Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Лебедєва ю.а., фролов м.ю.

Макіївський економіко-гуманітарний інститут

sizol@list.ru

ПРОБЛЕМИ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

У проекті Концепції сталого розвитку України, розробленому науковцями НАНУ, сталий розвиток визначено як процес гармонізації продуктивних сил, забезпечення задоволення необхідних потреб усіх членів суспільства за умови збереження і поетапного поновлення цілісності природного середовища, створення можливостей для рівноваги між його потенціалом і потребами людей усіх поколінь [1].

Досить багато дослідників ототожнюють сталий розвиток підприємства з його стійким фінансовим станом, що значно звужує межі поняття. Безперечно, економічний розвиток підприємства є важливим об’єктом дослідження. Визначені підходи вирішують певні актуальні проблеми управління. Однак у них ігнорується той факт, що підприємство є системою, яка взаємодіє не тільки з економічним (ринковим), але і з природним середовищем, на що наголошується в Концепції сталого розвитку.  

У зв’язку із цим є доцільним поглиблення досліджень на мікрорівні стосовно механізму, функціонування якого буде враховувати економічні й екологічні фактори діяльності промислового підприємства, створюючи тим самим умови для досягнення та підтримки його сталого розвитку.  Ефективно функціонувати такий механізм зможе тільки тоді, коли він має відповідну інформаційну основу.

Інформаційна основа – це нематеріальна сутність, що пов’язує в системне ціле матеріальні елементи системи і забезпечує у просторі та часі впорядкованість системи [2, с.72]. Нерелевантність інформаційної основи в системі управління промисловим підприємством суттєво знижує ефективність механізму забезпечення сталого розвитку, а іноді зовсім  руйнує встановлені зв’язки між його елементами.

Дослідники [3, с. 1, 4, с. 18] стверджують, що інформаційна основа механізму забезпечення сталого розвитку, що існує на сучасних промислових підприємствах України, потребує значного вдосконалення. Ця потреба обумовлена, перш за все, тим, що прийняття ефективних еколого-економічних рішень утруднене через неможливість отримання суб’єктом управління повної та достовірної інформації про результати функціонування екологічної підсистеми промислового підприємства. Формуванню ефективної системи інформаційного забезпечення сталого розвитку підприємств перешкоджають такі проблеми:

відсутні спеціальні форми первинних документів і бухгалтерських регістрів, які містять інформацію про стан екологічної підсистеми промислового підприємства;

у Плані рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій відсутні відповідні рахунки з обліку активів, зобов’язань, доходів і витрат, що стосуються природоохоронної діяльності підприємства;

не розроблено універсальних форми звітності, які б дозволили інвесторам отримувати достовірну інформацію щодо екологічних заходів і витрат, пов'язаних із природоохоронною діяльністю.

в управлінському обліку не визначено бази розподілення екологічних витрат. Крім цього, не виділені опорні екологічні позиції, наприклад: витрати на підготовку і перепідготовку кадрів, амортизаційні відрахування на повне відновлення основних природоохоронних виробничих фондів тощо. У такий спосіб можна забезпечити необхідну деталізацію з метою збільшення прозорості й полегшення управління еколого-економічними процесами. Отже, треба екологічно оптимізувати стадії виробничого циклу.  Іншими словами, таким чином вибрати структуру витрат (сполучення виробничих і екологічних витрат) і метод їх розподілу між видами продукції, щоб еколого-економічний результат був максимальним.

відсутня інфраструктура отримання екологічно релевантних даних із зовнішнього середовища промислового підприємства. Необхідність цієї дії пояснюється тим, що дані відносно забруднення довкілля стають важливими для підприємства у міру надання їм значення з боку суспільства. Тому отримання подібної інформації із зовнішнього  середовища має для підприємства особливу важливість [5, с. 32].

У результаті подолання зазначених проблем зміниться напрям потоків облікової екологічної інформації, що забезпечить формування єдиної інформаційної основи функціонування механізму забезпечення сталого розвитку в системі управління промисловим підприємством.

Література

Концепція переходу України до сталого розвитку [Електронний ресурс] // Вісн. НАН України. – 2007. – № 2. – С. 15. – Режим доступу до   журн. : www.nbuv.gov.ua/Portal/all/herald/2007-02/a3-2.pdf

Мельник Л. Г. Основи стійкого розвитку: навч. посіб. для післядипломної освіти / Л. Г. Мельник. – Суми : Університетська книга, 2006. – 383 с.

Кірсанова Т. О. Екологічний контролінг в системі управління підприємством : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд.. екон. наук : спец. 08.08.01 «Економіка природокористування і охорони навко­лиш­нього середовища» / Т. О. Кірсанова.  –  Суми, 2004. – 20 с.

Максимів Л. Тенденції розвитку екологічно орієнтованого бухгалтерського обліку / Л. Максимів // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. – № 5. – С. 18-23.

Сизоненко О. А. Механізм формування системи екологічного обліку на промисловому підприємстві / О. А. Сизоненко // Схід. –  2005. – № 1 (67). – С. 31-33.

 

Науковий керівник: Сизоненко О.А., к.е.н. Макіївського економіко-гуманітарного інституту

 

УДК 331.108.37