Збірка доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни» - Збірка

Танчак я.а., аспірант

Львівська державна фінансова академія

jarunatanchak@mail.ru

СТАН І ПРОБЛЕМИ ІНВЕСТИЦІЙНОГО РОЗВИТКУ КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ

 

Дослідження проблеми інвестування економіки завжди знаходилось у центрі уваги економічної думки. Це обумовлено тим, що інвестиції торкаються найглибших основ господарської діяльності. Економічна ситуація, яка склалась зараз в Україні, дуже складна. Найголовнішою причиною, що сприяла економічній кризі та утримує перехід України на траєкторію економічного зростання є низька інвестиційна активність.

Залучення капіталу важливе у тих сферах  економіки України, активізація яких допоможе вивести її з кризового стану. Однією з найбільших галузей світової економіки є туризм. Вагоме місце в структурі господарського комплексу України займає Карпатський регіон. Найбільшою перевагою для прогресивного розвитку даного регіону є його рекреаційні властивості [2]. Особлива рекреаційна роль українських Карпат визначається сприятливими ресурсними факторами для організації зимового відпочинку, туризму і гірськолижного спорту. Інвестиційний проект може бути реалізований в тих регіонах, де для цього є найкращі умови. Дослідження економічного розвитку окремих регіонів ведуться у багатьох країнах світу. Дана робота присвячена описанню стану та проблем інвестиційного розвитку Карпатського регіону [1].

Рекреаційні ресурси саме українських Карпат є досить значними, але перетворення їх в сучасні рекреаційні системи з високою конкурентною здатністю вимагає значних зусиль науковців, проектувальників і менеджерів. Оскільки, навіть значний туристичний потенціал ще не дає гарантії успішного розвитку туристичної індустрії. Для підвищення ефективності роботи туристичної сфери економіки необхідно регулювати цим процесом як на загальнонаціональному рівні, так і в регіонах.

Загалом, в умовах економічних змін туристична індустрія даного регіону стикається з багатьма проблемами. Ці проблеми визначаються невизначеністю ринкової ситуації, сезонною нестабільністю попиту на туристичні послуги, жорсткою конкуренцією в галузі, недостатністю фінансових ресурсів, труднощами використання стандартних методів і підходів при встановлені цін на послуги витягів, недостатньою кількістю кваліфікованих кадрів, низьким рівнем матеріально-технічної бази, суперечливістю українських законів, які служать відштовхуючим фактором для іноземних інвесторів, участь яких у рекреаційних процесах є обов’язковою складовою відродження галузі.

Важливим моментом в рекреаційній діяльності і туризмі Карпатського регіону є фінансова підтримка місцевого розвитку. В сучасних умовах через дефіцит бюджету держава виділяє невеликі кошти на розвиток рекреаційної індустрії в Карпатському регіоні, то залучення іноземних інвесторів у вигляді створення власних підприємств, лізингових та ф’ючерсних компаній сприяло б перетворенню його в один з найпрестижніших курортів.

Сьогоднішній соціально-економічний стан карпатських областей є в немалій мірі результатом відсутності чіткої державної регіональної політики в Україні. Механiзм реалiзацiї державної програми розвитку туризму доцiльно запроваджувати у такiй послiдовностi: вибiр стратегiї розвитку з можливих альтернативних варіантів; вибiр та обґрунтування доцiльностi запровадження ефективного вapiaнту розвитку туризму; розробка програми та оцiнювання доцiльностi запровадження програмних заходiв; монiторинг, контролювання та регулювання процесу запровадження програмних заходiв. Це дасть змогу визначати, якi змiни слiд вносити у державнi та регiональнi програми розвитку туризму для пiдвищення його ефективностi та як реалiзовувати цю програму [4, с.16].

Держава повинна втручатися у діяльність Карпатського регіону для того, щоб зберегти рекреаційно-туристичні ресурси, які часто використовуються не за призначенням, що завдає значної шкоди самому регіону і Україні в цілому. Для цього необхідно скласти карти туристичних ресурсів кожної області даного регіону, здійснити їх оцінку, визначити першочерговість їх освоєння, розробити систему заходів щодо охорони природних ресурсів і відновлення пам’ятників культури [3, с.73-74], сформувати критерії оцінки привабливості канатних доріг.

В Україні ж дотепер не створено обґрунтованої системи державної підтримки інвестиційної діяльності підприємств. Як наслідок цього, в інвестиційній діяльності країни утворилося замкнуте коло, коли недоінвестування народного господарства посилює спад виробництва, що, в свою чергу, спричиняє зниження інвестиційних можливостей суб’єктів господарювання та держави. Вивести Україну з цієї ситуації може лише науково обґрунтована інвестиційна політика держави.

Отже, перед державою постає складне і досить делікатне завдання: залучити в країну іноземний капітал, не позбавляючи його власних стимулів і направляючи його заходами економічного регулювання на досягнення суспільних цілей. Однак, притягуючи іноземний капітал, держава не повинна припускати дискримінації національних інвесторів. Крім того, держава повинна здійснювати контроль за інвестиціями, оскільки часом інвестиції у туризм породжують ріст темпів інфляції. 

Література:

Інвестування: Підручник / В.М. Гриньова, В.О. Коюда, Т.І. Лепейко, О.П. Коюда. – К.: Знання, 2008. – 452 с.

Лавицкий А.С. Рекреаційний розвиток Українських Карпат: проблеми та шляхи їх розвитку / А.С.Лавицкий, Г.С.Домарадзька //Діло. – Львів, 1995. – №6. – Січень.

Менеджмент туристичної індустрії: Навч. посібник/ Школа І.М. та ін.; За ред. І.М.Школи. - Чернівці: Книги-ХХІ, 2005. – 596с.

Музиченко-Козловська О.В. Економічне оцінювання та регулювання туристичної привабливості території / Автореф. дис. … канд. економічних наук: Національний університет „Львівська політехніка”. – Львів, 2007. – 21с.

 

УДК 338.1(477)