Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Коровіна з.п., д.е.н., професор

Богданова К.О.

Макіївський економіко-гуманітарний інститут

ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ ЯК ЕЛЕМЕНТ ФІНАНСОВОЇ ПОЛІТИКИ ПІДПРИЄМСТВА

 

За умов переходу економіки України до ринкових відносин, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їх ліквідності, платоспроможності, фінансової стійкості та пошуку шляхів підвищення і зміцнення фінансової стабільності, оздоровлення підприємств та виходу їх з кризового стану.

Суттєва роль у вирішенні цих питань належить діагностиці фінансового стану підприємства.

Сьогодні, коли підприємство самостійно обирає собі постачальників і покупців, має право надавати позики іншим підприємствам, вкладати свої кошти в їх статутні капітали, купувати акції та інші цінні папери різних підприємств, посилюється значення фінансової діагностики.

У традиційному розумінні суть фінансового аналізу полягає в оцінці й прогнозуванні фінансового стану підприємства за даними фінансової звітності та обліку.

Фінансовий аналіз є одним із основних елементів фінансової політики підприємства.

Для забезпечення якісного та докладного фінансового аналізу потрібно оволодіти загальними концептуально-методичними принципами у його підходах і трактуваннях.

Фінансовий аналіз — це процес дослідження фінансового стану і основних результатів фінансово-господарської діяльності підприємства з метою виявлення резервів підвищення його ринкової вартості та забезпечення ефективного розвитку, це засіб накопичення, трансформації й використання інформації фінансового характеру.

Фінансовий аналіз є суттєвим елементом фінансового менеджменту та аудиту. Він виступає прерогативою найвищої ланки управлінських структур підприємства, спроможних впливати на формування фінансових ресурсів і потоки грошових коштів, ефективності управлінських рішень, пов’язаних із визначенням ціни продукції, заміною устаткування чи технології, економічного зростання підприємства.

Отже, фінансовий аналіз має важливе значення в економічній діяльності підприємства, оскільки дає змогу:

вишукувати резерви поліпшення фінансового стану підприємства;

об’єктивно оцінювати раціональність використання усіх видів фінансових ресурсів;

своєчасно вживати заходів, спрямованих на підвищення платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості підприємства;

забезпечувати оптимальний виробничий та соціальний розвиток колективу за рахунок використання виявлених у результаті аналізу резервів;

забезпечити розробку плану фінансового оздоровлення підприємства.

Об’єктом фінансового аналізу виступають конкретне підприємство та його фінансовий стан.

Практичні аспекти фінансової діагностики досліджено на прикладі ВАТ «Схід».

На підставі діагностики фінансового стану ВАТ «Схід» можна зробити наступні висновки:

Підприємство прибуткове, що позитивно впливає на фінансовий стан підприємства.

Зростання ресурсної бази підприємства в динаміці свідчить про нарощування майнового потенціалу підприємства.

Співвідношення необоротних і оборотних активів свідчить про стабільну, мобільну структуру активів, тому що оборотні активи складають більш 80\% валюти балансу.

В цілому абсолютна сума джерел формування капіталу зросла на 38 тис. грн. або на 5,63 \%. При цьому і власний капітал підприємства збільшився на 35 тис. грн. або на 7,97\%. Позикові засоби підприємства зменшилися з 178 тис. грн. до 159 тис. грн. або на 11,95\%.

Динаміка коефіцієнтів структури капіталу показує, що в аналізованих періодах їх значення відповідає нормативним. Це свідчить про стійкий рівень фінансової стійкості підприємства, а їхня динаміка показує, що залежність ВАТ «Схід» від позикового капіталу знижується.

Аналіз показників ліквідності підприємства підтверджує висновок, що ліквідність у підприємства дещо порушена. Це може привести до обов'язкового продажу довгострокових фінансових вкладень і активів підприємства.

За розглянутими показниками можна зробити висновок про задовільну фінансову стійкість підприємства, але зниження деяких показників cвідчить про можливе зниження ефективності використання фінансових ресурсів ВАТ «Схід».

Показники ефективності використання фінансових ресурсів оцінюються для ВАТ «Схід» як задовільні. Динаміка розрахованих коефіцієнтів ділової активності свідчить про високу якість фінансового менеджменту на підприємстві, що може забезпечити стабільну виробничо-комерційну діяльність в подальшому.

Виходячи з аналізу динаміки показників рентабельності необхідно відзначити, усі показники рентабельності свідчать про прибутковість господарсько-виробничої діяльності підприємства. Це є позитивною тенденцією і свідчить про наявність на підприємстві можливості покращувати свій фінансовий стан.

Підвищення рівня ефективності використання фінансових ресурсів підприємства потребує нетрадиційних, нових рішень, заснованих на глибокому синтезі досягнень сучасної фінансової теорії і досвіду фінансового управління.

 

УДК 338.49