Експертиза пластичних мас - Посібник (Пономаренко Г.О.)

6.2. асфальтопекові пластмаси

Зв'язувальною речовиною асфальтопекових пластмас служать природні асфальти, нафтові бітуми і пек, який одержують шляхом переробки кам'яновугільних, сланцевих, торф'яних та інших дьогтів.

Бітуми — це продукти чорного кольору, тверді або в'язкої консистенції. Існують бітуми природні, одержувані з природних асфальтів, і нафтові, які штучно виробляють із залишкових продуктів переробки нафти.

Природні асфальти — це вапнякові або піщаникові гірські породи, просочені бітумами або випарами летючих частин нафти.

Бітум витягують з асфальтової породи шляхом виварювання породи в казанах з водою або водою з мінеральними маслами.

Асфальтові бітуми зустрічаються і в чистому вигляді — це тверда блискуча смола чорного кольору.

Пек є смолою чорного кольору, твердої консистенції. Пек є залишком після переробки різних дьогтів. Найбільше значення має кам'яновугільний пек.

Бітуми і пек добре розчиняються у бензині, інших органічних розчинниках, використовуються для приготування БТ-лаків (бітумних). Плівки БТ-лаків мають високі показники волого- і кислотостійкості, антикорозійної стійкості.

Бітуми і пек широко використовуються для виготовлення акумуляторних баків, кислототривкого посуду і труб, електроізоляційних деталей.

У великих кількостях бітумно-пекові маси використовують для виготовлення покрівельних матеріалів — толю, руберойду.

Толь — це покрівельний картон, просочений дьогтем із подальшим посипанням піском з двох боків.

Руберойд — це покрівельний картон, просочений бітумами з подальшим покриттям тугоплавкими бітумами і з грубозернистим пісочним посипанням з одного або двох боків.

Асбопеколіт — пластик на основі кам'яновугільного пеку і азбесту, переробляється шляхом пресування або формування на труби, посуд.