Експертиза ювелірних виробів - Посібник (Пономаренко Г.О.)

4.2. заготівля матеріалів

Ювелірні підприємства отримують від спеціальних заводів хімічно чисті дорогоцінні метали у вигляді злитків, лігатурні метали у вигляді листів, прутків, дроту, а також повторно використовують відходи дорогоцінних металів власного виробництва.

Заготівлю матеріалів здійснюють шляхом складання ліга­тури (детальніше про лігатуру див. розділ 2), її плавлення, вальцювання, волочіння, кування та різання.

Плавлення здійснюють у графітових тиглях в електропечах, а також у газових, нафтових та коксових печах (золото й срібло). Для отримання відповідних смужкових або дротяних заготовок розплавлений метал розливають у підігріті сталеві або чавунні виливниці.

Вальцювання (прокатка) здійснюється на прокатному верстаті для отримання смужок та листів металу певної товщини з подальшою розміткою та розкроюванням на заготовки необхідних розмірів.

Волочіння здійснюється шляхом протягування злитку круглого перерізу через отвори волочильних дошок для отримання дроту певного бажаного діаметру і профілю. Для отримання тонкого золотого та срібного дроту використовують алмазні фільтри. Отриманий дріт у подальшому використовується для філігранних робіт.

Ювелірні вироби є витворами мистецтва і створюються художниками-модельєрами. Спочатку художник робить кольоровий ескіз виробу, намагаючись максимально виявити і показати природну красу каменю й металу. Після затвердження ескізу художньою радою підприємства виготовляється вручну зразок-еталон. Його з опломбованою етикеткою, технічним описом (паспортом), калькуляцією цін подають на розгляд художньої ради при об'єднанні Укрювелірпром. Затверджений зразок-еталон повертається підприємству для організації серійного виробництва даних виробів.

За способом виробництва ювелірні вироби поділяють на індивідуальні та серійні або масові.

При індивідуальному виготовленні майстер-ювелір виконує усі роботи від початку до кінця вручну, використовуючи обладнання та устаткування тільки для отримання металу необхідного профілю.

При масовому виготовленні вироби створюються шляхом механічної обробки і точного лиття за виплавленими моделями. Найкращі ювелірні вироби як правило випускають малими серіями.