Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Лисицина т.в., асистент

Максименко Р.Г., старший викладач

Краснодонський факультет інженерії та менеджменту СНУ ім. В.Даля

ltvtanya@ya.ru

НАВЧАННЯ І ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ПЕРСОНАЛУ ЯК ЧИННИК ПОЛІПШЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНФОРМАЦІЙНИХ ПОТОКІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ

 

На сучасному підприємстві комп'ютер перетворився на необхідний інструмент повсякденної діяльності. З його допомогою здійснюється збирання, накопичення та обробка даних.

Поява поняття "електронний офіс" пов'язана з уявленням про без паперове робоче середовище, що базується на використанні комп'ютерів, засобів передачі даних (мереж, модемів, факс-апаратів) і інших електронних пристроїв. "Електронний офіс" передбачає набір програмних продуктів для вирішення широкого спектра завдань. При цьому першорядне значення має правильний їх вибір і використання.

Впровадження інформаційних технологій створює підґрунтя для розвитку нової культури праці і одночасно призводить до стратегічної переорієнтації підприємства. Використання інформаційних комп'ютерних систем для вирішення управлінських та підприємницьких завдань, стратегічного розвитку, підвищення ефективності адміністративної діяльності, обліку і контролю, планування й аналізу, реалізації у мережевому режимі різноманітних зв'язків підприємств з їх партнерами, клієнтами, владними структурами призвело до зростання інформаційних потреб, дало можливість не обмежувати інформаційні потоки та інформаційні процеси межами окремого підприємства і зумовило зростання інвестицій у комп'ютерні технології.

Процес впровадження і використання нових інформаційних технологій є системною діяльністю, яка не повинна здійснюватись інтуїтивно. Досить часто використовуваний принцип: "На кожному столі повинен стояти комп'ютер" не дозволяє реалізувати розумну стратегію адміністрування обчислювальних ресурсів. Для організацій все більш актуальним стає уникнення необґрунтованих і недостатньо продуманих інвестицій в інформаційні технології, оптимізація витрат на них та їх перспективне планування.

Інформація є одним з головних типів ресурсів, що необхідні менеджеру будь-якого класу. Роль цього ресурсу постійно зростає по двох основних причинах:

глобалізації економіки і управління (бізнес стає комплексним і міжнародним);

більш твердих вимог до організованості інформаційних ресурсів, пропонованих комп'ютеризацією.

Інформаційне забезпечення на підприємстві є невід'ємною частиною управлінської діяльності. З його допомогою відбувається розповсюдження необхідної інформації і її використання в процесі ухвалення управлінських рішень.

Кожна функція управління і задачі інформаційного забезпечення відрізняється по складу і змісту.

Так, наприклад, інформаційне забезпечення функції планування полягає в реалізації наступних процедур:

збір, обробка і аналіз інформації про ресурси (матеріальні, кадрові і інші), що потрібні для визначення реальних планових показників і термінів виконання планів;

оформлення документації планів і доведення їх до виконавців;

отримання і аналіз інформації про хід виконання планів для підприємства подальшого планування.

Для того, щоб вся ця інформація ефективно використовувалася в процесі ухвалення управлінських рішень, необхідно, щоб вона розповсюджувалася серед компетентних осіб підприємства. Але на багатьох підприємствах і досі існує проблема - відсутність необхідних знань персоналу із приводу перетворення інформаційного потоку, використовуваного в локальних комп'ютерних мережах.

Тому навчання персоналу для більшості українських організацій у даний час набуває особливе значення. Це зв'язано з тим, що робота в умовах ринку висуває високі вимоги до рівня кваліфікації персоналу, знанням і навичкам працівників: знання, навички, установки, що допомагали персоналу успішно працювати ще вчора, сьогодні утрачають свою дієвість. Дуже швидко змінюються як зовнішні умови (економічна політика держави, законодавство і система оподатковування, з'являються нові конкуренти і т.п.), так і внутрішні умови функціонування організації (реструктуризація підприємств, технологічні зміни, поява нових робочих місць та ін.), ставить більшість українських організацій перед необхідністю підготовки персоналу до завтрашніх змін. Досягнення довгострокових і короткострокових цілей, необхідність підвищення конкурентоздатності і проведення організаційних змін вимагають опори на добре сплановану і чітко організовану роботу з навчання персоналу.

Література

Гаджинский А.М. Логистика: Учебник для вузов. – М.: Дашков и К, 2003. – 408 с.

Гаспариан М.С., Лихачева Г.Н., Григорьев С.В.. Божко В.П. Применение информационных технологий в экономике: -М.: МЭСИ, 2000.- 49 с.

Родкина Т.А. Информационная логистика. – М.: «Экзамен», 2001.- 288 с.

Родников А.Н. Логистика: Терминологический словарь.- М.: Экономика, 1995

Справочник менеджмента / Под ред. Уткина Э.А.-М.: Ассоциация авторов и издателей «ТАНДЕМ» Издательство ЭКМОС, 1998 – 448 с.

 

УДК 330.332.3