Експертиза пластичних мас - Посібник (Пономаренко Г.О.)

5.1.2. поліпропілен

Одержують шляхом реакції полімеризації газу пропілену в присутності металовмісних каталізаторів. Одержуваний у промисловості поліпропілен відзначається високим ступенем кристалічності — 73—75\%.

Властивості

Поліпропілен є твердим, жорстким, блискучим, забарвленим або не забарвленим (безбарвний або кремового кольору), напівпрозорим, а в тонких плівках — прозорим пластиком із високими показниками фізико-механічних властивостей. Це один із найлегших (щільність 0,90—0,93 г/см3), але твердий, жорсткіший, міцніший на розтягування і вигин у порівнянні з поліетиленом, теплостійкий, але менш морозостійкий (витримує інтервал від –5°С до –25°С) пластик.

Поліпропілен плавиться при t° від 162 до 172°С, вироби з нього зберігають свою форму без механічного впливу до 150°С (тобто їх можна стерилізувати у киплячій воді).

Поліпропілен має корисні діелектричні властивості, стійкий до води, масел, агресивних середовищ, органічних розчинників. Розчиняється в концентрованій азотній і сірчаній кислотах, в умовах нагріву до 80°С і вище розчиняється у бензолах, толуолі. Під впливом сонячних променів стає більш крихким.

Чистий поліпропілен фізіологічно нешкідливий. Вогняна проба така ж, як у поліетилену.

Застосування

З поліпропілену виготовляють деталі машин, автомобілів і мотоциклів, телефонів, холодильників, акумулятори, банки, іграшки, побутовий посуд, місткості для зберігання хімічних речовин.

Ефективним є застосування поліпропілену під час виготовлення трубопроводів для подачі гарячої води, хімічних рідинних речовин, мінеральних масел, а також легких і міцних волокон, технічних тканин і канатів.