Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Дронова а.ю., аспірант кафедри інвестиційного менеджменту

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені М.Туган-Барановського

AlenaDro@yandex.ru

ПРОБЛЕМНІ АСПЕКТИ ФУНКЦІОНУВАННЯ РИНКУ НАФТОПРОДУКТІВ УКРАЇНИ

 

Забезпечення стабільного та ефективного функціонування ринку нафтопродуктів є ключовим завданням уряду України в зв’язку з високою залежністю багатьох галузей від ситуації на ринку.

Ринок нафтопродуктів – це сукупність економічних та правових відносин, що виникають у процесі видобування, купівлі-продажу нафти та продуктів її переробки, надання послуг з їх транспортування, зберігання та постачання. Ринок нафтопродуктів унікальний порівняно з іншими ринками, оскільки одночасно відноситься до трьох видів: ринку сировини (ринок сирої нафти), ринку готових виробів (ринок продуктів переробки нафти) та фінансового ринку (торгівля нафтовими контрактами) [1, с.8].

Аналіз нестабільної ситуації на вітчизняному ринку нафтопродуктів дозволив виокремити основні проблеми, які необхідно подолати для забезпечення стабільного функціонування сектору економіки. Серед них головними є:

Непрозорість паливного ринку. Завданнями держави є проведення ефективної політики стосовно паливного ринку шляхом вчасного прогнозування обсягів сезонного збільшення попиту на паливо та різкого збільшення цін на нафту на світовому ринку за рахунок моніторингу цін на нафтопродукти, адекватного за кількістю та масштабами заходів коригування роботи ринку нафтопродуктів [2, с.30].

Відсутність конкуренції  і наявність «тіньового» монополіста на ринку нафти і нафтопродуктів України, який володіє нафтопереробними потужностями та роздрібною мережею АЗС. У зв’язку з цим ціна, яка формується на ринку є монополізованою і відповідає передусім інтересам виробника-монополіста.

Відсутність прозорих та дієвих механізмів ціно- та тарифоутворення.

Низький рівень платоспроможності галузевих споживачів (сільськогосподарські, комунальні господарства, транспорт) та населення в регіонах України. Однією з причин зростання обсягів експорту нафтопродуктів з України за мінімального рівня забезпечення внутрішнього ринку є низька платоспроможність вітчизняних споживачів [3].

Брак механізмів та умов для залучення інвестицій. Відсутнє стимулювання інвестицій з боку держави.

Нестабільність політичної та економічної ситуації в Україні.

Надвисокий рівень залежності від імпорту нафти з єдиного джерела [2, с.30]. Основним постачальником нафти та готових нафтопродуктів є Росія, від ситуації на ринку пального якого складаються ринкові тенденції на ринку України.

Відсутність ефективної системи механізмів державного регулювання діяльності стану та суб’єктів ринку.

Недосконалість законодавчої бази із забезпечення функціонування паливно-енергетичного комплексу [3].

Відсутність у нафтопереробних підприємств стимулів до широкомасштабної реконструкції і модернізації. Незважаючи на те, що на окремих укра­їнських НПЗ здійснюється модернізація виробництва і збудовані деякі сучасні технологічні установки, цей процес має характер переважно заміни застарілого обладнання для підтримки виробничих потужнос­тей в робочому стані [2, с. 30].

Невідповідність вітчизняних нафтопродуктів до екологічних норм та європейських стандартів якості палив,  що не дозволяє українському ринку нафтопродуктів конкурувати з європейськими компаніями.

Недостатній рівень корпоративних прав держави, що проявляється у відсутності механізму впливу на завантаження та обсяги транспортування нафти нафтопроводом Одеса Броди та її споживання українськими НПЗ [3].

Висновки. Ефективний розвиток економіки України залежить від злагодженої та надійної роботи всіх галузей та складових, серед яких основним виступає ринок нафтопродуктів. Надійність та ефективність функціонування ринку нафтопродуктів залежить від багатьох складових, але передусім від ефективної та прозорої державної політики. ЇЇ відсутність дестабілізує ринок, в зв’язку з чим і виникає ряд проблем.

Література:

Лесик В.М. Статистичний аналіз ринку нафтопродуктів: автореф. дис. канд. екон. наук: 08.00.10/ В.М. Лесик; Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. -  К., 2007. – 22 с.

Нафтопереробна промисловість України: стан, проблеми і шляхи розвитку// Національна безпека і оборона. – 2006. – №3 (75)// https://razumkov.org.ua.

Шпак О.Г. Ринок нафтопродуктів в Україні: проблеми і перспективи / О.Г.Шпак // Економічний часопис XXI. 2002. №11–12, – С. 7–9.

 

УДК 658.152.11