами підприємства; розробки різноманітних методичних підходів до діагностики рівня витрат з використанням контролінгового механізму; моделювання управлінських рішень на основі функцій контролінгу в управлінні витратами підприємств; комплексних підходів до розробки моделі контролінгу в управлінні витратами підприємства. Вищенаведене, безумовно, підтверджує актуальність обраної теми дослідження.

В даний час економічне середовище функціонування будь-якого підприємства украй нестабільне. Зміни зовнішнього середовища потребують від сучасних підприємств використовувати нові методи, що відповідали б складності зовнішнього і внутрішнього середовищ підприємств. Одним із нових методів управління стала поява контролінгу як функціонально обґрунтованого напрямку економічної роботи на підприємстві.

Одне з найважливіших завдань контролінгу - підвищення прибутковості підприємства. Тому в центрі його уваги знаходяться витрати: їхні види, місця виникнення і принципи управління ними.

Разом зі змінами, що відбуваються в технології та організації виробництва, повинна удосконалюватися і система керування витратами.

Контролінг витрат на підприємствах охоплює їх облік, аналіз і планування.

Особливу увагу необхідно звернути на складну організаційно-управлінську систему підприємств різних сфер діяльності, яка відображається на особливостях формування загальної суми витрат.

Тобто, основою побудови контролінгу витрат повинна служити ієрархія розподілу у відповідності з організаційною структурою. У складі вказаної ієрархії на першому рівні знаходяться витрати підприємства в цілому, на другому – витрати підрозділів, на третьому – витрати, розподілені по видах діяльності (для виробничих підрозділів), і, далі, витрати, розподілені відповідно до класифікації, прийнятої в системі управлінського обліку і з принципами (базою) їх віднесення на певні статті собівартості.

Таким чином впровадження контролінгу на підприємствах різних сфер діяльності дозволяє підвищити ефективність управління витратами, що можливо на основі удосконалення їх обліку, аналізу та планування. Одним з напрямків посилення аналітичної функції контролінгу витрат є деталізація завдань підприємства, а також їх подальше моделювання, яке направлене на виявлення резервів зниження витрат підприємства.

Література

Друри, К. Управленческий и производственный учет [Текст]/ К.Друри: пер.с анг.- М. : Юнити-Дана, 2007. — XXII, 1401с.-ISBN 1-84480-028-8

Майер, Э. Контроллинг как система мышления и управления [Текст]/ Пер. с нем. Ю. Г. Жукова; Под ред. С. А. Николаевой - М.: Финансы и статистика, 1993. - 94 с.

Котляров, С.А. Управление затратами [Текст]: Учеб. пособие. — СПб. : Питер, 2002. - 159с.  - ISBN 5-272-00080-3

Швиданенко, Г.О. Контролінг: Навч. посіб. [Текст]/ Швиданенко Г.О., Лавриненко В.В., Дерев’янко О.Г., Приходько Л.М. // – К.:КНЕУ, 2008. – 264 с.

 

УДК 658.14