Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Майданевич п.м., к.е.н., доцент

Південний філіал НУБіП України «Кримський агротехнологічний університет»,

м.Сімферополь

qwer20003@rambler.ru

стратегічні напрями ІНВЕСТУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ аграрного сектору

 

Вихід аграрного сектору України з глибокої економічної кризи можливий тільки при радикальній зміні інвестиційної полiтики з метою її впливу на iнвестицiйний процес за допомогою ринкових регуляторів, таких як: податковий - за рахунок зниження податків, надання податкових пільг, норм прискореної амортизації, здійснення її індексації; фiнансово-кредитний - за рахунок зміни резервної норми, операцій на фондовому ринку, ставок банківських процентiв; цiновий - за рахунок зниження вартості енергоносіїв і транспортних тарифів; митний - за рахунок зниження мита. При цьому надзвичайно важливим є активізація не тільки державних, але і приватних інвестицій в підприємства аграрного сектору.

У зв’язку зі зміною форм власності, комерціалізацією і корпоратизацією підприємств аграрного сектору, створенням акціонерних товариств, концернів, холдингів та асоціацій виникає необхідність в об'єктивній оцінці інвестиційної привабливості суб'єктів господарювання.

Виходячи з цільової спрямованості дослідження, оцінку інвестиційної привабливості підприємства аграрного сектору (I) необхідно проводити з позицій системного підходу, заснованого на єдності і взаємодії його аспектів, технічного (T), географічного (G), трудового (D), організаційного (O), екологічного (E), ресурсного (R), фінансово-економічного (S), правового (N), комерційного (K), тобто:

I = F (T, G, D, O, E, R, S, N, K),                                                                  (1)

де T, G, D, O, E, R, S, N, K - вектори, що складають відповідні набори показників.

Застосування принципів системного аналізу дозволяє сформулювати поняття «інвестиційна привабливість» як комплекс чинників і характеристик, які впливають на стан об'єкта господарювання, а з позицій економіко-математичних методів - як сукупність показників, що характеризують ефективність роботи підприємства.

У рамках даного дослідження найбільший інтерес має розгляд внутрішніх чинників, що і визначають предметну галузь дослідження. З усього комплексу внутрішніх чинників, які характеризують підприємство аграрного сектору, на нашу думку, варто прийняти ті, що характеризують фінансово-економічний стан суб'єкта господарської діяльності, підлягають кількісному виміру і є найбільш актуальними в умовах ринкової економіки.

Показники оцінки інвестиційної привабливості підприємства аграрного сектору за фінансово-економічним аспектом можливо розподілити на декілька груп. До першої групи слід включити аналіз дохідності, до другої - рентабельності, до третьої - прибутковості, до четвертої - ліквідності, до п’ятої - фінансової стійкості, до шостої - стан основних фондів [3, c. 304].

Проведені дослідження статистичних даних аграрних підприємств АР Крим за 2005-2009 роки при застосуванні методу головних компонент і факторного аналізу дозволили виділити основні фактори підвищення інвестиційної привабливості: стратегічної і тактичної рентабельності, фондовіддачі. В результаті регресійного аналізу було одержано таке рівняння регресії за факторами:

у=1,684187+0,919968*х1+0,148991*х2,                                                   (2)

де у - стандартизоване значення балансового прибутку підприємств аграрного сектору; х1 - фактор стратегічної рентабельності, який включає показники рентабельності реалізованої продукції та норму підприємницького доходу; х2 - фактор тактичної рентабельності, який включає показники абсолютної ліквідності та чистої рентабельності підприємств аграрного сектору.

Представлені моделі пройшли перевірку на адекватність за критеріями Фішера, Стьюдента та Дарбіна-Уотсона. Розроблена багатофакторна економіко-математична модель підтверджує існуючу залежність балансового прибутку підприємства аграрного сектору від чинників стратегічної і тактичної рентабельності.

На основі отриманих чинників було розраховано рейтинговий показник інвестиційної привабливості по групі підприємств аграрного сектору, що аналізуються, значення якого коливається від 0 до 1. Найбільший рейтинг має підприємство з мінімальним значенням порівняльної оцінки.

Література

Андріанов Ю.О. Удосконалення оцінювання і регулювання інвестиційного та інноваційного розвитку підприємства / С.В. Князь, О.В. Князь, Ю.О. Андріанов // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” «Проблеми економіки та управління». – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2007. – №582. - С.184-190.

Кошельок Г.В. Система факторів, які впливають на оцінку інвестиційної привабливості підприємств харчової промисловості /Г.В. Кошельок // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. статей. / Ред. Зверяков М.І. та ін. Вип. 36. – Одеса: ОДЕУ. – 2009. – С. 98–104.

Пожуева Т.А. Методы экономической эффективности инвестиционных проектов / А.В. Пожуев, Т.А. Пожуева // Методические основы разработки программ повышения эффективности инвестиционных проектов. – Запорожье: ЗГИА, 2003. – С. 304-324.

Ястремская Е.Н., Строкович А.В. Оценка привлекательности инвестиционных проектов / Е.Н. Ястремская, А.В. Строкович // Экономика и управление. - 1997. - № 4. - С. 13-14.

 

УДК 336.717.063