Спеціальна техніка в ОВС - Дидактичні матеріали до проведення практичних занять (В. В. Носов)

1.4. засоби індивідуального захисту

Засоби індивідуального захисту призначені для захисту життє­во важливих органів людини від можливих поранень холодною та вогнепальною зброєю. До них належать:

- шоломи;

- бронежилети;

- протиударні та броньові щити.

Шоломи – головний убір, який призначений для періодичного використання з метою захисту голови від ушкоджень. Згідно з галузевим стандартом ГСТУ 78-004-97 захисні структури шоломів за стійкістю до впливу засобу ураження (пістолети) підрозділяються на три класи – 1, 1-А, 2.

При виготовленні спеціальних шоломів 1 класу захисту використовуються титанові сплави або високо тривкі сталі. Їх вага – близько 2,4кг. У шоломах 2 класу захисту використовується сталевий сферичний елемент з амортизуючою системою і системою кріплення шолома на голові та прозорим кулестійким забралом. Вага такого шо­лома – близько 3,5кг. Перспективним є також використання в шоломах захисних елементів із балістичних тканин КЕВЛАР або ТВАРОН.

В ОВС найбільш широко застосовуються:

сталевий армійський шолом призначений для захисту від ударів палицями, камінням та осколків. Площа захисту 10 дм2, маса 1,4кг;

каска захисна пластмасова із забралом та амортизуючим пристроєм КП-80 захищає від ударів палицями, камінням і т. ін. Площа захисту 12 дм2, маса 1 кг;

протиударний захисний шолом «Маска-2» призначений для використання працівниками ОВС з метою припинення протиправних дій громадян. Забезпечує захист голови від ударів палицями, камінням та іншими предметами. Площа захисту 13 дм2, маса до 1,5кг;

спеціальний титановий шолом «Сфера» і СТШ-81 (4 титанові пластини у чохлі) призначений для захисту від куль ПМ, ТТ з відстані 25 м (1-й клас захисту), від свинцевих куль АКМ з відстані 400 м. Площа захисту 10 дм2, маса до 2,5 кг. Час безперервного носіння до 4 годин;

кулестійкий шолом із забралом, що знімається, «Маска-І», призначений для використання працівниками ОВС при проведенні заходів по затриманню озброєних злочинців. Забезпечує захист голови від куль пістолетів усіх типів (2-й клас захисту). Площа захисту 18 дм2, маса 4,5 кг.

У теперішній час розробкою та випуском засобів індивідуаль­ного бронезахисту в нашій країні та країнах СНД займається безліч державних і комерційних підприємств як професійних, так і не зовсім. Головне місце на ринку займають бронежилети (БЖ) – засоби захисту корпусу. Засоби захисту голови зустрічаються значно рідше. З одного боку, це можна пояснити особливостями ринку: бронежилети використовуються у різних сферах – «військовій», «поліцейській», «громадській». Захисний шолом – засіб більш специфічний. З іншого боку, захист голови від вогнепаль­ної зброї являє собою складне завдання, а сама голова у порівнянні з корпусом являє собою значно меншу та більш рухому мішень. Але влучення у корпус може завдати поранення різної тяжкості – від смертельного до легкого. При влученні ж у голову майже гарантовані смерть, тяжке поранення або контузія, інакше кажучи, надійне виведення зі строю. Це стає очевидним у ближньому бою, коли ураження в голову вже не становить особливих труднощів. Не випадково шолом чи оголів'я ще у давнину входили до спорядження бійців, які билися з супротивником врукопашну. Вогнепальна зброя зовсім не закінчила кар'єри шоломів. Якщо обладунки вже до XVIII ст. вийшов із вживання, то шоломи (каски) збереглися, зрозуміло, як засіб захисту від холодної зброї. При цьому вони усе більш полегшувалися і, як у кавалерії, так і у піхоті захищали від шабельних ударів. Підвищений інтерес до індивідуального захисту породила перша світова війна. Протикульні шоломи, проте, не вдалися тоді нікому. У використання увійшли сталеві каски для захисту голови від дрібних осколків. Каски ці стали розвитком «протишрапнельних» шоломів, що з'явилися ще на початку війни. У цьому напрямку і розвивалися шоломи протягом десятиріч. Безперервне зростання частки осколкових боєприпасів у засобах ураження живої сили сприяли такому розвитку.

Сучасний сталевий армійський шолом пробивається кулею проміжного набою з 800-900 м, а гвинтівкового – з 1700 м. Тому захист від легких осколків і досі залишається головною вимогою до «військових» шоломів.

Застосування «армійських» шоломів у поліції, міліції чи внутрішніх військах малоефективне. Тому постійно ведеться розробка нових засобів захисту голови.

Шолом «Маска-2», розроблений НДІ СТ Росії, захищає від ударів палками, металевими прутами, каміннями, має змінний демпфуючий прошарок (підшоломник), підйомне забрало, широкий ремінь, що регулюється, з опорою для підборіддя.

Вже звичним засобом індивідуального бронезахисту став спеціальний титановий шолом СТШ-81 «Сфера» (НДІ СТ). Титанові елементи «Сфери» являють собою вмонтовані у тканеву основу вигнуті пластини. Перекриваючі одна одну пластини взаємно рухомі, що дозволяє «Сфері» щільно прилягати до голови. Взагалі правоохоронним органам необхідні засоби цього класу, оскільки зброя під набої пістолета ТТ, від яких СТШ-81 захищає, складає, за деякими даними, до половини «стволів», що «гуляють» по країнах СНД.

Оперативними підрозділами і внутрішніми військами МВС широко застосовується шолом «Маска-1» (розроблений НДІ СТ, Росія). Він виготовлений на основі сталевого цільнотягнутого куполу і забезпечує захист за рівнем 2-го класу від куль пістолетних набоїв аж до калібру 7,62, оснащений товстим демпфуючим прошарком та швидкозйомним кріпленням.

Титановий шолом НДІ сталі (Росія) з відкидним забралом має три варіанти з різними класами захисту. Перший важить 1,4 кг і «тримає» кулю пістолета ПМ з енергією 297 Дж (1-й клас), другий – товщий на 0,5 мм, важить 2,1 кг і захищає від кулі пістолета ТТ з енергією 534 Дж (2-й клас). Третій варіант має додаткові сталеві або керамічні пластини і при вазі 2,5 кг не пробивається звичайними кулями.

Захист голови від кулі проміжного, а тим більш гвинтівкового набою, – складний. Та справа не тільки у струсі мозку. Вкрай уразливим місцем є шия. Шолом, зупинивши кулю, отримує більшу частину її імпульсу. Причому відбувається це у долі секунди, і сила удару, що передається голові, виявляється настільки великою, що може не витримати шийний хребець. Те ж саме відбувається й при влученні кулі з рушниці 12 або 16 калібру. Амортизуючої дії прошарку та кріплення виявляється вже недостатньо. Можна було б послабити удар, «розтягнувши» його в часі та поступово поглинаючи енергію кулі. Однак достатньо поглянути на сучасні куле уловлю­вачі, щоб зрозуміти – розміри такого шолому будуть цілком неприйнятні. У будь-якому випадку питання захисту голови вимагає збалансованого підходу і врахування усіх особливостей дій працівників ОВС при забезпеченні правопорядку. У багатьох випадках залишити голову бійця відкритою – означає просто підставити її під кулю. Крім того, загальновизнана психологічна роль засобів бронезахисту – боєць, що відчуває свою захищеність, діє рішуче та спокійніше, що вже само по собі знижує втрати.

Бронежилети призначені для захисту тулуба від ударів, вогнепальної та холодної зброї.

Щодо захисних якостей, то засоби індивідуального захисту у світі характеризуються неоднозначно. В Україні основним норма­тивно-правовим актом, що встановлює вимоги до бронезахисту в системі МВС є наказ МВС №30 від 16.01.97 р. «Про затвердження Інструкції по категоруванню засобів індивідуального бронезахисту в органах та підрозділах внутрішніх справ, внутрішніх військах і вищих навчальних закладах системи МВС України».

Зараз бронежилети використовуються досить широко. Їхні прототипи з'явилися в армії ще у роки Великої Вітчизняної війни. За даними довідника «Зброя піхоти», у 1942 р. на постачання надійшов сталевий нагрудник СН-42. Нагрудник захищав тіло військовослуж­бовця і складався з верхньої та нижньої сталевих пластин, з'єднаних між собою ременями, а також м'якої підкладки та ременів кріплення на тулубі. Застосування нагрудника передбачалося для захисту грудей і живота, а також використовувався як щиток з амбразурою при переповзанні і як щит для захисту голови та боків. СН-42 робили зі сталі товщиною 2 мм, вага складала 3,5 кг. Куля німецького пістолета-кулемета МР-40 калібру 9 мм зі сталевим осердям з відстані 125–150 м його не пробивала.

Після війни, у 1946 р. нагрудник був модернізований і зареєстрований під індексом СН-46. Товщина броні зросла до 2,8 мм, маса – до 5 кг. Гнучкість підвищилася за рахунок розподілу його на три частини. СН–46 надійно захищав від куль калібру 9 мм пістолетів та куль ППШ калібру 7,62 мм з відстані 25 м.

Перший, у сучасному розумінні, бронежилет під індексом 6Б1 надійшов на озброєння армії у 1957 р. Основною захисною конст­рукцією стали бронепластини завтовшки 4–6,2 мм із алюмінієвого сплаву АМГ–7Ц. Вони містилися у спеціальних кишенях аморти­зуючої ватної прокладки – демпфері.

З великої кількості типів та моделей бронежилетів для ОВС найбільш цікаві протикульні та ті, які захищають від холодної зброї.

Класифікація засобів індивідуального бронезахисту (див. табл. 1.2) розроблена Державним інженерно-упроваджувальним центром «Спец­техніка» МВС України з урахуванням засобів ураження, що з найбіль­шою ймовірністю можуть бути використані проти працівників органів внутрішніх справ під час виконання ними службових обов'язків.

Класи захисту 1 та 1А у бронежилетах забезпечуються гнучкими захисними елементами з арамідних тканин Кеvlаг, Тwаrоп, тканини ТСВМ, матеріалів Dуneemа і Spectra. Жорсткі оболонки шоломів цього рівня захисту виготовляють з арамідних тканин, матеріалів Dyneema, Spectra з використанням полімерного з'єднувача.

У бронежилетах 2 класу захисту найширше застосовують бро­неелементи зі сталі високої міцності разом з демпферними елементами зі спіненої пластмаси. Використовують також металеві (сталеві, з алюмінієвих або титанових сплавів) чи композиційні (пресовані з матеріалу Dyneema) бронеелементи спільно із захисним елементом 1 або 1А класу. Досить гнучкі та легкі і можуть застосовуватися для прихованого носіння бронежилети, захисні елементи яких виготовлені лише з арамідних тканин. Але широкому використанню заважає їх вкрай висока вартість: захисні елементи мають до 60 шарів арамідної тканини (для порівняння: у бронежилеті 1 класу їх до 16).

Таблиця1. 2

Класифікація засобів індивідуального бронезахисту

Клас захисту

 

Зброя

 

Характеристика  кулі

Калібр, тип

Опис

Маса кулі, г

Швид­кість, м/с

1

2

3

4

5

6

1

 

Пістолет ПМ

Куля 9 мм пістолетного патрона 57-Н-181 с

У стале­вій обо­лонці зі сталевим осердям

5,9

315±10

2

Пістолет ТТ

Куля 7,62 мм пісто­летного патрона 57-Н-134 с

У стале­вій обо­лонці зі сталевим осердям

5,5

430±15

2-а

Мисливська гладкоствольна зброя

Куля Бре­неке мис­ливсь­кого патро­на 12-го калібру

Свинце­ва без оболонки

35

400±15

3

Автомат

АК-74

Куля 5,45 мм патрона 7Н6

У стале­вій обо­лонці зі сталевим осердям

3,4

910±15

4

 

 

Автомат АКМ

Куля 7,62 мм патрона зразка 1943 p. 57-H-231

У стале­вій оболонці зі стале­вим осер.

 

7,9

730±15

Автомат

АК-74

Куля 5,45 мм патрона 7Н10

У стале­вій обо­лонці зі сталевим термозміц­нен. осер.

3,6

910±15

Гвинтівка СВД

Куля 7,62 мм гвинтівкового патрона

 57-Н-323с

У стале­вій обо­лонці зі сталевим осердям

9,6

850±15

продовження табл. 2

1

2

3

4

5

6

5

Автомат АКМ

Куля БЗ (бронебійно-запалювальна) 7,62 мм автоматного патрона

У стале­вій обо­лонці зі сталевим термозміц­нен. осер

7,4

745±15

6

Гвинтівка СВД

Куля Б-32 7,62-мм гвинтівк. патрона

У стале­вій обо­лонці зі сталевим термозміц­нен. осер

10,4

830±15

Спе­ціаль­ний

Холодна зброя

Кинджал, ніж енергія удару 40 Дж)

 

 

Примітки:

1. Засоби індивідуального бронезахисту класів 1, 1А, 2, 2А, 3, 4, 5 забезпечують захист від вогнепальної зброї, зазначеної у нижчих класах захисту.

2. Вироби спеціального класу захищають від холодної зброї, а також предметів (кийків, каміння тощо), які можуть бути використані правопорушниками під час масових заворушень.

3. Засоби індивідуального бронезахисту 1 класу забезпечують захист від:

спортивних пістолетів, револьверів, гвинтівок і обрізів гвинтівок під патрон калібру 5,6 мм зі свинцевою кулею;

пістолетів і револьверів західного виробництва під боєприпаси різноманітних калібрів, у тому числі під патрон 9 х 19 Парабелум, споряджений кулею зі сферичною вершиною, свинцевим осердям і сталевою оболонкою;

револьверів системи Нагана і спортивних револьверів під патрон калібру 7,62 мм, споряджений кулею зі свинцевим осердям і сталевою оболонкою.

4. Бронежилети класів 1 та 1А за відсутності жорстких вставок не захищають від ударів холодною зброєю.

5. Бронежилети 2 класу витримують картечні заряди гладкоствольної мисливської зброї та свинцеві кулі, випущені з обрізів цієї зброї, а бронежилети 3 класу захисту – кулі зі свинцевим осердям мисливської нарізної зброї під патрон 7,62 х 39.

6. Бронежилети 4, 5 класів захисту захищають від мисливської нарізної зброї під гвинтівкові патрони (кулі зі свинцевим осердям).

Завдання розробки «м'якого» бронежилета 2 класу за прийнятною вартістю ще чекає свого вирішення.

З матеріалів Dyneema і Spectra Shield способом пресування виготовляють жорсткі захисні елементи для бронежилетів 2 класу і оболонки кулезахисних шоломів 2 класу (шолом «Маска–3», розроблю­ний НДІСТ МВС РФ), які мають найменшу вагу у цьому класі захисту. Проте широке використання цих виробів гальмується їх високою вартістю.

Бронежилети вищих класів захисту складаються з базового гнучкого модуля 1 або 1А класу захисту і додаткових бронеелементів.

Додаткові бронеелементи за 3 і 4 класами захисту, як правило, виготовляються із сталі високої міцності і твердості завтовшки 4,5—6,0 мм. Для зменшення рикошету у разі влучення кулі на високій швидкості сталеві бронеелементи зашивають у чохли з декількох шарів арамідної тканини.

Бронеелементи для бронежилетів 5 класу виготовляють із керамічних фрагментів у поєднанні з пресованими арамідними тканинами (або пресованими матеріалами Dуnееmа і Spectra Shield). Завдяки високій твердості і міцності лицьового шару такі бронееле­менти добре протистоять кулям із термозміцненим осердям, порівня­но зі сталевими бронеелементами суттєво виграють у вазі.

В ОВС застосовуються:

ЖЗТ-71М – жилет захисний титановий, захищає від ударів, холодної та вогнепальної (ПМ, рушниці) зброї (2 клас захисту). Площа захисту – 40 дм2, маса 10,5 кг. Час безперервного носіння до 6 годин.

ЖЗЛ-74 – жилет захисний легкий, забезпечує захист від ударів та холодної (ріжучої, колючої) зброї (спеціальний клас). Площа захисту – 47 дм2, маса до 3,8 кг. Час безперервного носіння до 8 годин.

Кулезахистна куртка «Міраж» захищає від холодної та вогнепальної зброї (2 клас). Площа захисту – 60 дм2, маса 12 кг. Час безперервного носіння до 4 годин.

Бронежилет «Кора-1» захищає від поранень колючої та ріжучої зброї, ударів палицями, камінням та вогнепальної зброї за рівнем 1-го класу захисту. Площа захисту – до 46 дм2, маса до 2,4 кг. Час безперервного носіння – протягом робочої зміни.

Бронежилет «Кора-2» може бути виконаним у декількох модифікаціях для захисту від холодної зброї, пістолетів, пістолетів-кулеметів, мисливських рушниць, автоматів АКМ (2 клас). Площа захисту до 47 дм2, маса до 11 кг.

Легкий жилет потаємного носіння «Кора-3» захищає від холодної зброї (кинджалів, стилетів, «заточок») по спеціальному класу захисту. Площа захисту 43 дм2, маса до 3,8 кг.

Бронежилет «Лотос» захищає від вогнепальної зброї (1-й клас). Площа захисту – 43 дм2, маса 3 кг. Час безперервного но­сіння до 8 годин.

Бронежилет «Зубр-БЖ» призначений для індивідуального захисту від холодної та вогнепальної зброї. Має три типорозміри і захищає по 1, 2 та 4 класу залежно від модифікації. Площа захисту – 54, 18 та 15,6 дм2 відповідно, маса 3,4 – 9,9 кг. Час безперервного носіння від 8 до 4 годин залежно від модифікації.

У наш час, коли на порядок денний поставлені проблеми кращого, досконалішого, спорідненого з світовими стандартами оснащення органів і підрозділів внутрішніх справ засобами захис­ного спорядження, на озброєння беруться м’які бронежилети, які виготовляються з органічних штучних волокон КЕВЛАР і ТВАРОН. Найбільш перспективними для використання у системі МВС Укра­їни є кевларові бронежилети, які відомі всьому світу як надзвичайно легкі, зручні, багатофункціональні та надійні захисні засоби.

Кевларовий бронеодяг спрацьовує, захоплюючи кулю у багатоша­рові тенета шарів тканини. Волокна, що вступили в контакт із кулею, поглинають і розсіюють частину енергії зіткнення, передаючи її іншим волокнам тканинного матеріалу. Це передавання енергії відбувається в «точках перетину» волокон, там, де вони взаємо переплетені. Решту енергії поглинають інші шари бронеодягу, пони­жуючи таким чином кількість енергії, що передається від кулі до тіла, і яка може викликати «тупі травми». Такі тканинні матеріали досить міцні для того, щоб впоратися з завданням, і водночас вони дають додаткову перевагу, оскільки зручні під час носіння.

Крім того, бронежилети із кевлару надзвичайно довговічні завдяки властивій цьому волокну стійкості до механічних, термічних та хімічних впливів. Результати випробувань, які проводилися поліцейськими Німеччини та США, показали, що опірність 10-річних кевларових жилетів вогнепальній зброї така ж сама, що й у нових. На думку фахівців, армідне кевларове волокно продемонструвало бездоганну експлуатацію (понад 20 років) в умовах оперативної роботи.

Вивчення питання безпеки працівників органів правопорядку засвідчує, що приблизно 42\% смертельних випадків, що сталися під час зіткнення зі злочинцями, могли бути попередженими, якби ці працівники носили м’які приховані бронежилети. Понад 94\% тих, чиї життя міг врятувати такий одяг, потребували захисту їх тулуба від пострілів, у яких стріляли із слабкої чи середньопотужної ручної вогнепальної зброї, гвинтівок з патронами бокового бою 22 калібру і дробовиків. При цьому середня кількість пострілів у кожному з інцидентів бою була меншою двох.

Протиударні та броньові щити призначені також для захисту життєво важливих органів від ударів та поранення вогнепальною зброєю. В органах внутрішніх справ використовуються:

Протиударні пластикові та металеві щити («Вітраж М», Вітраж АТ»), які захищають від ударів камінням, палками, металевими прутами та іншими предметами;

БЗТ-75 – броньовий захисний титановий щит, захищає від куль пістолетів, револьверів та гладкоствольних рушниць. Площа захи­сту – 25 дм2, маса 4,5 кг. Час безперервного носіння – 4 години.

БЩ-82 – бронещит, захищає від куль пістолетів, револьверів, мисливської гладкоствольної рушниці, АКМ. Площа захисту – 57 дм2, маса 18 кг. Час безперервного носіння до 2 годин.

Бронещит «Забор» захищає від куль пістолетів, револьверів, рушниць, АКМ, гвинтівки М-16 (США). Площа захисту – 80 дм2, маса 35 кг. Час безперервного носіння – 1 година.