Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Приходько І.п. к.е.н., доцент, завідувач кафедри обліку і аудиту

Одношевна О.О., асистент кафедри обліку і аудиту

Дніпропетровський державний аграрний університет

ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОЗДАТНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Розглядаючи рівень розвитку сільськогосподарських підприємств Дніпропетровської області, доцільно зауважити, що в докризовий період, рівень розвитку та виробництва знаходився на задовільному рівні, через стабільне фінансування, безперебійний процес постачання необхідної кількості сировини і матеріалів та реалізації виготовленої продукції на внутрішніх та зовнішніх ринках збуту. Також слід зауважити, що відповідний рівень розвитку даних господарств забезпечувався завдяки достатній кількості державних дотацій, а також кредитуванню банками фермерів на вигідних умовах в період весняно-польових робіт.

Аналізуючи рівень розвитку сільськогосподарських підприємств Дніпропетровської області в порівнянні з аналогічними господарствами таких країн Європи, як Польща, Нідерланди та Чехія, доречно підкреслити, що рівень розвитку в нашій країні значно нижчий, через недоліки у техніці і технології виробництва. Також негативно впливає недостатня кількість інвестицій у сільськогосподарське виробництво та недосконалий процес управління, тобто неоптимальна якість менеджменту у сільськогосподарських господарствах.

Оцінивши стан розвитку сільськогосподарських підприємств Дніпропетровської області більш детально, слід зауважити, що значні недоліки спостерігаються у галузі рослинництва, а саме у сегменті зернових, соняшника, овочів та фруктів. Дослідивши рівень розвитку галузі тваринництва, спостерігаємо постійні зменшення поголів’я великої рогатої худоби та свинарства, що прямо пропорційно впливає на розвиток м'ясо-молочної галузі, адже дана тенденція призводить до постійного скорочення рівня прибутку сільськогосподарських виробників.

Розглянувши ситуацію, яка склалась у сільськогосподарських підприємствах Дніпропетровської області, слід констатувати, що головними недоліками є застарілі недосконалість техніки і технології виробництва, відсутність державного фінансування у достатній кількості, недостатній рівень інвестицій та недосконалий процес управління у більшості сільськогосподарських господарств. Усе вище перелічене значно знижує конкурентоздатність виготовленої продукції, а спричиняє зниження прибутку. Тому задля вирішення поставлених проблем, необхідно з боку держави нормалізувати стабільний процес фінансування, надання державних субсидій та кредитування сільськогосподарських підприємств. Даний варіант допоможе зменшити необхідність фермерам вилучати з обігу кошти та продавати готову продукцію трейдерам по більш низьким цінам, через те, що вони розраховуються готівковими платежами.

Слід також максимально використовувати потенціал області в галузі виробництва фруктів та овочів, за рахунок створення холодильного ланцюжку, а також всіма зусиллями сприяти розвитку необхідної інфраструктури, що підвищить обсяг виробництва та розширить доступ до ринків збуту.

Що стосується тваринництва, то обсяг виготовленої продукції можна підвищити за рахунок збільшення обсягів виробництва свинарства через покращення ефективності ветеринарного контролю, який забезпечить підвищення якості продукції тваринництва уже на стадії вирощування, що в подальшому дозволить отримати віщі показники якості, що зумовлюють отримання більших прибутків господарствами.

Також необхідно створити інформаційну та практичну платформу в регіоні з метою розвитку застосування та розповсюдження новітніх технологій за рахунок систематичного проведення семінарів, використання навичок підприємств розвинутих країн у відповідній галузі, а також залучення міжнародних експертів, чий «свіжий» погляд на поставлені питання, допоможе  вирішити ряд конкретних проблем і недоліків виробництва та реалізації продукції сільськогосподарськими підприємствами.

 

УДК 330552:338.47