Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Кулаков в.о. к.т.н., доцент

Сучкова І.А.

Автомобільно-дорожній інститут

ДВНЗ «Донецький національний технічний університет», м.Горлівка

ariwamo@mail.ru

ПерспективнІ напрямИ та Джерела фінансування інноваційних розробок на машинобудівних підприємствах

 

В сучасних умовах розвиток машинобудівних підприємств можливий за рахунок використання нових форм інвестування, які можуть забезпечити модернізацію, технічне переоснащення виробництва, що є технологічною основою для розвитку інших галузей промисловості й усієї національної економіки, а інвесторам гарантувати не тільки повернення раніше вкладених капіталів, але й отримання прибутків. Такою формою є венчурне інвестування, яке з одного боку, є перспективним напрямом для машинобудівних підприємств, тому що здатне забезпечити повну модернізацію виробництва, освоєння та випуск нових видів продукції, нарощування обсягів виробництва, підвищення рівня кваліфікації науково-технічного персоналу підприємств, усунення конкурентів на ринку і для венчурних інвесторів з метою одержання значного за розміром прибутку, а з іншого – є дуже ризикованим за розмірами можливих збитків.

Аналіз наукової літератури, що присвячена дослідженню венчурного інвестування на машинобудівних підприємствах, свідчить про відсутність теоретичних і практичних розробок за винятком зарубіжних досліджень щодо природи венчурного інвестування, венчурного капіталу. У зв’язку з цим виникає об’єктивна необхідність у науковому обґрунтуванні венчурного інвестування на машинобудівних підприємствах і розробці методичної бази для його ефективної реалізації, що визначає актуальність теми, її наукову та практичну значущість для подальшого вдосконалення та деталізації на машинобудівних підприємствах.

Машинобудівні підприємства для забезпечення стабільної, безперебійної діяльності, сталого розвитку, виживання в умовах жорсткої конкуренції можуть використовувати різноманітні джерела фінансування, основним з яких є власний капітал, але підприємства не можуть дозволити собі його довгострокове відволікання і це унеможливлює розробку інноваційної продукції, що є виробничою базою підприємств інших галузей української економіки, і тому головним завданням, яке постає перед ними, є пошук додаткових джерел фінансування.

У якості додаткових джерел можна розглядати грошові, майнові цінності пенсійних, страхових фондів, комерційних банків, венчурних фондів, державного і місцевих бюджетів. Але усі перераховані джерела інвестування мають певні відмінності, що представлені у табл. 1.

 

Таблиця 1. - Джерела фінансування інноваційних розробок на машинобудівних підприємствах

 

Інвестиційні ресурси

Суб’єкти інвестування

Пенсійні, страхові фонди

Банки

Державний бюджет

Венчурні фонди

Кредити

-

+

-

+

Довгострокові інвестиції

-

-

-

+

Пайові внески

+

+

-

+

Права інтелектуальної власності

-

-

-

+

Досвід, знання інвесторів

-

-

-

+

Дотації

-

-

+

-

Кошти програм пріоритетного розвитку галузей промисловості

-

-

+

-

+наявність можливості представлення ресурсів суб’єктами інвестування

– відсутність можливості надавати ресурси

 

 

 

 

 

Згідно із табл. 1, можна зробити висновок про те, що перевагою використання саме венчурних інвестицій перед іншими джерелами інвестиційних ресурсів є відсутність відволікання ресурсів, поділ спільних ризиків між венчурним інвестором і машинобудівним підприємством, тривалий період “спільного існування” (період перебування венчурного інвестора разом з керівництвом підприємства) і відкрите декларування обома сторонами своїх цілей.

Підбиваючи підсумок розглянутому, слід наголосити, що обмеженість власного капіталу підприємств, неможливість отримання кредитів на тривалий термін підштовхує машинобудівні підприємства до пошуку інших нетрадиційних джерел фінансування. Перспективним напрямом для машинобудівних підприємств є використання саме венчурного інвестування, яке, з одного боку, є дуже привабливим для цих підприємств тому, що здатне забезпечити не тільки одержання значного за розміром прибутку, але і здійснити технічне переоснащення, модернізацію виробничої бази, на підставі якої здійснюється технічне оснащення інших галузей української економіки, але, з іншого боку, є дуже ризикованим, бо потребує відповідного обґрунтування венчурних інвестиційних проектів. Тому доцільним є визначення та дослідження характеристик венчурного інвестування на машинобудівних підприємствах з метою прийняття виваженого рішення щодо інвестування з боку інвесторів.

Література

Аньшин В.М. Менеджмент инвестиций и инноваций в малом и венчурном бизнесе : учеб. пособ. / В.М. Аньшин, С.А. Филин. –– М.: Анкил, 2003. –– 360 с.

Венчур набирає оберти [Електронний ресурс] –– Режим доступу: https://www.rynok.biz/Print.aspx?ArticielID=8a5elar-54d7-421c-801c-70750f8252a

Венчурные инвестиции в вопросах и ответах [Електронний ресурс] –– Режим доступу: https://www.bishelp.ru/gde_dengi/vench/obshee

Касич А.О. Стратегічні орієнтири інноваційного розвитку машинобудування України / А.О. Касич // Актуальні проблеми економіки. –– 2007. –– №7 (73). –– С. 32–40.

Корецька-Гармаш В.О. Застосування механізму венчурного фінансування на промислових підприємствах / В.О. Корецька-Гармаш // Економіка-2008 : матеріали І регіон. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених, 20 квіт. 2008 р. –– Сєвєродонецьк: ТІ СНУ ім. В. Даля, 2007. –– С. 81–82.

Машинобудування світу [Електронний ресурс] –– Режим доступу: https:// www.refine.org.ua/printphp?rid=808&page=1

 

УДК 330.341.1(477)