Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Краус к.м., аспірантка кафедри комерційної діяльності та підприємництва

ВНЗ Укоопспілки “Полтавський університет економіки і торгівлі”

krauskatya@mail.ru

ВПЛИВ ФІНАНСОВО-КРЕДИТНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ НА МАЛІ ТОРГОВЕЛЬНІ ПІДПРИЄМСТВА

 

В умовах розвитку ринкової економіки в Україні, інфраструктурі ринку властиві хаотичність, нерівномірність, неналагодженість взаємозв’язків між різними її учасниками. Відтак, функціонування інфраструктури як єдиного цілого поки що є проблематичним.

Інфраструктура ринку являє собою сукупність державних, приватних та громадських інститутів, які обслуговують інтереси суб’єктів підприємницької діяльності та забезпечують їх функціонування. Передумовою ефективної діяльності малих торговельних підприємств є розвинена інфраструктура підтримки цього сектора економіки.

Одним з найважливіших елементів інфраструктури ринку є її фінансово-кредитна складова. Вона охоплює установи, які займаються акумуляцією тимчасово позичених грошових ресурсів і перетворюють їх на кредити.

Фінансово-кредитна інфраструктура в Україні поки що знаходиться на початковій стадії становлення. Гідну альтернативу банківському кредитуванню в Україні важко знайти, хоч деякі кроки у цьому напрямку вже зроблені. Так, було створено Український фонд підтримки підприємництва.

Один із концептуальних підходів до ефективного банківського кредитування малих торговельних підприємств полягає в тому, що банк повинен оцінювати не лише забезпечення за кредитом, пропоноване позичальником – малим торговельним підприємством, а насамперед – його реальний економічний стан, перспективи розвитку та завоювання ним власної ніші на ринку. Банкам потрібно змінити свої погляди на об’єкт кредитування у сфері малих торговельних підприємств, дивитися на нього не як на результат, а як на процес розвитку. Слід зважати не лише на те, що є сьогодні, а зосереджувати увагу на тому, що може бути – бачити перспективи розвитку об’єкта кредитування та прогнозувати його результат, який набуває стратегічного характеру [1, с. 16].

Відтак, основні функції щодо організації фінансово-кредитної інфраструктури підтримки малих торговельних підприємств та формування інфраструктурних елементів цього напрямку (сприяння створенню спеціалізованих фірм та банків із кредитування, товариств взаємного фінансування та кредитування) має виконувати держава.

В наш час діяльність малих торговельних підприємств в Україні відбувається в умовах невизначеності перспектив майбутнього розвитку, мінливості чинників маркетингового середовища, фінансової та політичної нестабільності, загострення конкурентної боротьби, що й зумовлює необхідність вдосконалення їх фінансово-кредитної інфраструктури.

Наслідком підвищення ефективності фінансово-кредитної інфраструктури для малих торговельних підприємств буде раціональна взаємодія зовнішнього та внутрішнього середовища, вміле використання їх факторів як основи формування маркетингових можливостей суб’єктів господарювання. Це дозволить малим торговельним підприємствам здійснювати свою діяльність адекватно вимогам ринку, проводити обґрунтований вибір стратегій майбутньої поведінки, забезпечувати збалансованість всіх видів діяльності й на цій основі досягати максимального задоволення потреб споживачів та забезпечувати прибутковість своє фінансово-господарської діяльності.

Таким чином, формування ефективної фінансово-кредитної інфраструктури для малих торговельних підприємств в України на сьогодні є найбільш проблемним фінансово-економічним питанням, яке потребує негайного вирішення.

Література

1. Балабанова Л.В. Управління маркетинговою діяльністю підприємства [Текст]: монографія / Л.В.Балабанова, Н.М.Гуржій; М-во освіти і науки України, Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Донецьк: [ДонНУЕТ], 2010. – 184 с.

 

УДК 330.12:62